1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Altın jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla geriledi

Altın jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla geriledi
0

Külçe, beş haftalık yükselişin akabinde ons başına 2.364 doların biraz altında süreç gördü; bu, fiyatların rekor kırdığı bir yıldan fazla müddetin en uzun serisiydi. İsrail ve İran’ın karşılıklı akınları bölgede topyekün bir savaşa ait telaşları artırırken, Tahran İsrail’in son saldırısının tesirini ve kıymetini küçümsedi ve kendi hücumunda görülen düşük muvaffakiyet oranını da göz arkası etti.

Orta Doğu’nun ötesinde, yatırımcılar ABD ekonomik bilgilerine odaklanıyor. Cuma günü, şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksinin yıllık oranın Şubat ayındaki yüzde 2,5 düzeyinden geçen ay yüzde 2,6’ya yükseldiğini göstermesi bekleniyor. Bu, Fed siyaset yapıcılarının faiz indirimlerini ertelemesi tezini destekleyecek; bu senaryo, çoklukla faiz ödemediği için altının üzerinde baskı yaratacak bir senaryo.

Altın, merkez bankası alımları ve Asya’dan, bilhassa de Çin’den gelen talebin desteklediği kazanımlarla bu yıl şu ana kadar neredeyse yüzde 15 yükselişini sürdürüyor. Emtia, ABD para ünitesindeki ve 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki yükselişlere karşın yükseldi; bu faktörler çoklukla karşıt tarafta esen faktörlerdi. Bu ortamda Goldman Sachs’ın da ortalarında bulunduğu bankalar metale yönelik fiyat amaçlarını yükseltiyor.

Spot altın Singapur saati ile 11:27’de yüzde 1,2 düşerek ons başına 2.363,55 dolara gerilerken, 10 yıllık Hazine tahvil getirileri yükseldi ve Bloomberg Dolar Spot Endeksi pek değişmedi. Gümüş dört haftalık yükselişin akabinde neredeyse yüzde 3 oranında kıymet kaybetti. Paladyum ve platin de düşük süreç gördü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir