1. Anasayfa
 2. Ekonomi

AB, İran’a yönelik yaptırımları genişletecek

AB, İran’a yönelik yaptırımları genişletecek
0

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, İran’ın İsrail’e düzenlediği hava akınları üzerine harikulâde nitelikli çevrim içi toplantıda bir ortaya geldi.

İki saat süren toplantının akabinde açıklama yapan Borrell, “Bugün İran’ın hücumları karşısında İsrail’in yanında durduğumuzu ısrarla belirtiyorum.” dedi. Borrell, kimi üye ülkelerin Tahran’a yönelik yaptırımların genişletilmesini istediklerini, Birliğin diplomatik servisinin bu teklif üzerinde çalışmaya başlayacağını belirtti.

Josep Borrell, teklifin, İran’a ilişkin insansız hava araçlarının Rusya’ya tedarikini engellemeyi amaçlayan yaptırımları genişleteceğini, füze tedarikini de içereceğini, “İran’ın Orta Doğu’daki vekillerine” yapılan teslimatları da kapsayabileceğini lisana getirdi.

Gazze’deki durumun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Borrell, acil ve sürdürülebilir ateşkes, esirlerin özgür bırakılması ve insani durumun uygunlaştırılması için çalışılması gerektiğini kaydetti.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Akında, İran İhtilal Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına hücum manasına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran’ın hücumlarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle taarruz başlatmıştı.

İran kimi amaçların vurulduğunu, İsrail ise hücumların birçoklarının hava savunma sistemlerince önlendiğini fakat güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.​​​​​​​

AB, ardından atakları kınamış, kimi AB ülkeleri İran büyükelçilerini dışişleri bakanlığına çağırmıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir