1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Yüksek Bağlam Kültürü: Tanım ve Örnekler

Yüksek Bağlam Kültürü: Tanım ve Örnekler
Yüksek Bağlam Kültürü: Tanım ve Örnekler
0

Yüksek bağlam kültürü, 1970’lerde antropolog Edward T. Hall tarafından bir kültürün iletişim tarzını tanımlamak için oluşturulan bir ifadedir. Bu makaledeki örneklerden yüksek bağlam kültürleri hakkında bilgi edineceğiz.

Yüksek Bağlam Kültürünün Tanımlanması

Antropolog Edward T. Hall ilk olarak 1976 yılında Kültür Ötesinde adlı kitabında yüksek bağlam kültüründen bahsetti. Yüksek bağlam kültürleri, iletişim kurallarının öncelikle bağlamsal unsurların (yani beden dili, bir kişinin durumu ve ses tonu) kullanılmasıyla aktarıldığı ve açıkça belirtilmesidir. Bu, bilginin öncelikle dil yoluyla iletildiği ve kuralların açıkça belirtildiği düşük bağlamlı kültürlerle çok bağdaşmadığını söyleyebiliriz.

Hiçbir kültürün tamamen yüksek bağlam veya düşük bağlam olmadığını belirtmekte fayda var, çünkü tüm toplumlar hem yüksek hem de düşük bağlam içerebilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri düşük bağlamlı bir kültür olsa da, (Amerikan kültüründe yaygın olan) aile toplantıları yüksek bağlamlı kültür olma eğilimindedir.

Yüksek bağlam kültürlerinin üyeleri genellikle uzun bir süre devam eden yakın ilişkilere sahiptirler. Bu yılların birbirleri ile etkileşime girmesinin bir sonucu olarak, üyeler kuralların ne olduğunu, nasıl düşünüleceğini ve nasıl davranılacağını bilirler, bu nedenle kuralların açıkça belirtilmesi gerekmez. 

Yüksek Bağlamlı Kültürlerin Özellikleri

Yüksek bağlam kültürlerinin bazı ortak özellikleri şunlardır:

 • Konuşmalarda yüz ifadeleri, göz hareketi ve ses tonu gibi anlamlı bilgileri aktarmak için sözel olmayan yöntemler kullanırlar
 • Durumlar, insanlar ve sözel olmayan unsurlar, iletilen gerçek kelimelerden daha önemlidir.
 • İnsanlar birbirine yakın dururken rahatlık hissederler.
 • Problem çözme ve öğrenmenin tercih edilen yolu gruplarla gerçekleşir
 • Kültür mensupları kişilerarası ilişkilere önem verir.
 • Ticari işlemler başlamadan önce güven geliştirilir.

Yüksek bağlam kültürleri şunları içerir:

 • Japonya ve Asya’da bulunan diğer ülkeler
 • Brezilya ve Güney Amerika’da bulunan diğer ülkeler
 • Afrikalı kabile grupları ve Afrika’da bulunan çoğu ülke
 • Irak ve İran dahil olmak üzere Ortadoğu’nun büyük bir çoğunluğu

Amerika Birleşik Devletleri’nin düşük bağlam kültürüne sahip olmasına rağmen, hepimiz yüksek bağlam olarak kabul edilen durumlara tanık olmuşuzdur. Örneğin, daha önce bir aile toplantısında bulunduysanız, yüksek bağlam kültürüyle ilgili deneyiminiz var demektir. Akrabalarımızla yakın kişisel ilişkilerimiz vardır. Bu toplantılarda bir şeyler söyleme şeklimizin söylediklerimizden daha önemli olduğunu biliyoruz. Ayrıca ailemizin bir parçası olanlarla olmayanlar arasında da güçlü ayrımlar yapıyoruz.

Yüksek Bağlam Kültürlerinin Grupları

Yüksek bağlam kültürleri kolektivist kültürlerdir. Bu, üyelerin kimliğinin gruplara, yani ailelere ve çalışma birimlerine dayalı olduğu anlamına gelir. Yüksek bağlam kültürleri, bireysel başarının üzerinde grup uyumuna da değer verir. Bu nedenle, yüksek bağlam kültürleri aileler, kültürler ve dini cemaatler dahil olmak üzere ait olduğumuz ve bağlı olduğumuz grupların iç gruplarının gelişmesine ve tanıtımına hitap etme eğilimindedir. İç grup üyeleri genellikle birçok özelliği ve deneyimi paylaşır. İç grubun üyesi olan kişiler ile yüksek bağlam kültürlerine üye olmayanlar arasında güçlü ayrımlar vardır.

Ders Özeti

Yüksek bağlam kültürleri, örtük ve büyük ölçüde bağlama dayanan şekillerde iletişim kuran kültürlerdir. Buna karşılık, düşük bağlam kültürleri açık sözlü iletişime dayanır. Yüksek bağlam kültürleri kolektivisttir, kişilerarası ilişkilere değer verir ve istikrarlı, yakın ilişkiler kuran üyelere sahiptir. Japonya, yüksek bağlam kültürüne sahip bir ülkedir. Yüksek bağlam kültürleri iç grupların gelişimini destekler.

Daha Fazla Oku:

İstemsiz Duyusal İfade Bozukluğu : Patolojik Gülme ve Ağlama Belirti ve Tedavisi

Benlik Nedir? – Yönetici ve Örgütsel İşlevler ve Toplumsal Cinsiyet ve Kültürel Farklılıklar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir