1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Apple uzlaşma için Qualcomm’a 6 milyar dolar ödeyebilir

Apple uzlaşma için Qualcomm’a 6 milyar dolar ödeyebilir
0

Apple ile Qualcomm ortasında yıllardır devam eden ve modem pazarını adeta alt üst eden patent ihlali davası tatlıya bağlandı. Bununla birlikte tabiri yerindeyse Apple için astarı yüzünden değerliye geldi.

Bedeli ağır oldu

2017 sonlarında başlayan patent ihlali arbedesi aslında Apple’ın o devir ikinci modem tedarikçisi olarak Intel’i tercih etmesiyle patlak vermişti. Qualcomm ortağının benchmark testlerinde oynama yaptığını ve modemlerinin suratlarını olduğundan düşük gösterdiğini argüman etmişti. Apple ise ortağının yüksek lisans bedelleri istediğini ve birtakım teknolojilere de erişim hakkı zaruriliği koştuğunu sav ederek davacı olmuştu.

Apple dava mühletince lisans bedellerini ödemedi ve Qualcomm yaklaşık 7 milyar dolara yakın kayıp yaşadı. Ayrıyeten Qualcomm’dan vazgeçerek Intel modemlerinde yöneldi. Bu süreçte Qualcomm mali tablolarında büyük düşüşler yaşamıştı.

Ne var ki Qualcomm’un birtakım davalarda iPhone modellerinin satışına yasak getirmeyi başarması yanında Apple’ın 5G periyodu için Intel’e güvenmenin pek mümkün olmadığını anlaması ve Çinli üreticilere de yönelmek istememesi davaların seyrini değiştirdi.

Aslında Qualcomm işvereni geçtiğimiz aylarda Apple ile görüşmeler yaptıklarını açıklamış lakin Apple cephesi bunu şiddetle reddetmişti. Görülen o ki tezler yanlışsız çıktı çünkü Apple tüm ağır koşulları kabul etmiş durumda.

 

Gelen bilgilere nazaran uzlaşma kapsamında Apple biriken lisans fiyatı olarak 5-6 milyar dolar ortasında bir sayı ödeyecek. Ayrıyeten bundan sonra satılan her iPhone için 8$-9$ ortasında ödeme yapacak. Bu sayı geçmiş yıllara nazaran daha fazla. Tekrar iki firma 6 yıl boyunca bir arada çalışacak. 2 yıl da uzatma opsiyonu var. Kaynaklar Apple’ın uzlaşma için kesenin ağzını açtığını tabir ediyor.

Elbette Apple’ın yararı her manada bundan daha fazla olacaktır. Qualcomm davalarını çekeceği için savunma konusunda ekstra kaynak ve emek olmayacak. Davanın sürdüğü ülkelerde iPhone yasağı ihtimali kalmadı. Ayrıyeten Apple önümüzdeki periyotta 5G modemi için elini de güçlendirmiş olacak.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir