1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Beyin sinyallerini sese dönüştüren implant geliştirildi

Beyin sinyallerini sese dönüştüren implant geliştirildi
0

 

Nörolojik durumları sebebiyle konuşma yetisini kaybeden insanların, bu özelliğin kullanılmasına yarayan beyin sinyallerini göndermeye devam ettiği bilinen bir gerçek. Kaliforniya Üniversitesinde misyon yapan araştırmacılar da halihazırda bilinen bu durumu, insanların seslerini geri kazanmalarını sağlayacak bir aygıt üretmek için kullanmış üzere görünüyorlar.
 

Bilim insanlarının ürettiği bir implant, bahsi geçen beyin sinyallerini anlaşılabilir seslere dönüştürme imkânı sağlamış. Sistemle birlikte kullanılan makine öğrenme teknolojisi, beynimizdeki sonlar tarafından gönderilen ve ses üreten organlarımızın hareketini sağlayan sinyalleri yakalayarak bunları anlaşılabilir sanal seslere dönüştürüyor. Fakat sistem maalesef kusursuz değil ve aygıtın dışarıya aktardığı seslerin fakat yarısının anlaşılabilir olduğu vurgulanıyor.

Gerçekleştirilen deneyde sinyaller, elektrokortikografi dizi (ECoG) ismi verilen ve beyin yüzeyine yerleştirilmiş esnek bir ped üzerindeki elektrotlar vasıtasıyla kaydedilmiş. Bu sayede elde edilen sonuçların daha evvelki denemelere kıyasla daha başarılı olduğu tabir ediliyor.

Bilim insanlarının daha fazla eloktrot ile daha karmaşık makine öğrenme metotları kullanarak, sistemi daha da faal hale getirmeye çalıştığı paylaşılan öbür bilgiler ortasında yer almış.

Proje daha emekleme aşamasında 

Projenin meyvelerini vermesi için daha uzunca bir mühlet gerektiğini ve ortada net bir yol haritası olmadığını ise hatırlatmamız gerekiyor. Yeniden de ALS ve Parkinson hastalığından mağdur olan ve olağan kaidelerde konuşma yetisinin geri döndürülemediği rahatsızlıklarda insanların seslerini geri kazanabileceği fikri, araştırmacıları amaçlarından saptıramayacakmış üzere görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir