1. Anasayfa
 2. Teknoloji

ABD yüz tanıma sistemleri ülkeden çıkanların %97’sini tanıyacak

ABD yüz tanıma sistemleri ülkeden çıkanların %97’sini tanıyacak
0
ABD Vatan Güvenliği Departmanı tarafından yapılan açıklamaya nazaran yüz tanıma teknolojisinin önümüzdeki dört yıl içinde ilerlemesiyle birlikte ülkeden çıkış yapanların yüzde 97’si anında kayıt altına alınacak. Uçağa binmeden çabucak evvel yolcuların fotoğraflarını çeken sistem, birinci olarak 2017 yılında kullanılmaya başlanmıştı ve 2018’in sonunda toplam 15 Amerikan havalimanında faaldi.

Kalkış kapısında fotoğraflar çekerek yüz tanıma yapan sistem, bu fotoğrafı daha evvel oluşturulmuş kütüphaneyle kıyaslıyor ve vize bilgilerine erişiyor.

Sistemin maksadı, yetkililerin tâbiriyle “Biometric Exit,” ülkeyi kimin terk ettiğine dair sağlam bir bilgi oluşturmak. Anlatılana nazaran sistemin ana maksadı vizesi geçmesine karşın ülkede kalanların basitçe tespit edilmesi. Sistemin birinci kurulumundan bu yana toplam 15 bin uçuşta 7 bin vize ihlali yapan yolcu tespit edildi. ABD’nin yetkili kurumunca varsayım edilene nazaran her yıl 600 bin kişi vizesinin müsaade verdiğinden fazla vakti ABD’de geçiriyor. Bu durum, ABD’ye girişi on yıla kadar yasaklayan bir cezai yükümlülük doğuruyor.
Projenin karşıları milyonlarca insanın fotoğraflarının çekilip bir bilgi bankası oluşturmanın uygar özgürlüğe ters olduğunu savunuyor. Bu data bankası bir defa oluşturulduktan sonra devletin tüm kurumları istediği vakit bu datalara erişebilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir