1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Steinmeier: Almanya ve Türkiye 100 yıldır birbirlerine sıkı sıkıya bağlı 

Steinmeier: Almanya ve Türkiye 100 yıldır birbirlerine sıkı sıkıya bağlı 
0

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye ziyaretinin birinci gününde Türkiye ve Almanya’nın, yalnızca ortak ekonomik ve siyasi çıkarları olmadığını tabir eden Steinmeier, Türk-Alman ilgilerinin yüzyıllar boyunca kurulan insani bağlar sayesinde canlılığını koruduğunu belirtti.

Steinmeier, Alman Büyükelçiliğine ilişkin Tarabya Rezidansı’nda verdiği davette, “Almanya ve Türkiye 100 yıldır birbirlerine sıkı sıkıya bağlı. Almanya, ortak Gümrük Birliği’nde Türkiye’nin en değerli ticaret ortağı. Ayrıyeten dış siyaset alanında, NATO’da ve şu anda Orta Doğu’da yaşanan dramatik ve son derece tehlikeli kriz durumu karşısında da çok yakın bir işbirliği içindeyiz” dedi.

Sirkeci Garı’nı da ziyaret eden Steinmeier, “Bugün seyahatimize İstanbul’da bu tren istasyonunu ziyaret ederek başlamamız tesadüf değil. Birinci durağımız, Türkiye’den Almanya’ya giden birçok insanın yazgısı için büyük bir his yeri olan bu tren istasyonunu ziyaret etmekten memnun oldum” dedi.

Sirkeci Garı’nda Türkiye’nin dört bir yanından insanların Almanya’ya uzun bir seyahate çıkmak için toplandıklarını tabir eden Steinmeier, “Onlar ne bekleyeceklerini bilmedikleri bir yola, bilinmeyene yanlışsız bir seyahat için yola çıktı. Çok umutlu lakin birebir vakitte çok fedakarlık içeren bir seyahat. Birçoğunun ailelerini burada, Türkiye’de geride bırakmak zorunda olduğu gerçeği göz önüne alındığında burası bir umut, veda yeri ve yeni başlangıçların yeriydi” diye konuştu.

Almanya’da 3 milyondan fazla Türk kökenli insan yaşıyor

Almanya’da toplamda 3 milyondan fazla Türk kökenli insanın yaşadığını lisana getiren Steinmeier, “Türkiye kökenli beşerler şu anda Almanya’da yaşıyor, toplumumuzun bir kesimi haline geldi. Onların kıssaları tıpkı vakitte bizim hikayelerimizdir, göçmen kökenli insanların değil göçmen kökenli bir ülkenin hikayeleridir” dedi.

Geçmişte dünyada yaşanan ekonomik darboğaz nedeniyle birçok Almanın da ABD’ye fakat çoğunlukla da zanaatkar olarak Türkiye’ye gittiğini kaydeden Steinmeier, Türkiye’ye giden Almanların daha sonra aileleriyle burada kaldığına işaret etti.

“Çok sayıda Yahudi Alman Türkiye’ye sığında”

Steinmeier, “1920’lerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra ikinci bir göç dalgası yaşandı, birçok Alman, Cumhuriyet’in kurulmasından sonra işgücünün oluşturulmasına yardımcı oldu ve doğal ki 1933’ten sonra da ortalarında pek çok entelektüel ve bilim adamının da bulunduğu çok sayıda Yahudi Alman Türkiye’ye sığındı. Birçoğu buraya kabul edilip hayatta kaldığı için minnettarız” sözlerini kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir