1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Çalışma Meclisi’nde asgari ücret ve emekli maaşı da görüşülecek

Çalışma Meclisi’nde asgari ücret ve emekli maaşı da görüşülecek
0

Çalışma Meclisi yıllar sonra toplanıyor. Son toplantısını 2019’da gerçekleştiren Meclis’te Türk-İş, Hak-İş, Disk, Tisk, Memur-Sen, Kamu-Sen, TOBB ve TESK üzere sendika ve iş dünyası temsilcileri yer alacak. Taraflar taban fiyat, emekli, kıdem tazminatı, esnek çalışma üzere bahisleri görüşecek.

İş hayatı için kritik bir kıymete sahip olan Çalışma Meclisi 13. sefer toplanıyor. 23 Mayıs 2019’dan bu yana birinci kere toplanacak olan Çalışma Meclis’i 5 yıl sonra bir ortaya geliyor. Toplantı 29-30 Nisan tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.

Toplantıya Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TESK davet edildi. Toplantı Beştepe’de 2 gün devam edecek.

Toplantıda çalışma hayatının şimdiki sıkıntıları tartışılacak. O problemlerin tahlil teklifleri masaya yatırılacak. Kıdem tazminatı, esnek çalışma modelleri, taban fiyat ve emekli aylıkları üzere fiyat artışlarının ayrıntıları ele alınacak. 32 milyon çalışanı direkt ilgilendiren düzenlemeleri tek çatı altında toplayacak Türk İş Kanunu konusunda da görüş alış verişi yapılacak. Çalışanların üzerindeki vergi yükünün azaltılması, gelir vergisi dilimlerinde çalışanların lehine güncelleme yapılması üzere talepler lisana getirilecek.

Işıkhan’dan ziyaret

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Vedat Işıkhan, Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ve beraberindeki heyet ile Türk-İş ve Hak-iş’i ziyaret etti.

Ziyarette, Çalışma Meclisi’nin en kapsamlı ve kritik ehemmiyete sahip toplumsal diyalog sistemlerinden biri olduğunu vurgulayan Işıkhan, şunları paylaştı:

“5 yıllık bir ortadan sonra Meclisi tekrar topluyoruz. 13. Çalışma Meclisi’ni de tekrar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 29-30 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu dönemki toplantımızın gündemini; ‘Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği’ olarak belirlemiş bulunuyoruz.”

Işıkhan, 3 gün sürecek program boyunca ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının, emekçi, patron ve kamu vazifelileri sendikaları ve konfederasyonlarının, akademisyenlerin, iş dünyasının, milletlerarası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin iştirakiyle çeşitli panellerin düzenleneceğini söyledi.

“Çalışma Meclisi, meselelerin tahlilinde ehemmiyet taşıyor”

Çalışma Meclisi’nde, Türkiye Yüzyılı’nın çalışma hayatını ilgilendiren emeğin, sendikal örgütlenmenin ve istihdamın asırlık altyapısını inşa edecek, yeni perspektifler sunan ve yapısal problemlere kalıcı tahliller üreten ortak bir vizyon ortaya çıkarmayı hedeflediklerini lisana getiren Işıkhan, Çalışma Meclisi üzere tahlil odaklı platformların, kalıcı refahın temini için çalışma hayatının hem yapısal hem de işlevsel meselelerinin tahlile kavuşturulabilmesi açısından büyük değer taşıdığına dikkati çekti.

Erdoğan taraflarla görüşecek

Rapor ve sonuç bildirgesi sendikaların da iştiraki ile ileri bir tarihte açıklanacak. Son toplantının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplumsal tarafları ağırlayacak. 30 Nisan Salı günü Beştepe’deki programda sendika temsilcileri birebir masa etrafında buluşacak. Erdoğan’ın toplumsal taraflara seslenerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne yönelik bildiriler vermesi bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir