1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Yol-Amaç Teorisi ve Liderlik Stilleri

Yol-Amaç Teorisi ve Liderlik Stilleri
Yol-Amaç Teorisi ve Liderlik Stilleri
0

Yol-Amaç teorisi, amaca ulaşmak için açık bir yol oluşturmaya odaklanan bir tür liderlik teorisidir. Bu teori ile ilişkili liderlik tarzları şunları içerir: başarı odaklı, emredici, katılımcı ve destekleyici liderlik.

Amaca Giden Yol

Yol-Amaç teorisinin kurucusu Robert J. House, liderin davranışının çalışan memnuniyeti, çalışan motivasyonu ve çalışan performansına bağlı olduğuna inanmaktadır. Yol-Amaç teorisi, iyi bir liderin net bir yön verdiğini, yüksek hedefler koyduğunu, hedef başarısına dahil olduğunu ve çalışanlarını desteklediğini belirtir. Sonuç olarak çalışanlar daha memnun ve üretken bir ekip olacak. Ayrıca, çalışan, işten kaynaklanan hemen veya gelecekteki bir fayda olacağına inanırsa, çalışanların bir liderin yönünü kabul edeceğini belirtir.

Yol-Amaç teorisini bir futbol takımına uygulayalım. Ekip, antrenörler, oyuncular ve destekleyici üyeler dahil olmak üzere birçok farklı kişiden oluşur. Her biri ekibin farklı bir işlevine katkıda bulunur. Her takım üyesi oyunları bilmeli, oyun kazanmak için üzerlerine düşeni yapmaya teşvik edilmeli, antrenörün taahhüdünü hissetmeli ve en iyi performansı göstermeleri için başkalarının desteğine sahip olmalıdır.

Yol-Amaç Teorisi Liderlik Stilleri

50 metrelik hattan bitiş bölgesine kadar bir geri dönüşün alabileceği birkaç farklı yön vardır. Duruma bağlı olarak, doğrudan bitiş bölgesine, bir kenar çizgisinden diğerine koşabilir veya bir grup rakip oyuncuya rüşvet verebilir. Yol-Amaç liderlik stilleri benzer şekilde çalışır. Tıpkı bitiş bölgelerine farklı yollar olduğu gibi, bir takıma liderlik etmek için de farklı yollar vardır. Yol-Amaç teorisi ile ilişkili çeşitli liderlik stilleri vardır:

 • Başarıya yönelik liderlik
 • Emredici liderliği
 • Katılımcı liderlik
 • Destekleyici liderlik

Başarı Odaklı Liderlik

Başarı odaklı liderlik zorlu hedefler belirlenir, yüksek performanslı beklenen ve yönetim hedeflerine ulaşmak için çalışanın yeteneği güven yüksek düzeyde sahiptir. Bu liderlik tarzı, oyun kurucuların diğer ekip üyelerinde kullanması için çok uygundur. Koordinatör veya teknik direktör, oyun kurucuya bir dizi gol ve oyun verir. Ana hedef oyun kazanmaktır, ancak oyun sırasında oyunların yürütülmesi için daha küçük, eşit derecede önemli hedefler vardır. Koordinatör oyun kurucu ile oyun kitabını sağlar ve performans beklentisini belirler – hepsi de oyun kurucu takımın doğru oyunları doğru zamanda ve oyun kazanmaya yönlendirebileceğine dair yüksek bir güven düzeyine sahiptir.

Emredici Liderlik

Oyun kurucu farklı oyuncularla farklı bir liderlik tarzı kullanır. Oyun kurucu, ekibe ve kişilere belirli oyunlar atayarak emirler verir. Emredici liderlik, belirli tavsiyeler veya emirler vermeyi, beklentileri netleştirmeyi ve bireylere veya bir gruba görev atamayı içerir.

Grup sohbeti sırasında, oyun kurucu oyunculara emirlerini (veya oyunlarını) verir ve sahadan yönetir. Geniş bir alıcı gibi bireysel bir oyuncu, topu almak için alanın belirli bir alanında olmaya yönlendirilebilir. Ayrıca topla kaçacağı yere de yönlendirilebilir. Bir grup defans oyuncusu, rakip takımdaki belirli oyuncularla mücadele etmeye yönlendirilebilir. Pozisyondan bağımsız olarak, her oyuncu oyun kurucu beklentilerine göre yapmalıdır.

Katılımcı Liderlik

Oyun kurucu her zaman son sözü vermez. Takıma oyun stratejilerine katılma fırsatı verilir. Bu katılımcı bir liderlik tarzıdır . Katılımcı liderlik, hedefe ulaşmak için girdi toplamak amacıyla yönetici ve grup arasında bilgi paylaşımını içerir.

Takım oyundan önce soyunma odasında toplandığında, koç, koordinatörler, oyun kurucu ve oyuncular genel oyun stratejisini ve o gün için bireysel oyunları tartışırlar. Ekip üyeleri geri bildirimde bulunur. Oyunlar, oyunu kazanmak için mümkün olan en iyi stratejileri belirlemek üzere grup üyeleri arasında tartışılır.

Destekleyici Liderlik

Bazı oyuncular sadece pozisyonlarından dolayı daha hassas bir liderlik tarzına ihtiyaç duyarlar. Tüm oyuncular sahada zor oynarken, bazıları yaralanmaya daha yatkındır. Koşular özellikle yaralanmalara yatkındır. Bu pozisyondaki oyuncular hızlı koşabilmeli, zorlayıcı defans oyuncularının yolundan çıkabilmeli ve aşağı düşen oyuncuların yığınları üzerinde çevik sıçramalar yapmalıdır.

Bu oyuncular için destekleyici liderlik gereklidir. Yöneticiler iyi ilişkileri geliştirir ve bireyin veya grubun sağlığı ve refahı için kişisel endişe gösterir. Koordinatörler, koşmaların fiziksel olarak zor bir pozisyona sahip olduğunu bilirler. Dinlenme dönemleri genellikle dinlenme süreleri boyunca oyundan çıkarılır. Sahada birden fazla koşmak da var. Bu, herhangi bir koşuda fiziksel stresi azaltır. Koşu sırtlarına ayrıca bacak ve omuz kasları için özel masajlar ve hatta terapiler verilir.

Makale Özeti

Yol-Amaç teorisi, amaca ulaşmak için açık bir yol belirler. Yöneticilerin bunu yapmak için kullanabileceği çeşitli liderlik stilleri vardır:

 • Başarı odaklı liderlik amaçları zorlu set yöneticileri, yüksek performanslı beklentileri vardır ve amaçlara ulaşmak için çalışanın yeteneği güven yüksek düzeyde bulunmaktadır.
 • Emredici liderliği , belirli tavsiyeler veya direktifler vermeyi, beklentileri netleştirmeyi ve bireylere veya bir gruba görev atamayı içerir.
 • Katılımcı liderliği kullanan yöneticiler, amaca ulaşmak için girdi toplamak amacıyla grupla bilgi paylaşırlar.
 • Destekleyici liderlik, yöneticiler ve çalışanlar arasında iyi ilişkileri teşvik eder. Yöneticiler, bireyin veya grubun sağlığı ve refahı için kişisel endişe gösterirler.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir