1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Avengers: Endgame gişede Avatar’ı geçebilir mi?


0
Sinema tarihinin en merakla beklenen sinemalarından birisi olan Avengers: Endgame, nihayet bugün prestijiyle vizyona girdi. Şu anda dünyanın her tarafından milyonlarca sinemasever 22 sinemalık dev bir seriyi sonlandıracak olan Endgame’i izlemek için akın akın sinema salonlarına gidiyor. Sinemada çok uzun yıllardır görülmeyen bu inanılmaz hareketlilik, şu sıralar bilhassa de gişe analistlerini oldukça heyecanlandırmış durumda.

Açılış hafta sonunda 1 milyar doları geçecek

Avengers: Endgame’in dünya genelinde 24 Nisan prestijiyle vizyona girmeye başlamasıyla birlikte birinci gişe sayıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. En büyük ikinci sinema pazarı olan Çin’de, sinema açılış gününde tam 107 milyon dolarlık inanılmaz bir hasılat elde etti. Bu sayı çok kıymetli bir başarıyı tabir ediyor çünkü Endgame, yabancı bir sinema olmasına karşın şu anda Çin tarihinin açılış gününde en çok hasılat yapan sineması olmayı başardı.

Özellikle de Asya ülkelerinde beklentilerin çok üzerinde bir performansla start veren Endgame; Güney Kore, Avustralya, Hong Kong, Tayvan, Filipinler, Malezya ve Endonezya’da da en süratli açılış günü rekorlarını kırdı.

Avengers: Endgame anavatanı olan ABD’de ise şimdi vizyona girmedi lakin ön satış sayılarına baktığımızda burada da yeni bir rekorun bizleri beklediğini görüyoruz. Yayınlanan son bilgilere nazaran sinema daha vizyona girmeden Kuzey Amerika’da yaklaşık 140 milyon dolarlık bilet satmış. Endgame’in birinci hafta sonunda 300 milyon dolara ulaşması ve büyük bir farkla yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Bu alanın şu anki lideri Infinity War 257 milyon dolar hasılat elde etmişti.

Avengers: Endgame ayrıyeten açılış gününde iki farklı ülkede (Çin ve Kuzey Amerika) 100 milyon doların üzerinde hasılat yapan birinci sinema olmayı da başardı.

Beklentilerin üzerindeki Asya performansı ve 300 milyon dolarlık Kuzey Amerika açılış haftası, gişe analistlerinin Avengers: Endgame’e yönelik kestirimlerini de tekrar değerlendirmesin neden oldu. Şu anda Endgame’in tarihi bir birinci hafta sonu rekoruna imza atacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sinemanın Pazar günü gecesi prestijiyle dünya genelinde tam 1 milyar dolar hasılat elde etmiş olması bekleniyor.

Şu anda bu alanın lideri konumunda bulunan Avengers: Infinity War, açılış hafta sonunda 640 milyon dolar hasılat yapmıştı. Fakat Infinity War Çin’de iki hafta geç vizyona girmiş olması nedeniyle 640 milyon dolarlık rekora Çin sayıları dahil değil. Sinema buradaki açılış hafta sonunda ise 191 milyon dolar hasılat elde etmişti.

Avatar’ı tahtından edebilir mi?

James Cameron’un 2008 yılında vizyona giren sineması Avatar, gişe tarihinin tartışmasız hükümdarı. 2,78 milyar dolar hasılat yapan Avatar’ın, bu alandaki ikinci sinemayla ortasındaki fark bile 600 milyon dolardan fazla. Sinema o kadar ulaşılamaz bir pozisyonda bulunuyor ki yıllardır Star Wars’lar, Avengers’lar, Süratli ve Öfkeli’ler bu sinemaların hiçbirisi bırakın tehdit etmeyi Avatar’ın yanına bile yaklaşamadı.

Peki Avengers: Endgame bir imkansızı başarıp Avatar’ı tahtından edebilir mi? 1 milyar dolarlık olası açılış hafta sonu performansı Endgame’in gişe macerası sonunda en az 2,3-2,4 milyar dolarlık bir dünya geneli hasılata ulaşacağını gösteriyor. Lakin sinemanın Avatar’ı geçmesi açılış haftasından çok ilerleyen haftalarda nasıl bir performans göstereceğine bağlı. Infinity War gibisi bir çizgi izlemesi halinde Endgame’in Avatar’ı geçmesi mümkün olmayacak.

Her şeye karşın Avatar’ı yerinden edebilecek bir sinema varsa o da Avengers: Endgame’dir. Endgame’in de bunu başaramaması durumunda muhtemelen Avatar çok uzun yıllar daha zirvedeki yerini müdafaaya devam edecek.

Avengers: Endgame’in gişe macerasını takip etmeye devam edeceğiz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir