1. Anasayfa
 2. Ekonomi

BYD/Ergun: 2024’te pazarda düşüş bekliyoruz

BYD/Ergun: 2024’te pazarda düşüş bekliyoruz
0

Otomotiv Zirvesi’nin bu haftaki konuğu BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun oldu.

2024 yılının olağanlaşma yılı olacağını belirten Ergun “Özellikle birinci 3 ayda gerçekleşen yüksek satışların akabinde kalan 9 ayda temponun biraz daha yavaşladığını görebiliriz. Genel olarak baktığımızda kredi kullanımının bunda değerli bir tesiri olacak ve bu noktada pazarda düşüş olması kaçınılmaz üzere görünüyor. 2024 için 850-900 bin civarında bir pazar beklentimiz var” dedi.

Ergun “Biz BYD markası olarak kendimizi bir teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz ve tüm sunduğumuz eserler de buna yönelik olarak geliştiriliyor. Elbette bu gelişmeler yaşanırken etraf de her vakit ön planda olacak. Elde edilen teknolojinin çevreci olması bir mecburilik haline geldi. Global sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılması gerekiyor. Yeşil Mutabakat kapsamında tüm paydaşlara büyük bir sorumluluk düşüyor. İklim değişikliğinde çevreci markalar kıymetli olacak. BYD’nin kendine biçtiği en kıymetli misyon, dünyayı bir derece soğutmak. Ülkemizde otomotiv kesiminde çevreci araçların pazardan aldığı hisse artmış olsa da hala Avrupa ülkelerinin epeyce gerisinde. Bu noktada çevreci araçlara çeşitli teşvikler verilerek pazar hisselerinin gelişmesine katkı sağlanmalı” diye konuştu.

ErgunBYD Türkiye olarak 2023’ün son çeyreğinde Türkiye pazarında yerimizi aldık. 15 gün içerisinde 552 satış ile BYD ATTO 3 ile lansman ayımızda en çok tercih edilen birinci üç elektrikli araba modelinden birisi olduk. Geçtiğimiz hafta da, şarj edilebilir hibrit BYD SEAL U DM-i’ı satışa sunduk. Bu modeli Avrupa’dan evvel Türkiye pazarına sunduk ve bu da Türkiye pazarının BYD için ne kadar değerli olduğunun bir işareti. Klasik hibritlerden farklı olarak, BYD’nin Muhteşem DM olarak isimlendirdiği elektrik odaklı şarj edilebilir hibrit teknolojisinde, başrol elektrikli motorun. Akaryakıtlı motor ise yan oyuncu olarak öyküde yer alıyor. Klasik hibritlerde bu istikrar tam zıddı durumda” sözlerini kullandı.

Ergun “Şarj edilebilir hibrit arabalar ile yüzde 100 elektrikli arabaların birbirine rakip olduğunu düşünülüyor, anca durum aslında tam olarak bu türlü değil. Aracı kullanım hedefine nazaran yüzde 100 elektrikli arabalar ve şarj edilebilir hibritler, elektrifikasyon sürecinde birbirini destekleyici ve elektrifikasyon sürecini hızlandırıcı bir rol alacaklar. Daha çok uzun yolda arabalarını kullananlar şarj edilebilir hibrit arabaları, kent içi odaklı kullanım yapanlar ise yüzde 100 elektrikli arabaları birinci basamakta tercih edebilir” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir