1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrol akın haberleriyle yükselişte

Petrol akın haberleriyle yükselişte
0

Petrol fiyatları, ABD’li yetkililerin İsrail’in İran’daki amaçları vurduğunu söylemesi ve Brent’in ham petrol arzını tehlikeye atabilecek daha geniş bir bölgesel çatışma potansiyeline ait telaşlar üzerine toparlanmasının akabinde sıçradı.

Küresel gösterge Brent yüzde 2,86 artışla varil başına 89,60 dolardan süreç görürken, ABD ham petrolü yüzde 2,83 artışla varil başına 85,05 dolara yükseldi.

Ülkenin yarı resmi Fars haber ajansının bildirdiğine nazaran, İsfahan havalimanı yakınlarında patlamaların duyulduğunu bildirdi fakat nedeninin bilinmediğini vurguladı. İki ABD’li yetkiliye nazaran İsrail, İran’a füze saldırısı düzenledi.

Yatırımcılar, İran’ın geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği füze ve insansız hava aracı saldırısına İsrail’in reaksiyon vermesi için hazırlık yapıyor ve Tahran’ın nükleer tesislerine saldırılmaması konusunda ihtarda bulunmasıyla ikili ortasındaki telaffuzlar tırmanıyor. Orta Doğu, global ham petrol arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Gerilimin artmasıyla birlikte inançlı liman varlıkları da yükseldi. Altın rekora yanlışsız yükselirken, ABD doları birkaç ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Bakır paha kazanırken pay senetleri düştü.

Singapur’daki ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasa muhtemelen daha da büyük bir risk primiyle fiyatlamaya başlamak zorunda kalacak” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir