Çalışanları Eğitim Yöntemleri: Mentorluk, İş Başında ve İş Rotasyonu
Çalışanları Eğitim Yöntemleri: Mentorluk, İş Başında ve İş Rotasyonu
0

Bir çalışanı yeni bir işe, hatta mevcut organizasyonu içinde yeni bir pozisyona alıştırmak için kullanılan birkaç farklı çalışan eğitim yöntemleri vardır. Bu makalede, iş başında eğitim, iş rotasyonu ve iş danışmanlığı gibi çeşitli yöntemleri tartışacağız.

Çalışma metodları

Bu makalede, yöneticilerin bir çalışana organizasyonda yeni bir iş veya görev öğretmek için kullandıkları çeşitli eğitim yöntemlerini inceleyeceğiz. Eğitim yöntemleri iş başında eğitim, iş rotasyonu ve iş danışmanlığı içerir. Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır.

Şeker Fabrikasında eğitim müdürü Ali’nin yeni ve mevcut çalışanları eğitmek için eğitim yöntemlerini nasıl kullandığını inceleyelim.

İşbaşı eğitiminde

İşbaşı eğitimi, çalışanların belirli bir işi veya görevi gerçekleştirerek öğrenmelerini sağlar. Çalışan işi yapar ve orada öğrenir. İşbaşı eğitimi, sınıf tipi talimatlarla desteklenen uygulama kullanılarak yapılandırılabilir. Ayrıca sadece uygulama kullanılarak yapılandırılmayabilir.

Ali, Veli adında yeni bir şeker ambalajı yapmak için birini işe aldı. Veli’nin şeker fabrikasında çalışma deneyimi yoktu. Aslında Veli’nin montaj hattında çalışma deneyimi de yoktu. Ali, Veli’ye işini nasıl yapacağını öğretmek için yapılandırılmamış iş başında eğitim kullandı. Bu yöntem, şeker sarma işi için iyi çalışır. Şekerler montaj hattı boyunca hareket ettikçe, Veli daha deneyimli bir şeker sargısının yanında çalışırken her şekeri nasıl saracağını öğrendi. Daha deneyimli şeker sargısı, Veli’ye şekerlerin nasıl sarılacağını, montaj hattının nasıl zamanlanacağını ve düzensiz şekilli şekerlerin nasıl tespit edileceğini gösterdi. Veli bir hata yaparsa, antrenör hemen düzeltebilir.

Bu yöntemin avantajları:

 • Performansla ilgili anında geri bildirim
 • Görev standartlara göre gerçekleştirilmezse hızlı düzeltme

Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • Eğitmen için üretimi yavaşlatabilir
 • İş akışını bozabilir

İş rotasyonu

İş rotasyonu mevcut çalışanlara zaman içinde çeşitli işleri nasıl yapacaklarını öğretir. Çalışan, orijinal işi ile ilgisi olmayan çeşitli görevleri yerine getirerek kuruluş içindeki farklı işlere dönecektir.

Ali, çikolata karıştırma gibi belirli bir beceri seti gerektiren görevler için iş rotasyonunu kullanır. Şekerleme sürecinin farklı yönlerini öğrenerek çalışanlar daha fazla beceri geliştirir. Bu yöntem, çalışanlar hastalık geçirdiğinde veya tatile çıktığında yararlıdır.

Ali, çikolatanın nasıl karıştırılacağını öğrenmek için deneyimli bir şeker kesici olan Aylin’i geçici olarak karıştırma bölümüne taşıdı. Aylin, işi öğrenmek için deneyimli bir çikolata karıştırıcısının yanında çalıştı. Aylin’in karıştırma konusunda iyi eğitimli Ali, gerektiğinde, fabrikanın üretimini bozmadan hızlı ve kolay bir şekilde şeker kesiminden çikolata karışmasına geçebileceğini biliyordu.

Bu yöntemin avantajları:

 • Çalışanların can sıkıntısını azaltır
 • Becerileri artırır
 • Çalışanlara yeni fırsatlar sunuyor
 • Çalışanların menfaatlerine ilişkin kararlardır

Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • Çalışan yeni rotasyondan memnun olmayabilir
 • Çalışan uzun bir süre hareket ettirilirse çalışanın morali azalabilir
 • Çalışan yeni görev veya işi öğrendiğinden iş akışını bozabilir

İş Danışmanlığı

İş danışmanlığı, bir çalışanın öğrenme deneyimini denetlemesi için deneyimli bir koçun sağlanmasını içerir. Mentor veya koç tavsiye ve talimat verir, ancak işbaşı eğitiminde olduğu gibi çalışanla işi yapmaz. Stajyer çalışan işi ilk elden öğrenir ve istediği zaman yardım için mentor veya koça danışabilir.

Ali, bu yöntemi yönetim stajyer programları gibi üst düzey pozisyonlar için kullanır. Bu yöntem zaten şirkete alışmış ve üst sıralarda yükselmiş veya terfi etmiş çalışanlar için iyi sonuç verir.

Pazarlama müdürü Mahmut, Ali’ye bir ay içinde şirketten çıkacağını bildirdiğinde, Ali, Mahmut’un pozisyonu için mevcut pazarlama koordinatörü Özcan’a mentorluk yapmaya başlaması için Mahmut’u görevlendirdi. Bu, Özcan’ın işini yaparken Mahmut’a gölge düşürmesi veya izlemesi anlamına geliyordu. Özcan geçiş sırasında Mahmut’un bazı sorumluluklarını üstlenecekti. Sonunda Özcan işin tüm görevlerini yerine getirecekti. Mahmut gerektiğinde tavsiyelerde bulunmaya hazırdır.

Bu yöntemin avantajları:

 • Bire bir eğitim genellikle kişiselleştirilir
 • Mentor tavsiye vermek için kullanılabilir
 • Mentee şirket içinde büyüme yaşar

Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • Mentor-mentee eşleştirmesi uygun olmayabilir
 • Bire bir eğitim nedeniyle iş akışı bozulabilir

Makale Özeti

Özetle, bir çalışanı yeni bir işe, hatta mevcut organizasyonu içinde yeni bir pozisyona alıştırmak için kullanılan birkaç farklı eğitim yöntemi vardır. Bu yöntemler şunları içerir: işbaşı eğitimi, iş rotasyonu ve iş danışmanlığı. Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır.

İşbaşı eğitimi, çalışanların belirli bir işi veya görevi gerçekleştirerek öğrenmelerini sağlar. İşbaşı eğitimi, sınıf tipi talimatlarla desteklenen uygulamalı uygulama kullanılarak yapılandırılabilir ve yalnızca uygulamalı uygulama kullanılarak yapılandırılmayabilir. Bu yöntem, yeni bir iş veya görev öğrenen yeni çalışanlar için iyidir. İş başında eğitimin avantajları, çalışanın hemen geri bildirim ve iyileştirme almasıdır. Ancak, iş akışını bozabilir ve verimliliği azaltabilir.

İş rotasyonu mevcut çalışanlara zaman içinde çeşitli işleri nasıl yapacaklarını öğretir. Bu yöntem, belirli bir iş becerisi gerektiren görevler için iyi çalışır. Çalışanlar kuruluş içinde dönüşümlü olarak farklı görevler veya işler öğrendikten sonra, devamsızlıklar veya tatiller nedeniyle boşlukları doldurmak kolaydır. İş rotasyonunun avantajları, çalışanların tek bir görevi tekrar tekrar yaparak sıkılmamasıdır, ancak çalışan kendini beğenmediği bir rotasyonda bulursa daha düşük moral oluşturabilir.

İş danışmanlığı, bir çalışanın öğrenme deneyimini denetlemek için bir çalışana deneyimli bir koç sağlamayı içerir. Bu yöntem yüksek seviyeli pozisyonlar için iyidir. Daha fazla çalışan çalışan şirketten ayrıldıkça veya terfi edildikçe, gelecek çalışanlara pozisyonlarını dolduran mentor veya koç olarak hizmet ederler. Bu yöntemin avantajı, eğitimin birebir doğasıdır. Ancak, mentor-mentee eşleştirmesi iyi bir uyum olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir