1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Domain Authority Güncellendi: SEO nasıl kullanılmalı?

Domain Authority Güncellendi: SEO nasıl kullanılmalı?
1

Moz, “Domain Authority” (DA) puanlamasında bir güncelleme yaptı. DA, sitelerin ne kadar iyi sıralanacağını ve zaman içinde rakiplerin sıralamasıyla nasıl karşılaştırılacağını tahmin etmek için bir tür aracı olması amaçlanmıştır.

Moz, “Domain Authority, bir etki alanının derecelendirmeye göre gücünü ölçmek için endüstri standardı haline geldi” diye bir açıklama yaptı. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, biraz tartışmalı yanları da mevcuttur. Bazı SEO’cular, uygun bağlam olmadan odaklanan yeni SEO’lar için “dikkat dağıtıcı” ya da “karışıklık” yarattığından şikayet ediyorlar.

Yeni DA bu hafta başladı, Moz’dan araştırma bilimci Russ Jones’tan değişiklikleri açıklandı ve tartışmalar hakkında bir röportaj gerçekleştirildi.

Domain Authority Nedir?

Domain Authority Güncellendi: SEO nasıl kullanılmalı?

Jones: Domain Authority, Moz tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar muhtemel olacağını öngören bir arama motoru sıralama puanıdır. DA puanları 1 ila 100 arasında değişmektedir, daha yüksek puanlar daha yüksek bir sıralama yeteneğine karşılık gelmektedir.

DA, bağlantı kök etki alanları, toplam bağlantı sayısı, spam puanları ve diğer özel ölçümler tek bir puan halinde değerlendirilerek hesaplanır.

Yeni sürümde özellikle neler değişti?

Jones:  Üç önemli şey değişiyor: eğitim seti, eğitim algoritması ve model faktörleri.

Eğitim modelindeki sadece gerçek SERP’lere güvenmek yerine, sıra dışı rastgele sıra dışı sayfaları son sıraya yerleştiririz, böylece model hiç sıralamada olmayan siteler hakkında bilgi sahibi olur. Eğitim algoritması bir zamanlar ilişkileri ifade etmek için karmaşık bir doğrusal regresyon modeline dayanıyordu. Şimdi, bir sinir ağı kullanıyoruz, bu da DA’nın zamanla “daha ​​akıllı” ve daha doğru olacağı anlamına geliyor.

Moz Link Explorer’ımız tarafından desteklenen 35 trilyondan fazla bağlantıyı da izliyoruz. Bu bağlantılar şimdi miktara ek olarak kalite açısından da izlenmektedir. Bağlantı kalitesini daha iyi ölçmek için tescilli Spam Puan metrikimizi, diğer faktörlerle birlikte entegre ettik.

Yeni puanlamanın yayınlanmasının ardından DA üzerindeki en büyük etki ne olacak?

Jones:  Kısa vadede, Domain Authority puanları genel olarak yüzde 7 oranında düşecek. Bu düşüş Domain Otoritesinin yeniden merkezlenmesini yansıtmaktadır.

Uzun vadede, pazarlamacılar Domain Authority puanlarının kendilerini çok daha hızlı ayarlayacağını ve düzelteceğini göreceklerdir. Bu, eski dizinimizden çok daha sık güncellenen gelişmiş bağlantı veritabanı sayesinde olacak.

DA’nın web yöneticilerinin site performansını iyileştirmesine yardımcı olan bir tanı aracı olduğunu söylediniz. DA bunu nasıl yapar?

Jones:  Açık olmak gerekirse, Domain Authority web yöneticilerinin site performansını iyileştirmek için ne yapmaları gerektiğine karar vermelerini sağlar. Örneğin, bir web sitesinin sitesi bir rakipten çok daha az sıralamaya sahipse, daha yüksek bir Etki Alanı Otoritesine sahip olmasına rağmen, web yöneticisinin kendi sitesindeki içeriğin kalitesini ve miktarını iyileştirmesi gerektiğini gösterir.

Bazı şirketler DA’yı bağlantı satış / satın alma planları ile kötüye kullandılar. Yeni sürüm sorunu ele almaya nasıl çalışıyor?

Jones:  Link indeksimiz, spam tespit sistemimiz ve makineyle öğrendiğimiz gelişmiş model sayesinde, Moz link manipülasyonunu belirleyebilir ve DA puanlarını Google ve Bing’in kötü bağlantıları nasıl değersizleştirdiğine benzer şekilde değerlendirebilir. Modelimiz belirli herhangi bir şema tipini spesifik olarak hedeflememektedir, daha ziyade gelişmiş sıralamalarla sonuçlanmayan ve bunları değersizleştiren bağlantı manipülasyon modellerini tanımlamaktadır.

Jones profili: https://twitter.com/rjonesx

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Zaten artık alexa dilan çok ta önemli değil. Çünkü sosyal paylaşım artınca sitenizde Alexa sıralaması iyileşebiliyor. Ama DA ve PA biraz bunlara göre yavaş ve stabil artıyor. O yüzden artık markalar PR, DA ve PA değerlerine göre siteleri değerlendiriyor. Reklam veriyor. Bu yüzden Domain Otoritesi ve Sayfa otoritesi çok daha önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir