1. Anasayfa
 2. Ekonomi

ABD, Yemen ile 5 yıllık yardım mutabakatı imzaladı

ABD, Yemen ile 5 yıllık yardım mutabakatı imzaladı
0

Yemen’deki ABD Büyükelçiliğinin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya nazaran, “Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vaid Abdullah Bazib, ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansından (USAID) Ülke Yöneticisi ve Kıdemli Kalkınma Danışmanı Kimberlee Bell ile 5 yıllık bir yardım muahedesi imzaladı.” sözüne yer verildi.

Anlaşmanın, USAID tarafından sağlanan kalkınma yardımının Yemen’deki ekonomik büyümenin hızlandırılması, suya, sıhhat ve eğitim hizmetlerine erişimin güzelleştirilmesi ve idarenin güçlendirilmesi mevzularını kapsadığı aktarılan açıklamada, Yemen’de gelecek 5 yıl içinde beklenen büyüme yahut bu periyotta beklenen dayanağın kıymetine ait ise bir bilgi verilmedi.

Yemen’deki iç savaş ve insani kriz

Dünyanın en fakir ülkeleri ortasında yer alan Yemen’de, hükümet güçleri ile İran dayanaklı Husiler ortasında yaklaşık 10 yıldır süren iç savaş nedeniyle insani krizin dehşetli boyutlara ulaştığı belirtiliyor.

Yemen’deki İran takviyeli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına nazaran, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç hale geldi; 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil 377 bin kişi, çatışmalar nedeniyle hayatını

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir