1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletme Yönetimi Süreçleri: Tanımı, Türleri ve Önemi

İşletme Yönetimi Süreçleri: Tanımı, Türleri ve Önemi
İşletme Yönetimi Süreçleri: Tanımı, Türleri ve Önemi
0

Her gün süreçler yürütüyoruz ve bunun farkında bile olmayabiliriz. Hepimizin kendi rutinleri ve işleri halletme yolları var. İşletme yönetimi süreçleri kritik önem taşır çünkü bir işletmenin ne kadar karlı olacağını belirleme gücüne sahiptirler.

İşletme Yönetimi Süreci

Süreç basit bir amaç için bir arada yürütülen faaliyetlerin bütünüdür. Çoğu durumda, görevi her tamamlamamız gerektiğinde sürekli bir şeyler yapmak için bir süreci takip ederiz. Örneğin, her sabah uyanır ve gitmeniz gereken yere gitmeye hazır olursunuz. Birçoğumuz her sabah aynı rutini uygularız. Süreçlerimiz kişiden kişiye değişecektir, ancak ortak sabah süreçleri duş almak, giyinmek ve kahvaltı yapmaktan ibarettir. İster aynı iş, ister sınıf olsun, nerede olursak olalım, oraya gitmek için neredeyse her sabah aynı faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.

İşletme sürecin, göz önüne alındığında, tanım değişmez. İşletme süreci hâlâ bir amaç için yürütülen bir dizi faaliyettir. İş süreçleri, işin türüne ve bireyin yaptığı işin türüne bağlı olarak değişir. Örneğin, bir bankadaki bir kredi memurunun müşteri ile toplantı yapma, müşterinin bilgilerini sisteme girme, müşterinin kredi raporunu oluşturma ve bankanın müşteriye borç verip veremeyeceğine karar verme süreci vardır. Üretim tesisinde, hammaddeleri bitmiş ürünlere dönüştürmek için yapılması gereken belirli bir süreç vardır.

Sürekli gelişme

Her işletmenin, kar elde edebilmesi için gerçekleştirilmesi gereken kendi süreçleri vardır. Birçok işletme, süreçlerinin iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini görmek için süreçlerini analiz eder. İşletmeler süreçlerini iyileştirmeye çalıştıklarında buna sürekli iyileştirme denir. İşletmelerin geliştirmek istemelerinin başlıca nedeni rakip işletmelerden kaynaklanmaktadır. Rakip aynı ürünü daha ucuz bir maliyetle üretebilirse, rakip daha düşük bir fiyat da talep edebilir. Ürünler aynı ise çoğu müşteri daha ucuz ürünü satın alacaktır.

Bir örnek ele alalım. Şirket A ve Şirket B’nin her ikisi de oyuncak arabalar üretiyor. A şirketinin süreci üç çalışanı kapsamaktadır. İlk çalışan arabanın metal parçalarını monte ediyor. İkinci çalışan tekerlekleri ekler ve üçüncü çalışan aracı nakliye kutusuna koyar. Her üç istasyondan da geçmek araba başına ortalama iki dakika sürer.

B şirketinin süreci sadece iki çalışan kullanıyor. İlk çalışan tüm aracı monte eder ve ikinci çalışan aracı nakliye kutusuna paketler. Şirket B’nin her iki istasyondan geçmesi araç başına sadece ortalama bir dakika sürmektedir.

Sizce hangi şirket daha verimli bir sürece sahip? B Şirketi’nin daha verimli olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız demektir. Şirket B’nin daha verimli olmasının nedeni, araç başına iki dakika yerine yalnızca bir dakika sürmesi ve Şirket B’nin, Şirket A gibi üç değil, yalnızca iki çalışana ihtiyacı olmasıdır.

Bu hızlı analize dayanarak, B Şirketi’nin A Şirketinden daha yüksek bir sürekli iyileştirme gerçekleştirdiği görülmektedir. Eğer sayıları çalışanların saat başına 12 TL için çalıştığı varsayımını kullanarak yaparsak, A Şirketi’nin üretim maliyeti bir araba 1,20 lirayken, B şirketinin bir araba üretme maliyeti 0,40 lira.

Makale Özeti

Özetle, iş süreçleri, üretim süreçlerinden muhasebe süreçlerine kadar işletmenin her alanında meydana gelir. Her departmanın süreçleri vardır ve süreçleri daha verimli hale getirmek için herhangi bir fırsat olup olmadığını görmek için bu süreçler analiz edilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir