1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Çin’in yeni oyun maddeleri kan ve kumarı yasaklıyor

Çin’in yeni oyun maddeleri kan ve kumarı yasaklıyor
0
Oyun firmaları için uygun bir haber, Çin’in oyunlara tekrar müsaade vermeye başlaması oldu. Makus haber ise ülkenin yayınladığı yeni yasalar. Bu maddelere nazaran birtakım kategoriler direkt olarak yasaklanacak ve kimileri da önemli kesintiler yaşayacak. 
Üç ana kategoride yer alan oyunlar artık yasa dışı olacak: Mahjong ve poker, Çin’in imparatorluk vaktini çağrıştırdığından yasak olacak. Öteki kategori ise basitçe içinde kan ya da cesetler bulunan her oyun yasaklanacak. Bunlar hakkında ülke otoritesinin açıklaması ise gençler ortasında kumar bağımlılığı ve şiddete yatkınlığı engellemek formunda oldu. 
Dünyanın en büyük oyuncu pazarı olan Çin’e erişim sağlamak oyun üreticileri açısından hazine üzere ancak bu yasaklar hayli bir can acıtacak üzere görünüyor. 2017 yılında onaylanan oyunlara bir baktığımızda yüzde 37’nin Mahjong ve poker kategorisine girdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun da üzerine, Çin’de oyunlarını piyasaya sürmek isteyen geliştiriciler, bağımlılık önleyici sistemleri oyunlara yerleştirmek zorundalar.
Oyunlarda kan ise aslında yasaklıydı lakin oyun üreticileri bunun üstesinden gelmek için kanın rengini değiştirmekle yetiniyordu. Yeni kanunlara nazaran kanın her rengi yasak. 
Geçen yıl kurulan Çevrimiçi Oyun Etikleri Komitesi, oyunları denetim ederek ülkeye faydalı olup olmadıklarını tahlil ediyordu. Bu kurum hâlâ çalışmaya devam ediyor ve geçen yıl hiçbir şart olmadan tam müsaade alan oyun sayısı bir epey sonluydu. 

Büyük geliştiricilere bir şey olmayacak 

TechCrunch’a yapılan bir açıklamaya nazaran lokal geliştiricilerden en büyükleri olan Tencent ve NetEase, Çin’de yönettikleri PUBG, Monster Hunter: World, World of Warcraft ve Overwatch üzere serilerde yeni kanunlara ahenk için rastgele bir zorluk yaşamayacaklar. Küçük geliştiriciler ise maddelere uymakta elbet zorlanacaklar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir