1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Çin’den savlı uzay projesi: 10 yıllık ‘asteroit-kuyruklu yıldız’ misyonu

Çin’den savlı uzay projesi: 10 yıllık ‘asteroit-kuyruklu yıldız’ misyonu
0
Uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla son vakitlerde sıkça gündeme gelen Çin, tekrar farklı bir proje üzerinde çalışıyor. Uzak Doğu ülkesi, sadece tek bir uzay aracı kullanarak hem bir asteroiti hem de bir kuyruklu yıldızı keşfetmeye çalışacak.

Yerel haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere nazaran; geliştirilecek olan uzay sondası evvel Dünya’ya yakın bir pozisyonda bulunan 2016 HO3 isimli asteroite gidecek ve göktaşının yüzeyine iniş yapacak. Yüzeyde örnek hususlar toplayacak olan aracın sonrasında topladığı örneklerle birlikte Dünya’nın yörüngesine geri döneceği ve burada iki modüle ayrılacağı belirtiliyor.

2016 HO3 asteroitinde toplanan örnek hususlar bir kapsül yardımıyla Yeryüzü’ne indirilecek. Uzay aracının öteki modülü ise Dünya’ya iniş yapmayacak ve direkt olarak 133P/Elst–Pizarro isimli kuyruklu yıldıza hakikat hareket etmeye başlayacak. Dünya ve Mars’ın kütleçekiminden faydalanacak olan aracın kısa müddette asteroit jenerasyonuna ulaşıp 133P’nin yörüngesine yerleşmesi bekleniyor.

133P/Elst–Pizarro, yapısı prestijiyle olağandan biraz farklı bir kuyruklu yıldız. Mars ve Jüpiter ortasındaki asteroit neslinde bulunan 133P, hem asteroit hem de kuyruklu yıldız özelliklerini gösteren hibrit yapısal özelliklere sahip. “Kuşak kuyruklu yıldızı” kategorisinde bedellendirilen 133P’nin ayrıyeten bir asteroit ismi de var: 7968 Elst-Pizarro.

‘Asteroit ve kuyruklu yıldız’ vazifesinin 2022 yılında başlaması ve tam 10 yıl sürmesi bekleniyor. Çinli araştırmacılar bu vazifeden elde edecekleri datalarla birlikte iki cismin yapısını, yörüngelerini, hallerini, boyutlarını ve başka karakteristik özelliklerini daha düzgün anlamayı umuyor.

Çin’in gelecek uzay planları saymakla bitmiyor

Çin, bu stil uzay misyonlarında aslında misyonun bilimsel gayelerinden çok ülkeye kazandıracağı itibarı önemsiyor. Uzak Doğu ülkesi, milyarlarca dolarlık uzay vazifelerinde yakaladığı başarılarla birlikte ABD ve Rusya üzere dünya devleriyle birebir arenada olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Çin’in uzay araştırmalarındaki amaçlarında baktığımızda ise saymakla bitmeyen birçok plan görüyoruz. Uzak Doğu ülkesinin şu an için öncelikli maksadı 2020 yılında Mars’a bir müşahede aracı indirmek. Bundan çabucak sonra da 2022’de Gök Sarayı 3 (Tiangong 3) isimli dev uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirme planı var. Son olarak Jüpiter ve Uranüs’e de uzay araçları göndermeyi hedefleyen Çin, en son gayesini ise 2030’lu yıllarda Ay’a bir insan indirmek olarak belirledi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir