1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Eğitimde İçsel ve Dışsal Motivasyon: Tanım ve Örnekler

Eğitimde İçsel ve Dışsal Motivasyon: Tanım ve Örnekler
Eğitimde İçsel ve Dışsal Motivasyon: Tanım ve Örnekler
0

İçsel ve dışsal iki motivasyon türüdür. Tanımlardan ve örneklerden içsel ve dışsal motivasyonun farklarını daha iyi göreceğiz.

Motivasyon Türleri

Samet ve Damla iki arkadaştır. Samet koşmayı sever Damla ise koşmaktan nefret eder, ancak doktoru ona kilo vermesi gerektiğini veya diyabetle sonuçlanabileceğini söylediğinden bunu yapar.

Samet doğası gereği koşmak için motive olur. İçsel motivasyon, kendi hür iradenizle yaptığınızdır, çünkü zevk alırsınız veya ilginç bulursunuz. Bunu, koşma nedeni dışsal motivasyon veya dış ödüller için bir şeyler yapmak veya olumsuz sonuçlardan kaçınmak isteyen Damla yönünden de bakın.

Şimdi, içsel motivasyonun dışsal motivasyondan daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ve bir noktaya kadar haklı olabilirsiniz. Çalışmalar, insanların bir göreve bağlı kalmalarının, bir göreve daha fazla zaman ayırmalarının ve özünde motive olmaları durumunda daha başarılı olmalarının daha olası olduğunu göstermektedir.

Ancak dışsal motivasyonun da önemi yoktur diyemeyiz. Sonuçta, dışsal motivasyon olmadan çoğumuz asla egzersiz yapmaz, asla işe gitmez ve evlerimizi asla temizlemezdik. Sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan günlük işlerin çoğu dışsal olarak motive edilir. Ayrıca kim yaptıkları için ödüllendirilmek istemez ki?

Aşırı Düzenleme Etkisi

Yine de ödüllerle ilgili bazı sorunlar var. Örneğin birisine bir görev için bir ödül vermek o görev için içsel motivasyonunu azaltabilir, çünkü bireyler sadece dış ödüller için görev yapmaları gerektiğini hissetmeye başlarlar. Buna aşırı düzenleme etkisi denir.

Aşırı düzenleme etkisinin ünlü bir örneği vardır. Araştırmacılar dokuz ve on yaşındakileri matematik oyunlarıyla oynadığı için ödüllendirdiğinde ortaya bazı sonuçlar çıktı. Ödül verilmeden önce, çocukların çoğu sadece eğlenceli olduğunu düşündükleri için oyunlarla oynadı ancak, oyunlarla oynadıkları için ödüllendirildikten sonra, çocuklar oyunlarla oynamak için ödüllendirilmeden çok daha az zaman harcadı.

Bir işi yapmak için özünde motive olan insanlar neden aniden motivasyonlarını değiştiriyor? Kimse aşırı dürüstlük etkisinin neden gerçekleştiğinden tam olarak emin değil, ancak bilim adamlarının ne zaman ortaya çıkması muhtemel olduğunu bildikleri birkaç şey var. Bir kere, aşırı düzenleme etkisi gerçekten sadece başlangıçta yüksek motivasyona sahip görevlerde olur. Birisi bir ödülden önce görevi yapmakla ilgilenmezse, ödül verildikten sonra da ilgileri azalmaz.

Başka bir örnek olarak, performans ödüllerinin, sadece bir görev için verilen ödüllerden daha fazla düzeltme etkisine neden olma olasılığı daha düşüktür. Başka bir deyişle, bir oyunu oynamak için şeker vermenin, oyunu kazanmak için şeker verilmekten ziyade, oyun için içsel motivasyonunuzu azaltma olasılığı daha yüksektir.

Psikologların aşırı düzenleme etkisinin neden oluştuğundan tam olarak emin olmasa da, bazı teoriler vardır. Bir teori, insanlar bir davranışla meşgul olduklarında, eylemlerini kendilerine haklı çıkarırlar. Ödül almazlarsa, bunu yapmaktan hoşlanmaları gerektiğine karar verirler, ancak ödül alırlarsa, bunu sadece ödüller için yaptıklarına karar verebilirler. Böylece kendilerini gerçekten sevmediklerine ikna ederler. Buna öz algı teorisi denir.

Yetersiz Gerekçe

Aşırı düzenleme etkisi ile yakından ilişkili olarak, yetersiz gerekçe kavramına bakalım. Bu, hafif bir cezanın ağır bir cezadan daha uzun süreli bir davranış değişikliğine neden olduğu zamandır.

Bir örneğe bakalım. Deniz ve Recep, kural dışı bir oyuncakla oynamayı seven okul öncesi çocuklar. Öğretmenleri bakmadığında, Deniz ve Recep oyuncağı raftan gizlice indirir ve onunla oynarlar.

Öğretmen Deniz’i bir gün oyuncakla oynarken yakalar ve onu çok ağır cezalandırır ve bir hafta boyunca hiçbir oyuncakla oynamasına izin vermez! Başka bir gün, Recep’i oyuncakla oynarken yakalar, ancak ona ciddi bir ceza vermek yerine, hafif bir ceza verir. Oyuncağı ondan alır ve oyuncakla oynamaması gerektiğini söyler.

Deniz şiddetli bir ceza aldığından, kendini algılama teorisi kendine tekrar oyuncakla oynamadığını söyleyeceğini, çünkü yakalanmak istemediğini söyler. Hala oyuncakla oynamak için özünde motive olmakla birlikte, tekrar cezalandırılmaktan korkar. Bir süre sonra, bu korku yıpranacaktır, ancak Deniz yine de oyuncakla oynamak isteyecek ve geri dönüp tekrar alacaktır.

Ancak, Recep sadece hafif bir ceza aldı. Ceza, oyuncakla oynamadığını kendisine söyleyecek kadar ciddi değildir, çünkü cezadan korkmuştur. Bu nedenle, kendini algılama teorisine göre, Recep yakalandıktan sonra neden oyuncakla oynamadığını kendine kanıtlamanın başka bir yolunu bulacak. Bu nedenle, Recep kendine oyuncaktan gerçekten hoşlanmadığını söyleyecektir. Artık oyuncakla oynamamak için özünde motive olacaktır.

Makale Özeti

İçsel motivasyon, bir şey yapmayı veya ilginç bulmayı sevdiği için harekete geçildiğinde ortaya çıkar, dışsal motivasyon, bir kişinin dış ödüller için bir şey yaptığı veya olumsuz sonuçlardan kaçındığı zamandır. Birisi yapmak istediği bir şey için ödüllendirildiğinde, içsel motivasyonunu azaltabilir. Buna aşırı düzenleme etkisi denir. Birisine hafif bir ceza verildiğinde, kötü davranış için içsel motivasyonu azalır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir