1. Anasayfa
 2. İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları için Çalışan Memnuniyeti

İnsan Kaynakları için Çalışan Memnuniyeti
0

Bu makalede çalışan memnuniyetini kavramının önemini ve işletmeniz için neden önemli olduğunu keşfedeceksiniz. Çalışan memnuniyetini ölçmenin pratik yollarına dalın ve bunu geliştirmek için uygulanabilir stratejiler öğrenin.

Faydaları Nelerdir?

Çalışan memnuniyeti üretkenliğin artmasına, devamsızlığın azalmasına ve daha iyi işbirliğini sağlar.

Birebir görüşmeler ve anketler çalışan memnuniyetini ölçmenin etkili yollarıdır.

Memnuniyeti artırmak, ekip oluşturmayı, bireysel başarıları takdir etmeyi ve kritik işyeri sorunlarını çözmeyi kolaylaştırır.

Bir lider veya yönetici olarak çalışanlarınızın memnun olmasını istediğinizde, çalışanlarınız  işleri konusunda tutkulu olurlar, iyi bir iş yapma konusunda motive olurlar, değişime ve işbirliğine açık olurlar.

Memnun olan çalışanlar genellikle:

İş yerinde daha mutlu, daha mutlu ve daha motive olurlar.

Daha üretkendirler.

Daha az devamsızlık yaparlar.

Meslektaşlarıyla daha iyi işbirliği yapabilir ve ağ kurabilirler.

Marka savunucuları olarak kuruluşunuz hakkındaki bilgileri olumlu bir şekilde yayma olasıkları daha yüksektir.

Kuruluşunuzda uzun süre kalma olasılıkları artar, bu da çalışan kaybının azalmasını sağlar.

Sonuçta memnun çalışanlar şirketinize geri döner ve şirketin olabileceği en iyi yere gelmesini sağlar.

Peki çalışan memnuniyetini nasıl ölçersiniz? Çalışanlarınızdan gelen eleştirilerin memnuniyetsizliklerinin ciddi işaretleri mi yoksa standart sıradan öneriler mi olduğunu nasıl anlarsınız?

Ve ne durumda olduğunuzu anladıktan sonra nasıl iyileştirmeler yapabilirsiniz? Yalnızca çalışanlarınızın memnun olmasını sağlamak istemezsiniz, aynı zamanda zaman geçtikçe şirketinizdeki deneyimlerini de geliştirmek istersiniz.

Bu yazıda çalışan memnuniyetini nasıl ölçebileceğinizi ve onu nasıl geliştirebileceğinizi bulacaksınız.

Çalışan memnuniyeti nedir ve neden önemlidir?

Çalışan memnuniyeti, çalışanların işte hissettikleri memnuniyet, tatmin ve mutluluk derecesini ifade etmektedir. Çalışanların çevre, sorumluluklar, ücret, meslektaşlar ve kültür de dahil olmak üzere genel işleri hakkında ne hissettiklerini ölçer.

Çalışan memnuniyetine odaklanmak önemlidir çünkü bu, işletmenizin her yönünü etkiler. Memnun çalışanlar daha üretkendir, şirkette kalma olasılıkları daha yüksektir, daha iyi müşteri hizmetleri sunarlar ve genel olarak daha sağlıklı ve mutludurlar.

Çalışan memnuniyeti nasıl ölçülür?

Hangi alanlarda eksik olduğunuzu bilmiyorsanız, nerede gelişmeniz gerektiğini anlayamazsınız! Çalışan memnuniyetini ölçmenin bazı yolları şunlardır:

Bire bir görüşmeler yapın

40 kişilik bir organizasyonda çalıştığınızı düşünün. Onlarla doğal olarak bire bir vakit geçirmenizi beklemek gerçekçi değil. Bu nedenle, bire bir görüşmeler planlayın. Birçok şirket bu tür görüşmeleri haftalık, aylık veya üç ayda bir gerçekleştirir. Bu oturumların hedefleri konusunda net olun. Sonuçta çalışanın rollerinden ve bir bütün olarak şirketten ne kadar memnun olduğunu öğrenmek istiyorsunuz.

Bu konuşmalardan birine girdiğinizde bir gündemle hareket etmeyin. Çalışanlara sormak için bir dizi soru bulun ve ardından cevaplarını dinleyin. İşte bire bir toplantıda çalışanlara sorulacak bazı iyi sorular:

 • İyi yaptığımızı düşündüğünüz şeyler neler?
 • Neyi iyi yapmıyoruz?
 • Eğer işinizin bir yönünü değiştirebilseydiniz bu ne olurdu?
 • Neyi daha çok yapıyor olmayı isterdin?
 • Ekibin birlikte çalışma konusunda başarılı olduğunu düşünüyor musunuz? Neden ya da neden olmasın?

Söylediklerini kaydedin. Çalışanlardan ne demek istediklerini açıklamalarını isteyebilirsiniz ancak katılmadığınız bir şey söylerlerse savunmaya geçmeyin.

Anketler yapın

Bazen çalışanların fikirlerini bir lidere veya yöneticiye ifade etmeleri zordur, özellikle de nasıl karşılanacakları konusunda endişeleri varsa. Bu nedenle anketler, özellikle de anonim anketler yararlı bir araç olabilir. Anketler ayrıca bir dizi görüş ve öneriden ziyade niceliksel veriler elde etmenize yardımcı olur.

Örneğin, çalışanlara işlerinden genel olarak memnun olup olmadıklarını sorarsanız, memnun olduklarını söyleyenlerin yüzdesini ve memnun olmadıklarını söyleyenlerin yüzdesini elde edersiniz. Bu yüzdeler performansınızı anında değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bir anket oluşturmak ve bunu şirketteki herkese göndermek için SurveyMonkey, Google Forms, TinyPulse, 15Five veya herhangi bir anket aracını kullanın. Çalışanların duygularını olabildiğince dürüst bir şekilde ifade edebilmeleri için isimsiz anketler yaptığınızdan emin olun.

Bazen çalışanlarınızın memnuniyeti tam olarak belli olmayabilir, bu nedenle satır aralarını okumak sizin işinizdir. En iyi niyetiniz olsa bile, bire bir konuşmalar hiçbir yere varmayabilir. Çalışanlar liderlik konumunuzdan korkmuş olabilir.

Ofis dışındaki arkadaşlarınızla konuşun ve kendi ofislerinizde benzer sorunlar yaşayıp yaşamadığınızı görmek için onlara işlerindeki en büyük sorunların neler olduğunu sorun. Şirketinizdeki diğer liderlerle konuşun ve ne düşündüklerini öğrenin; çalışanları memnun mu? İyileştirmek için ne yapılabilir?

Çalışan memnuniyeti nasıl artırılır?

Şirketinizdeki mevcut memnuniyet düzeyini ölçtüğünüzde asıl iş başlar. Aşağıdaki ipuçlarını deneyerek çalışan memnuniyetini artırabilirsiniz:

İş yerinde ekip oluşturma

Hepiniz çılgın takım oluşturma egzersizlerini (piknik organizasyonları, paintball, botla gezme, kamp) her ne ise duymuşsunuzdur. Kulağa harika bir fikir gibi geliyor ancak kısıtlı bir bütçeyle çalışan küçük bir işletmeyseniz bu gerçekleşmeyecek.

Neyse ki, şirket içinde eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yaparak aynı faydaları makul bir fiyatla görebilirsiniz! İş arkadaşlarınızın gülmesini ve birlikte çalışmasını sağlamak için bu destansı takım oluşturma oyunları listesini deneyin .

Gelenekleri ve gönüllülüğü teşvik edin

Çalışanlarınızı yerel yardım etkinliklerine veya organizasyonlarına yardımcı olmaları için görevlendirin. Onları şehirdeki sivil etkinliklere dahil edin, işiniz aracılığıyla toplumla bir ilişki kurun ve aynı zamanda kendi çalışma “ailenizi” güçlendirmiş olacaksınız.

İnsanlar başkaları için iyilik yaptıklarında kendilerini de iyi hissederler. Ve unutmayın; işyerindeki mutluluk iş büyümesini doğrudan etkiler.

Yemek Organizasyonları

Herkes yemeği sever. Bir gün seçin ve onu özel güne çevirin. PCMA’nın pazarlama uzmanı Daniel Meltz’in yaptığı da budur . “Cuma günü moralimizi yükseltirken, Kahvaltı Kulübü ile moralimizi biraz daha yükseltiyoruz. Her cuma farklı bir çalışan grubu katılıyor. Çok lezzetli ve şirkete bir kuruş bile maliyeti yok.”

Esnek saatleri uygulayın

Meltz ayrıca, çalışanınızın, müşteri ihtiyaçları nedeniyle gerçekten işte olması gerekmediği sürece, programlarında biraz değişiklik yapmasına izin vermemeniz gerektiğinden bahsediyor. Katı çalışma saatleri geçmişte kaldı; yalnızca programınızın çok gevşek olmadığından emin olun .

Yıllık ödül törenine ev sahipliği yapın

Bu, grubun en bütçe dostu değil, ancak çok etkili olabilir. En iyi çalışanlarınıza, yıllık bir parti düzenleyerek, iyi niyeti teşvik edecek, performans artışına ilham verecek ve çalışanlarınız arasında biraz rekabetçi rekabeti teşvik edeceksiniz.

Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olun

Medya kralı, girişimci, cesur ve her yönüyle ilginç bir adam olan Richard Branson , harika bir çalışana sahip olduğunuzda, eğer hedefleriniz onlarınkiyle iyi örtüşmüyorsa, onu elinizde tutmanın zor olabileceğini söylüyor.

“Bir potansiyel çalışana iş teklifi yapmadan önce, kariyerine ilişkin planlarının şirketinizin planına ne kadar uygun olduğunu mutlaka düşünün. Eğer gerçek bir uyumsuzluk varsa, birlikte uzun süre çalışabilmeniz pek mümkün değil.” Bu nedenle mümkün olduğunca çalışanlarınızın şirketiniz çerçevesinde kendi kişisel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olun.

Çalışanların başarılarına sahip olmasına izin verin

Başarı duygusu gerçekten önemli olabilir. Branson ayrıca çalışanlarınıza işlerine gerçekten sahip olma özgürlüğünü vermeyi de savunuyor. “İnsanlarınıza yaratıcı olma, kendi fikirlerini ortaya çıkarma ve onlarla birlikte hareket etme özgürlüğünü vermelisiniz. Birisi size bir iş fikriyle gelirse neden o kişiden bir startup kurmasını istemiyorsunuz?”

Kişisel başarıları takdir edin

Elbette, hemen hemen her ofisin mantar panoya iliştirilmiş bir doğum günleri listesi vardır, ancak kaç ofis bu konuda gerçekten bir şeyler yapıyor? Bir pastanın maliyeti aslında o kadar pahalı değildir ve çalışanlarınızın gün içinde biraz kutlama yapmasına izin vermek üretkenliği bozmayacaktır. Ancak doğum günlerinin ötesini düşünün: Yıldönümleri, çocukların mezuniyetleri, spor etkinlikleri ve dönüm noktalarının tümü bağlantı kurma fırsatlarıdır.

Gerçek sorunların üzerine gidin

Çalışanlarınızın yaşadığı gerçek sorunlara saldırmanız gerekir. Çalışanlar aşırı çalıştıklarını hissediyorlarsa , daha dengeli bir iş yükü yaratmanın bir yolunu bulmalısınız. Çalışanların maaşlarının yetersiz olduğunu düşünüyorlarsa maaşları artırmaya yönelik bir plan yapmalısınız. Bu tarz sorunları halı saha maçlarıyla bitiremezsiniz.

Gerekirse büyük değişiklikler yapın

Her gün binlerce kelime yazmanız için size birkaç lira ödeyen kuruluşta çalışan bir yazar olduğunuzu hayal edin. Memnuniyetiniz kelime sayısında ufak bir artış veya azalma ile çözülmeyecektir. Bu tür bir organizasyonun başarılı olması için liderlerin iş yapma şekillerinde önemli değişiklikler yapması gerekir. Kendilerini doğru yöne yönlendirmesi ve işlerini yapılandırma şekillerini değiştirmesi için bir iş danışmanı kiralayabilirler.

Çalışanlar atıştırmalıklar ve partiler olmadan idare edebilirler ancak kendilerine değer verilmediğini, az ücret ödendiğini ve fazla çalıştıklarını hissettiklerinde sıkıntı çekerler. Çalışan memnuniyetini artırmak için önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu hedefe ulaşmak için risk almaktan korkmayın.

Bir danışman getirin

Siz bir zihin okuyucusu değil, bir lidersiniz ve kuruluşunuza o kadar kendinizi kaptırmışsınız ki, nasıl gelişebileceğinizi görmek sizin için zor olabilir. Organizasyon psikologları ve yönetici koçları sizin göremediğiniz şeyleri görebilir; bu yüzden onlara başvurmaya değer.

Bu psikologlar ve koçlar atölye çalışmaları ve oturumlar düzenleyebilir, anketlere katılabilir ve gelişim için bir plan hazırlamanıza yardımcı olabilir. Koçlar bir fiyat etiketiyle gelebilirler – Harvard Business Review’un koçlarla yaptığı bir anket, ortalama saatlik ücretin 500 dolar olduğunu söylüyor – ancak çoğu koç sonuçlardan memnun.

Harvard Business Review ayrıca koç kiralayanların söylediklerine dayanarak bir koçta nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da tavsiyeler sunuyor. Yüzde altmış beşi benzer bir ortamda koçluk tecrübesine sahip bir koç veya psikolog tutmayı tavsiye ediyor.

Geri bildirimi hafif tutun

Hiç kimse başlarının dertte olduğunu hissetmekten hoşlanmaz. Memnuniyet gibi büyük bir konuyu iyileştirmeye çalışıyor olmanız, onu ağır ve çatışmacı hale getirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen çalışanlara zor sorular sorduğunuzda savunmaya geçebilir ve işlerinin tehlikede olduğundan endişe duyabilirler.

Çalışanlarınıza, bunu çalışmak için daha iyi bir yer yaratmak amacıyla yaptığınızı, onların dürüstlüğü ve katılımının süreci kolaylaştıracağını ve sonuçta onlar için daha iyi bir çalışma ortamı yaratacağını hatırlatın.

Çalışan memnuniyeti harika bir şirket yaratır

Çalışanlarınız işe gelmekten hoşlanmıyorsa nasıl harika ve kârlı bir organizasyon kurabilirsiniz? Bir lider ve yönetici olarak çalışan memnuniyetini artırmak için çalışmak size düşüyor. Bunu yapabiliyorsanız, daha üretken bir iş yeri yaratacak, çalışanların işten ayrılmasını azaltacak ve sonuçta daha iyi, daha güçlü bir şirket kuracaksınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir