1. Anasayfa
 2. Örgütte Motivasyon

Pigme Etkisi: (Pygmalion Effect) Çalışan Davranışını Etkileme

Pigme Etkisi: (Pygmalion Effect) Çalışan Davranışını Etkileme
Pigme Etkisi: Çalışan Davranışını Etkileme
0

Çalışanların performansı ve davranışı için beklentilerin belirlenmesi, yönetimin birincil sorumluluklarından biridir. Bu makale (Pygmalion) Pigme Etkisini tanımlar ve çalışan davranışını etkilemek için nasıl kullanıldığını açıklar.

Beklentilerin Gücü

Saat 05:00, ve Yeşim’in çalar saati çalmaya başlar. Erteleme vuruşuna ulaştığında, beş dakika daha uykusuna sahip olabilmesi için yanlışlıkla masadan vurur. Karanlıkta bulmak için uğraşmak zorunda. Ne yazık ki, süreçte, başını komodinin üzerine de vuruyor. Yeşim kendi kendine, ‘Bu korkunç bir gün olacak’ diyor.

Yeşim gününü sürerken, onun için her şey ters gidiyor gibi görünüyor. Çalar saat yerine zemine düşen çalar saat üzerinde o kadar odaklandığından, işe giderken başka bir arabayı arkadan vurur. Diğer sürücü ile sigorta bilgilerini alıp verdikten sonra Yeşim ofise gidip gelir. Bir kez orada, kötü bir ruh halinde, bu yüzden iş arkadaşlarıyla sabırsız. Onlar da, oldukça kaba. Yeşim kendi kendine, ‘Bakın, bunun kötü bir gün olacağını biliyordum. Neden yataktan çıktım? ‘ diye kendine sormaktadır.

Yeşim, geleceği okuyabilen bir fizikçi değil, o zaman neden kötü bir gün geçirme tahminleri gerçekleşti? Bu sorunun cevabı, ‘Bugün korkunç bir gün olacak’ demiş olduğu an için kendisi için belirlediği beklentisinde bulunabilir.

Pygmalion Etkisi

Çoğu insanın davranışlarını bir beklentiyi karşılamak üzere uyarlayacağı fikri, Pygmalion Etkisi olarak bilinir. Bu fenomeni tanımlamak için kullanılan daha yaygın bir terime kendi kendini gerçekleştiren kehanet denir.

Her iki terim de bir kişinin bilinçli veya bilinçsiz olarak bir beklentiyi nasıl öğreneceğini ve bu beklentiyle tutarlı bir şekilde nasıl hareket edeceğini tanımlamak için kullanılır. Ancak, sadece bir beklentiniz olduğunda beklentilerin tam bir dönüş yapmasını sağlamaz ve sonra olur. Bunun yerine, bir şeyin ortaya çıkmasının nedeni ya da nedeni beklentisi olmalıdır. Örneğin, diyelim ki bu sabah dışarı çıkıp yağmur yağacağını düşündünüz ve daha sonra yağdı. Bu, Pygmalion Etkisinin veya kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetin sonucu olmayacaktır çünkü tahmin etmemiş olsanız bile yağmur yağacaktı.

Yani, yağmur beklentiniz gerçekleşirken, beklemediğiniz için gerçekleşmedi. Yine, beklentinin kendisi, beklentinin gerçekleşmesi için davranışta bazı değişikliklere neden olmak zorundadır.

Pigme Etkisinin dört ana ilkesi vardır :

 • Beklentiyi oluşturur veya öğreniriz.
 • Beklenti iletiriz.
 • Davranış beklentiyi karşılayacak şekilde uyarlanmıştır.
 • Beklenti daha sonra gerçekleşir.

İşyerinde Pigme Etkisi

Başkalarının bizim için belirlediği beklentileri karşılamak, hayatımızın başlarında yaptığımız bir şeydir. Okulda, yeni kavramlar öğrenmek, velilerimizin ve öğretmenlerimizin beklentilerini karşılamak için testler yapmak için çok çalışıyoruz. Sporda koçlarımızın, takım arkadaşlarımızın ve taraftarlarımızın beklentilerini karşılamak için fiziksel olarak kendimizi zorluyoruz. İlişkilerde davranışlarımızı ortağımızın beklentilerini karşılayacak şekilde uyarlıyoruz. Benzer şekilde, işyerinde bir çalışan, davranışını ve performans seviyesini, yöneticisi ve kuruluş tarafından belirlenen beklentileri karşılamak üzere uyarlayacaktır.

Bir yöneticinin çalışanlarından beklentileri, çalışanların davranışlarını güçlü bir şekilde etkileyebilir. Yöneticiler bu etkiyi ve bunun örgütsel hedefler doğrultusunda çalışmak için nasıl kullanılacağını anlamalıdır. Bir yöneticinin bir beklenti oluşturmasının ve bunu bir çalışanla paylaşmasının en yaygın yolu performans incelemeleridir. Performans incelemesi, bir çalışanın geçmiş performansının, kendisine verilecek yükseltme düzeyinin ve iyileştirme alanlarının bir değerlendirmesi olarak hizmet eder. Birçok yöneticinin fark edemediği şey, performans değerlendirmesinin aynı zamanda gelecekteki performansı etkilemek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır.

İşyeri Davranışını Etkileme

Pygmalion Etkisinin performans değerlendirmeleri yoluyla işyeri davranışını etkilemek için nasıl kullanıldığını daha iyi görmek için aşağıdaki örneğe bakalım.

Ali, Aldemo Mobilya’nın bir müşteri hizmetleri temsilcisidir. İnsanlarla harika ve teslimat sırasında biraz hasar gören mobilyaları aldıklarında müşterilere sempati duymak için elinden geleni yapıyor. Bununla birlikte, kendisine kaba ve mobilyalarıyla ilgili sorunları doğrudan üstlenen müşterilere alaycı ve küçümseyici olduğu da bilinmektedir. Öte yandan Ali, dokunuşu ve cazibesi nedeniyle birkaç hesabı tamamen iade edilmesini gerektirmedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir