Acıyla Çarp Kalbim – Amelie Nothomb Kitap İncelemesi
Acıyla Çarp Kalbim - Amelie Nothomb Kitap İncelemesi
0
7.6
İnceleme Puanları

Amelie Nothomb tarafından yazılan Acıyla Çarp Kalbim kitabının genel değerlendirmesinin 2772 kişi yaptı.

 • Genel Değerlendirme 7.61

Bugün Amelie Nothomb tarafından yazılan Acıyla Çarp Kalbim adlı kitapta kim ne inceleme yapmış bunlara bakacağız.

Lark Benobi’nin Acıyla Çarp Kalbim kitap incelemesi:

Okuduğum diğer tüm Amélie Nothomb romanları gibi, Acıyla Çarp Kalbim de bana derin, doğru ve mükemmel geldi.

Kadın olmanın nasıl bir şey olduğuna dair nihilistik gerçekliğin ötesine geçmemesidir. Bu romanda ve şimdiye kadar okuduğum diğer tüm Nothomb romanlarında kesin bir boğaz gerçekçiliği var. Kadınların birbirlerine karşı ne kadar korkunç olabileceği hakkında sık sık yazıyor.

Hak ettiğinden daha az övünmesinin bir başka nedeni de nesir tarzının mutlak sadeliği olabilir. Bu romanın hiçbir yerinde tek bir bağımlı madde olduğunu sanmıyorum.

Üçüncü bir sebep, üretken olması ve birbiri ardına kısa bir mükemmel roman yazması olabilir. Bence insanlar çok kısa kitapları çok hızlı yazan herhangi bir yazarın çalışma kalitesinden şüphe ediyorlar. Veya nereden başlayacaklarını bilmiyorlar.

Ne zaman bir Nothomb romanı aldığımda onda ısrar ettim, sonuna kadar okudum, bu noktada birinin beni yirmi kez mecazi olarak bıçakladığını hissediyorum ve beni şaşkına çeviren ve dünyaya aşık olan bir yol. 

Antonomasia tarafından yapılan Acıyla Çarp Kalbim kitap incelemesi:

İlk Amélie Nothomb kitabım (ve yazarın 25. romanı). Kısa bir hikaye gibi çok fazla okunan bir roman okuduğumu hiç sanmıyorum. Stil ekonomisi ve zamanın özet açıklamaları, kısa formun uzun sürelere yaklaşımının bir paradigması gibidir. Ton ve içerik olarak, psikoloji ve kendi kendine yardım metinlerinden vaka çalışmaları ile gerçekçi bir masalın birbirine karışması gibi hissediyor.

Psikolojik vaka çalışmaları gibi, Diane, Marie ve akrabalarının ağrıyan akrabaları olan veya tanıdıklarından tanıdık olabilecek yönleri vardır, ancak hikaye ve desen biraz fazla düzenli. Gerçek insanlar, eğer onları yeterince iyi tanıyorlarsa bunu genellikle etiketlere düzgün bir şekilde uymayın; uymayan parçaları var, ya da kısmen bir tip gibi, kısmen de diğerleri gibi görünüyorlar.

Bu benim için olmasa da doğru okuyucu için 5 yıldızlı bir deneyim olabilecek bir kitap. Tamamen daha fazla Nothomb okumamı engellemiyor, özellikle de kitaplarının çoğu kısa olduğu için, ancak bir tane daha denediysem ve bu vaka çalışmasını onun yönü gibi bulursam, daha fazla cilt okumaya hevesli olmazdım.

Sarah Ayachi tarafından yapılan Acıyla Çarp Kalbim kitap incelemesi:

Bu kitaba birkaç hafta önce başladım, sadece 20 sayfa okudum, sonra 2 gün öncesine kadar geri dönecek zaman bulamadım. Havaalanında uçağımın binmesini bekliyordum ve yeniden okumaya başladım. Şimdi Amélie Nothomb’un büyük bir hayranıyım, ama önyargılı objektif olmayan bakış açımdan bile, çalışmaları her zaman bir şekilde aklımı uçuruyor. Kitaplarını okurken daima yüksek beklentilerim var ve asla hayal kırıklığına uğramadığımı söyleyebilirim.

Vicki Camfield tarafından yapılan Acıyla Çarp Kalbim kitap incelemesi:

4.5 Ah bu benim. 

Bu kalbimi ağrıyor. Bu 5 yıldızı vermememin tek nedeni yaklaşık 800 sayfa daha istememdir.

Bunu yiyip bitirdim. Daha fazla Amelie Nothomb çevirisine ihtiyacım var ve şimdi onlara ihtiyacım var.

Franzi Obberratuer tarafından yapılan Acıyla Çarp Kalbim kitap incelemesi:

1.) Dil çok hassas, kuru, düz, temiz, etkileyici değil. Şiirsel veya açıklayıcı değil, daha ziyade açıklayıcı ve karakteristiktir.

2.) Roman, çeşitli konuları vicdanlı, ama esprili, samimi bir şekilde inceler; odak noktası, kadınları, Marie’yi kızıyla Diane, Diane’i annesine ve kardeşlerine, acımasızca dürüst bir şekilde karakterize edilen arkadaşlara veya kolajlara arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Nothomb, Dianes çocukluğunu psikolojik istismar ve ebeveyn ihmaliyle dolu olarak tasvir etmek zahmetli bir ayrıntıya giriyor. 

3.) Nothomb güçlü ama soğuk, kendine güvenen fakat trajik karakterler oluşturur. Saç rengi veya boy gibi fiziksel detaylara sadece birkaç cümle, daha çok kendini geliştirme üzerine harcıyor. Okuyucu için ana kahramanımız Diane’in akıllı ve güçlü iradeli Diane’in aile sınırları dışındaki ilişkilerle başa çıkmak için duygusal olarak donatılmamış, aynı zamanda çok içe dönük, oldukça açıklayıcı. İnsanlarla bağlantı kurması ne kadar zor. O ne kadar aşırı ve diğer cinsiyetle iletişim becerileri için ne anlama geliyor.

4.) Kitap bir yandan karmaşık, narin, öte yandan önemsiz ve biraz trite hissediyor. Diyalog doğal, esprili, güzel yazılmış, erkek karakterlerini oldukça az yazılmış ve ihmal edilebilir hissediyor (Belki de “koruyucu” cinsiyetin bile nasıl olmadığını göstermek için başka bir konu, baba figürleri Diane’e anlayış ve koşulsuz sevgi gösterebiliyor … ), karakterleri çocuk gibi yapay hissediyorum, kuklalar gibi, çok inşa edilmiş, “çok gelişmiş” bir psikolojik iç ile ben 2-8 yaş “normal” çocukların sahip olacağını sanmıyorum.

Acıyla Çarp Kalbim – Amelie Nothomb kitabı ne kadar?

Kitapyurdu 12,95 , Kitapsec 11,40, DR 12,60

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir