1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Amerikan medyası: İsrail, İran’a yönelik bir akın düzenledi

Amerikan medyası: İsrail, İran’a yönelik bir akın düzenledi
0

İlk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD’li bir yetkiliye dayandırarak verdiği İsrail’in İran’a yönelik atak haberi, daha sonra CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan haberlere nazaran İsrail, lokal saatle cuma sabahı erken saatlerde İran’a yönelik bir karşı taarruz düzenledi.

ABC News, İsrail’in birebir vakitte Suriye ve Irak’ta da kimi bölgeleri vurduğu istikametindeki argümanların doğrulanmadığını kaydetti.

CNN’e konuşan ABD’li yetkili ise Biden idaresinin İsrail’in “İran’a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını” ve ABD’nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı.

İsrail, ABD’ye ataktan evvel haber vermiş

Yetkili, İsrail’in taarruzdan evvel, “İran’a yönelik sonlu bir karşı atak düzenleyeceğini” perşembe günü haber verdiğini ve ABD’nin bu saldırıyı “desteklemediğini” kaydetti.

Ayrıca yetkili, kelam konusu atakta vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını da kelamlarına ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ise kelam konusu saldırıyı şimdi resmi olarak doğrulamadı.

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne mesken sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu.

Devlet televizyonunun haberinde, “Haber kaynakları, İsfahan eyaletinde nispeten şiddetli patlama sesi duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağının ne olduğu şimdi açıklanmadı.” tabirlerine yer verilmişti.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da mahallî kaynaklara dayandırarak, İsfahan’ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan kentinde bir patlamanın duyulduğunu bildirmişti.

Bu seslerin nedeninin şimdi bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan kentinin, İsfahan Havalimanı’nın ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Üssü’nün yakınında yer aldığını aktarmıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir