1. Anasayfa
 2. Klasik Yönetim Teorisi

Yönetimde Esprit De Corps: Tanım ve Açıklama

Yönetimde Esprit De Corps: Tanım ve Açıklama
Yönetimde Esprit De Corps: Tanım ve Açıklama
0

Esprit de corps idari yönetim teorisinde önemli bir kavramdır. Bu derste, esprit de corps’un ne olduğunu ve bazı özellikleri hakkında bilgi edineceksiniz. 

Esprit de Corps

Esprit de corps, ‘grup ruhu’na dönüşen Fransızca bir cümledir. Esprit de corps, Henri Fayol’un 14 idari ilkesinden biridir. İlke, bir kuruluşun kuruluştaki grup uyumunu korumak için her türlü çabayı göstermesi gerektiğini belirtir. Rekabetinizi bölmenin akıllı bir taktik olduğunu, ancak kendi takımınızı bölmenin ciddi bir hata olduğunu belirtiyor.

Kuramcı

Henri Fayol (1841-1925) Fransız idi ve tüm kariyeri boyunca bir maden şirketinde çalıştı. Sonunda 1888’de şirketin genel müdürü oldu. Şirketi iflastan kurtarmak ve büyümesine katkıda bulunmaktan sorumluydu. Fayol, madencilik şirketi ile görev süresi boyunca öğrendiği 14 idari ilkeyi özetledi. 14 ilkeden biri esprit de corps idi.

Esprit de Corps örneği

Muhtemelen en güçlü ve en güçlü esprit de corps örneği, savaş gören yakın askeri birliklerde bulunur. Bu askerler genellikle sıkıca örülmüş bir grup oluştururlar. Hedeflere ulaşmak için birlikte iyi çalışırlar ve genellikle birbirlerine ve birimlerine şiddetle sadık kalırlar. Esprit de corps ilkesini uygulayan yöneticiler, bu uyum, takım çalışması ve sadakat duygusunu kuruluş ve çalışanlarıyla tekrarlamaya çalışır.

Örneğin, bir teknoloji firmasında bir mühendislik ekibinin yöneticisi olduğunuzu varsayalım. Ekibinizin üyeleri birlikte çalışmak ve hatta anlaşmak için zorlanıyor. Ekibin, takım uyumu üzerinde çalışmak için bir inzivaya gitmesine karar veriyorsunuz. Geri çekilme sırasında takım arkadaşlarınız bir paintball oyununda başka bir gruba karşı yarışıyor. Oyun 24 saate kadar sürecek ve bir ormanda gerçekleşecek. Başarılı olmak için takım birlikte iyi çalışmalı ve başarı için birbirlerine güvenmelidir. Başarılı olmak için güçlü ekip çalışması gerektiren bir görevde birlikte zaman geçirmenin, ekibiniz için bir esprit de corps oluşturmanıza yardımcı olacağını umarsınız.

Ders Özeti

‘Grup ruhu’na dönüşen Fransızca bir ifade olan Esprit de corps, idari yönetim teorisinde bulunan bir kavramdır ve Henri Fayol (1841-1925) tarafından geliştirilmiştir . Esprit de corps, organizasyonda ve çalışanlar arasında grup uyumu hissidir. Bir örgütü ve çalışanları birbirine sadık tutmak önemli bir kavramdır. Bu grup uyumu, çalışanların ortak hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmalarını kolaylaştırır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir