1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu : Patolojik Gülme ve Ağlama Belirti ve Tedavisi

İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu : Patolojik Gülme ve Ağlama Belirti ve Tedavisi
İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu : Belirtileri ve Tedavisi
0

Herkes duygularını hisseder ve çoğu insan da onları sık sık ifade eder. Fakat duygularınızı nasıl ifade ettiğinizi kontrol edemiyorsanız ne olur?  Bu makalede, IEED’in semptomlarını,tanı ve tedavisini araştıracağız.

IEED

Ayşe’nin bir sorunu var. Tüm olumsuz septomlarıyla birlikte görülen Alzheimer hastalığı var. Ancak son zamanlarda yeni ve endişe verici  bir belirtisi ortaya çıktı. Bazen, hiçbir sebep yokken, kontrolsüz bir şekilde gülüyor veya ağlıyor. Peki Ayşe’ye ne oluyor ?

Ayşe’de, bazen psödobuldar etkisi veya duygusal düzensizlik olarak da adlandırılan istemsiz duyusal ifade bozukluğu görülebiliyor. İstemsiz duygusal ifade bozukluğunun (veya IEED) ana semptomu, gülmek veya ağlamak gibi kontrol edilemeyen duygusal patlamalarıdır. Örneğin, Ayşe geçen gün kız kardeşi ile akşam yemeği yerken aniden gülmeye başladı. Yine de Ayşe kendini gülmekten alıkoyamadı.

Ayşe’nin başına neler geldiğini anlamasına yardımcı olmak için IEED’in nedeni, teşhisi ve tedavisine daha yakından bakalım.

İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu Teşhisi

Ayşe ,kesinlikle IEED’e sahip gibi görünüyor. Sonuçta, farklı durumlarda gülüyor ve kontrolsüz bir şekilde ağlıyor. Ama buna ne sebep oluyor? Ve Ayşe, IEED olup olmadığından nasıl emin olabilir?

IEED muhtemelen nörolojik bir nedene sahiptir, ancak bilim adamları tam olarak ne olduğunu henüz keşfetmediler. Aslında, diğer bir ismiyle bahsettiğimiz psödobulbar etkisi, beynin bulbar kısmında bir tümör olsaydı ne olacağını gösteriyor, ancak semptomlar beyinde tümör olmadan gerçekleşiyor.

IEED için olası bir nörolojik açıklama, beyindeki nörotransmitterler veya hormonlarla ilgilidir. Bunlardan biri olan glutamat, büyük bir uyarıcı nörotransmitterdir. Şöyle de açıklanabilir: glutamat ve diğer uyarıcı nörotransmitterler beyni heyecanlandırır ve gerçekten aktif hale getirir. Çalışmalar glutamatın muhtemelen IEED’de rol aldığını gösteriyor, ancak bilimadamları tam olarak hangi rolü oynadığından emin değiller.

Buna neyin sebep olduğuna bakılmaksızın, Ayşe ve kontrol edilemeyen duygusal patlamaları olan diğerlerinin buna sahip olup olmadıklarını bilmeleri gerekir. IEED teşhisi zordur. Bu tek başına bir mesele değildir,  genellikle farklı bir nörolojik bozukluğa da sebep olabilir. Yani, başka bir deyişle, insanlar sadece IEED olmazlar, bu aynı zamanda büyük bir nörolojik problemin bir parçası olabilir.

IEED’ye neden olabilen nörolojik bozukluklar çok çeşitlidir. Ayşe, IEED’ye neden olabilecek Alzheimer hastalığına sahiptir. Diğer bozukluklar arasında felç, travmatik beyin yaralanmaları ve hatta multipl skleroz bulunur. Bir hastada IEED varsa ve bir nörolojik bozukluk teşhisi konmamışsa, doktorlar genellikle ilk olarak IEED’ye neden olan birincil nörolojik bozukluğu bulmaya çalışır.

Teşhisi zorlaştırabilen bir başka şey de çok nadir görülen bir hastalık olmasıdır. Kaç kişinin ulaştığına dair tahminler değişmekle birlikte, nüfusun% 1’inden daha azında IEED vardır.

Bazen benzer tanılardan dolayı yanlış teşhis edilir. Depresyon, kişilik bozuklukları ve hatta epilepsi, bazen IEED ile karıştırılan tanılara örnektir. Örneğin, Ayşe’in kontrolsüz bir şekilde ağlamaya başladığını duyduktan sonra, doktoru ona depresyon teşhisi koydu. Ancak daha sonra IEED olduğunu fark etti.

Tedavi

Ayşe, IEED’nin nedenleri ve teşhisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktan memnundur, ama şimdi ne olacak? Ne tür bir tedavi izlenebilir?

2017 itibariyle, FED tarafından özellikle IEED’yi tedavi etmek için onaylanmış ilaç yoktur. Bununla birlikte, bazı doktorlar, ilaçları kapalı şekilde reçete eder. Örneğin, birçok doktor IEED tedavisine yardımcı olmak için etiket dışı antidepresan ilaçlar reçete eder. Bu nedenle, IEED için özel bir ilaç olmasa da, Ayşe’in doktoru ona yardımcı olması için bir antidepresan verebilir.

IEED için sıklıkla reçete edilen iki ana antidepresan tipi, seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI’lar ve trisiklik antidepresanlardır. Bu ilaçların her ikisi de beyindeki nörotransmitterlerin dengesini etkiler. Glutamat gibi nörotransmitterlerin muhtemelen IEED nedeni olduğunu unutmayın, bu nedenle beynin kimyasal dengesini değiştiren bir ilacın IEED’ye yardımcı olacağı mantıklıdır. Bu nedenle Ayşe’in doktoru, IEED semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için bir SSRI reçete verebilir. Bunu yaparken, beynindeki nörotransmitterler değişecektir, bu da daha az atağa yol açabilir.

Makale Özeti

Bazen psödobulbar etkisi veya duygusal düzensizlik olarak da adlandırılan istemsiz duygusal ifade bozukluğu (veya IEED ), gülme veya ağlama gibi kontrol edilemeyen duygusal patlamalara sebep olabilir. IEED muhtemelen nörolojik bir nedene sahiptir, ancak bilim adamları bunun ne olduğunu henüz keşfetmediler. Olası nedenlerden biri nörotransmitterler veya beyindeki hormonlarla ilgilidir. Bunlardan biri, glutamat, büyük bir uyarıcı nörotransmitterdir ve çalışmalar glutamatın muhtemelen IEED’de rol aldığını göstermektedir, ancak bilim adamları tam olarak hangi rolü oynadığından emin değildir.

IEED teşhisi zordur, çünküe farklı bir nörolojik bozukluğa da sebep olabilir. IEED’ye neden olabilen nörolojik bozukluklar çok çeşitlidir ve Alzheimer hastalığı, felç, travmatik beyin yaralanmaları ve multipl sklerozu içerir. IEED bazen benzer tanılardan dolayı yanlış teşhis edilir. Depresyon, kişilik bozuklukları ve hatta epilepsi, bazen İEED için verilen tanılara örnektir.

IEED tedavisi genellikle antidepresanların etiket dışı reçetelerini içerir. Etiket dışı reçete yazma, bir ilacı yapması onaylanan tanının dışında  başka bir şey için reçete etmektir. IEED için reçete edilen iki ana antidepresan tipi, seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI’lar ve trisiklik antidepresanlardır. Bu ilaçların her ikisi de beyindeki nörotransmitterlerin dengesini etkiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir