1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Birinci kara delik görselinin transferinde internet yetersiz kaldı: Uçakla bilgi transferi yapıldı

Birinci kara delik görselinin transferinde internet yetersiz kaldı: Uçakla bilgi transferi yapıldı
0
 
Hatırlayacağınız üzere birkaç gün evvel dünyanın birinci kara delik görseli oluşturuldu. Görsel hakkında tam odaklanılamadığı tartışmaları süredursun bilimsel çalışmalarla ilgili ilgi alımlı bir ayrıntı ortaya çıktı. Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin devasa boyuttaki evraklarının transferinde internet ağı yetersiz kalmış.

Bildiğiniz üzere elde edilen görsel için 8 adet teleskoptan elde edilen datalar kullanılmıştı. 5 petabyte’lık boyuttaki verilerin depolanması için kullanılan HDD’lerin yükü ise yarım tonun üzerindeydi.

EHT deneyinde bazal interferometri tekniği ile toplanan radyo sinyalleri aslında uzun müddet evvel toplanmış. South Pole Telescope’da oluşturulan datalar Antartika’nın kış şartlarında elde edildiğinden ulaşım sorunlarından olsa gerek bilim adamları bilgileri işleyebilmek için yaz mevsimini beklemek zorunda kalmışlar.

 

Internet üzerinden transferden daha süratli olduğu için 2 başka data merkezine transferi uçaklarla gerçekleştirilen kayıtlar burada iki süperbilgisayar ortasında senkronize edildikten sonra sıraya konularak sonuncu sonuç elde edilmiş.

”Sürpriz olmadı” 

 

Son olarak Arizona Üniversitesi’ndeki bu süreci yürüten hesaplamalı astrofizikçi Chi-Kwan Chan Ph.D. Çok sayıda GPU’dan oluşan sistemle elde edilen imgeyi birinci gördüğünde çok da şaşırmamış. Çünkü bilim adamı M87’nin keşfi esnasında çoklu GPU’lu sistemde kimi simülasyonlar aracılığıyla zaten gerçek imaja yakın sonuçlar elde etmiş.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir