1. Anasayfa
 2. Ekonomi

ABD’den İran’a yeni yaptırım adımı

ABD’den İran’a yeni yaptırım adımı
0

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail’e hücumları nedeniyle İran’a yeni yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Sullivan, yaptığı yazılı açıklamada, Lider Joe Biden’ın Kongre üyeleri, ABD müttefikleri ve partnerleriyle İran’a kapsamlı bir karşılık verilmesini koordine ettiğini lisana getirdi.

Bu kapsamda İran’a yeni yaptırımların uygulanacağına işaret eden Sullivan, “ABD, gelecek günlerde İran’ın füze ve insansız hava aracı programlarıyla, İran Savunma Bakanlığı ve Devrim Muhafızlarını destekleyen kuruluşlar dahil İran’ı gaye alan yeni yaptırımlar uygulayacak” tabirlerini kullandı.

Diğer müttefik ülkeler ve partnerlerin de ABD’nin akabinde yaptırımlar getireceğini iddia ettiğini kaydeden Sullivan, Washington’ın İran’ın füze ve insansız hava aracı yeteneklerine karşı Orta Doğu’da hava ve füze savunması ile erken ikaz sistemlerinin entegrasyonunu güçlendirmeye devam ettiğini belirtti.

Sullivan, kelam konusu yeni yaptırımların ve öteki önlemlerin, İran’ın askeri kapasitesini ve aktifliğini denetim altına almak, zayıflatmak ve onun tüm sıkıntılı davranışlarıyla yüzleşmesi için yapılan baskıyı sürdüreceğini tabir etti.

İran-İsrail tansiyonu 1 Nisan’da başlamıştı

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Taarruzda, İran İhtilal Muhafızları Ordusundan 2’si general 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına akın manasına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle akın başlatmıştı.

İran kimi maksatların vurulduğunu, İsrail ise atakların birçoklarının hava savunma sistemlerince önlendiğini lakin güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv idaresinin İran’ın hava saldırısına karşı “açık ve etkili” halde karşılık verme kararı aldığını argüman etmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir