1. Anasayfa
 2. Örgütte Motivasyon

Çalışan Davranışı: Tanım, Sorunlar ve Beklentiler

Çalışan Davranışı: Tanım, Sorunlar ve Beklentiler
Çalışan Davranışı: Tanım, Sorunlar ve Beklentiler
0

Çalışanların davranışları bir organizasyona yardımcı olabilir veya zarar verebilir. Bu makalede, çalışan davranışı tanımını, işveren beklentilerini ve işyerinde ortaya çıkan bazı konuları inceleyeceğiz.

Çalışan Davranışı Tanımı

Çalışan davranışı tanımı, çalışanların işyerinde belirli durumlara veya durumlara yanıt şekline karşılık gelir. Birçok unsur bireyin işyerindeki davranışını belirlerken, çalışanlar kendi kültürleri ve kurumun kültürleri tarafından şekillendirilir.

Kişisel kültür ve kurum kültürü, çalışanların birbirleriyle ve yönetimle iletişim kurma ve etkileşim kurma biçimlerini etkiler. Ek olarak, bir çalışanın inançları etik ve etik sorumluluk duygusunu etkiler.

Etkili Kuvvetler

Şirketler yüksek kaliteli ürün ve hizmetler üretmek ve sunmak için çalışanlara güvenmektedir. Çalışanların davranışları, iş görevlerini yerine getirmeye çalışırken  ve dış çeşitli güçlerden etkilenir. Bu güçlerin farkında olan ve bunlardan faydalanmaya veya karşı koymaya hazır olan işverenlerin, çalışanın davranışı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Aşağıda çalışan davranışını etkileyen güçlerden birkaçı yer almaktadır:

Olumlu çevre : Çalışanların davranışlarını etkileyen kritik, içsel bir kuvvet meslektaşların eylemleridir. Karşılıklı saygı, ekip çalışması ve desteğe dayalı bir iç kültürü etkili bir şekilde oluşturabilen şirketler, iyi davranışlarla çalışanları çekecek ve tutacaktır.

Teknoloji : Teknoloji, çalışan davranışı üzerinde hem olumlu hem de yıkıcı etkilere sahip olabilen önemli bir faktördür. Teknoloji genellikle süreçleri kolaylaştırmaya ve çalışanlar için işi kolaylaştırmaya yardımcı olabilirken, yeni teknolojilerin nasıl kullanılacağını öğrenmek stresli olabilir. Genel olarak teknolojinin hızla gelişmesinde rol oynayan faktörler ve işverenler, yeni eğitim, süreç iyileştirme ve dokümantasyon için neredeyse sürekli bir ihtiyaçla karşı karşıya görünmektedir.

Müşteri talepleri : Müşteri talepleri, kuruluşların sürekli olarak rekabet eğrisinin önünde kalmaları için baskı uygulayan harici bir güç olabilir. Çalışanlar, müşterilerin değişen ihtiyaçlarına, artan müşteri çekiciliğine ve müşterilerin çalışan davranışlarına gösterdiği beklentilere uyum sağlamalıdır.

İşveren Beklentileri

Herhangi bir kuruluş için en büyük masraflardan biri işçilik maliyetidir. İyi yöneticiler her çalışanın beklentilerini belirlemek için çok çalışmaktadır. Bu şu şekilde yapılır:

 • Hizmet içi toplantılar
 • Aylık personel toplantıları
 • Yıllık incelemeler
 • Bir kuruluşun genel kültürü

Çoğu işveren, çalışanlarının kuruluşun amaçlarına ve sonuç olarak misyonuna ulaşmak için çalışmasını bekler. Bir yöneticinin, çalışanlarının doğru beklentilerini nasıl belirleyebileceğine dair birkaç örneğe bakalım:

Bağlanın : Liderler çalışanlarına değer verdiklerini göstermelidir. Çalışan bağlılığı, çalışanların patronla olan ilişkileri hakkında nasıl hissettiklerinin doğrudan bir yansımasıdır. Bu bağlantı, çalışanlar için doğru beklentinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Katkıda Bulunun : Çalışanlar girdilerinin önemli olduğunu ve kuruluşun başarısına anlamlı bir şekilde katkıda bulunduklarını bilmek ister. Katkıda bulunmalarına izin verildiğinde, kuruluşla ilgili davranışları olumlu olur.

İşbirliği : Büyük liderler ekip oluşturuculardır; güven ve işbirliğini teşvik eden bir ortam yaratırlar. Liderler için sürekli bir zorluk, bireyleri örgütsel, departman ve grup hedefleri üzerinde işbirliği yapmak için toparlamaktır. Buna karşılık, bu iyi davranış beklentisini oluşturur.

Çalışan Sorunları

Kötü çalışan davranışı bir organizasyon için yıkıcı olabilir. Olumsuz davranışlar en iyi takımlarda bile hızlı bir şekilde yayılabilir ve moralleri düşürebilir. İşaretlenmezse, bu tür çalışan davranışları bir kuruluş için yıkıcı olabilir. Bu tür tehditleri ortadan kaldırmak için yöneticilerin hızlı ve sorumlu bir şekilde hareket etmeleri gerekir.

Çalışanlar ile olan davranışsal sorunları ele alarak, yöneticiler belirli durumlara verdikleri yanıtları değiştirmeye yardımcı olabilirler. Davranış yıkıcıysa, çalışan için sonuçlar olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Kınama mektubu
 • Ücretli olarak işten uzaklaştırma
 • Sonlandırma

Makale Özeti

Çalışanlar kendi kültürleri ve kuruluşun kültürü tarafından şekillendirilir. Bu etkiler çalışanların birbirleriyle ve yönetimle iletişim kurma ve etkileşim kurma şekillerini etkiler. Hem  hem de dış güçlerin, müşteri talepleri, olumlu çalışma ortamları ve teknoloji dahil olmak üzere çalışan davranışları üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Emek maliyeti bir şirketin büyük harcamalar biridir. İşverenler örgütsel politika ve prosedürlere uygun olarak hareket etmeye çalışırlar. Uygunsuz çalışan davranışı bir kuruluş üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğinden, yönetimin işyerindeki olumsuz davranışları ele almak için hızlı davranması gerekir. Uygunsuz çalışan davranışının sonuçları arasında kınama mektupları, ücretsiz işten uzaklaştırma veya fesih yer alabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir