1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Beyin ile beden ortasındaki nöronal temas aydınlatılıyor

Beyin ile beden ortasındaki nöronal temas aydınlatılıyor
0

 
Arkansas Üniversitesi‘nde yürütülen yeni bir araştırmaya nazaran beynin motor korteksindeki nöronlar beklenmedik bir iş kısmı gösteriyor. Yeni araştırma; bilim adamlarının beynin vücudu nasıl kontrol ettiğini anlamalarına ve kimi nörolojik bozukluklar hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilecek üzere görünüyor.
Araştırmacılar, farelerin motor korteksindeki nöronları incelediler ve iki kümeye ayrıldıklarını gördüler. Birinci küme bedenin farklı kısımlarıyla iletişim kurarak  denetim eden “dıştan odaklanmış” nöronlar olarak isimlendiriliyor. İkinci küme ise sadece birbirleriyle iletişim kuruyor “içten odaklanmış” nöronlar olarak isimlendiriliyor. İçten odaklanmış nöronlar bedenin kısımlarına rastgele bir mesaj göndermiyorlar.
Araştırmacılar motor korteksteki nöronların inhibisyonunu artırdıklarında, dıştan odaklanmış nöronların içten odaklanmış nöronlara değiştiklerini gözlemledi.

Araştırmanın muharrirlerinden Woodrow Shew inhibitör sinyallerindeki değişikliklerin beyin hastalıklarına neden olabileceğini söyledi. Ayrıyeten motor korteksteki inhibisyon artırıldığında, bedeni denetim etmekten sorumlu olan nöronların içten odaklanmış gibi davrandıklarını, bununla birlikte motor korteksten kaslara gönderilen mesajların; olağan kaideler altında bulunmayan ve ‘dağınık‘ olarak nitelendirilen içten odaklanmış iletiler sebebiyle bozulduğunu da kelamlarına ekledi.

Rett Sendromu beyindeki inhibisyon sebebiyle oluşuyor

 
Rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklardan birisi olarak sınıflandırılıyor ve beyinsel gelişim bozukluğu ile seyrediyor. Lakin bunun yanlış bir sınıflandırma olduğunu; emsal formda otistik belirtiler gösteren Frajil X Sendromu, Tuberoz skleroz ya da Down Sendromu‘nun yaygın gelişimsel bozukluklar olarak sınıflandırılabileceğini öne süren görüşler de bulunuyor.
Hastalığın klinik belirtileri ortasında baş büyüme suratının azalması ve kimi durumlarda mikrosefali, küçük el ve ayaklar bulunuyor. Stereotipik ve yineleyici el hareketleri de hastalıkta gözleniyor. Bilişsel bozukluk ve gerileme devrinde de toplumsallaşma meseleleri da görülüyor. Nadir lakin önemli nörolojik bir bozukluk olan Rett Sendromu, beyindeki inhibisyon artışından kaynaklanıyor. Shew ve grubu araştırma bulgularından yararlanarak Rett Sendromunu incelemek için yeni araştırmalar yapmayı planlıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir