1. Anasayfa
 2. Ekonomi

“Yenilenen Sigortacılık Kanunu’nun çalışmaları Haziran’da tamamlanacak”

“Yenilenen Sigortacılık Kanunu’nun çalışmaları Haziran’da tamamlanacak”
0

Menteş, Türkiye Sigorta Birliği’nin Olağan Genel Konsey toplantısında bölüme ait değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl zelzeleler ve mali bünyeleri sıkıntılı şirketlere müdahale olmak üzere iki değerli hadisenin gerçekleştiğini lisana getiren Menteş, zelzelelerde başta DASK olmak üzere tüm şirketlerin özverili çalıştığını, 120 milyar lirayı aşan hasar ödemesinin yapıldığını tabir etti.

Mali bünyeleri sıkıntılı şirketlere müdahaleye ait bilgi veren Menteş, “Bu iki şirkete müdahalemiz hem üretimin durdurulması hem de portföyün tasfiyesi biçiminde oldu. Birlik idaresiyle birlikte 120 bine yakın sigortalımızın poliçelerini yenilemiş bulunuyoruz. Bu iki negatif olay dışında kesiminiz başarılı bir yıl geçirdi.” dedi.

“Öz kaynak karlılığı yüzde 58’e ulaşmış durumda”

SEDDK Başkanı Menteş, sektörün 1,4 trilyon lira faal büyüklüğe ulaştığına, geçen seneye kıyasla yüzde 90’a yaklaşan bir artış olduğuna dikkati çekti.

Menteş, öz kaynak tarafında daha fazla büyüme olduğunu tabir ederek, şöyle devam etti:

“Sektörün öz kaynağı yüzde 108 artışla 153 milyar liraya ulaştı. Üretimi nominal olarak iki katına çıkardık. Adet bazında büyüme yüzde 7 düzeylerinde kaldı. 91 milyondan 98 milyona çıkan bir poliçe sayısı var. Emeklilik fonlarında 31 Aralık prestijiyle 756 milyar liralık büyüklüğe ulaşmış durumdayız. Öz kaynak karlılığı yüzde 58’e ulaştı ve burada İSO500 ve bankacılık bölümlerine kıyasla olumlu ayrışma görüyoruz.”

Atanmalarından itibaren 5 aylık ağır bir çalışma devri geçirdiklerini lisana getiren Menteş, bu süreçte sermaye tabanını 4 katına çıkardıklarını ve poliçe fiyatlarına uygun biçimde enflasyona endekslediklerini, Memleketler arası Finansal Raporlama Standartları’nı (IFRS 17) devreye aldıklarını, trafik sigortasında düşük riskli arz güvenliği sağlamaya yönelik prim-öz sermeye limitini belirlediklerini vurguladı.

Trafik sigortasında primlerin hasar maliyet endeksine bağlandığını ve bu ay uygulanmaya başlandığını hatırlatan Menteş, “Hasar maliyet endeksi sepetini oluştururken minimum fiyat artışı, tamir ve yedek kesim fiyatlarında meydana gelen değişimleri ele aldık. TÜİK tarafından ilan edilen bilgilerden oluşan bir endeks oldu.” dedi.

Menteş, yapılan çalışmalar kapsamında kefalet senedi sahteciliğinin önüne geçildiğini, ferdî emeklilik sisteminde kısmi çekiş ve alacağın zamanına ait altyapı çalışmalarında son evreye gelindiği ve bu yıl devreye alınacağını söyledi.

“Sigortacılık Kanunu değişiklik taslağı değerli ölçüde tamamlandı”

Yenilenen Sigortacılık Kanunu’nda değişen unsurlara değinen Menteş, şunları kaydetti:

“Yenilenen Sigortacılık Kanunu’nun çalışmaları haziranda tamamlanacak. Kuruluş ve ruhsatlandırma sürecinde bankacılık sistemine benzeri uygulama getireceğiz. Gerek kuruluşta, gerekse faaliyet ruhsatı etabında şu an uygulanan tekli yapıyı ikili yapıya dönüştürmüş olacağız. Kanunda öngördüğümüz bir öteki değişiklik garanti hesabının zarurî sigortalarla sonlu olması değil, tüm sigorta branşlarının kapsamı formunda olacak. Bunun değerli bir adım olacağını düşünüyoruz. Tasarıda şirketlerimizin kurumsal ahenk süreçlerini destekleyici adımlarımız olacak. Şahsi sorumluluk alanında bankacılıktaki uygulamaya benzeri bir değişiklik yapacağız.”

Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı çalışmalarının tüm bölümle istişare edilerek ilerlediğini vurgulayan Menteş, zarurî afet sigortasının yılın üçüncü çeyreğinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

Menteş, kronik mali bünye zafiyeti ve makus idare sergileyen iki şirkete müdahale sonrası yapılan kontrollerin Bakanlık nezdinde bu hafta tamamlandığını, raporun kanunun öngördüğü formda hazırlanacağını kaydetti.

“Otomatik iştirak sistemi TES’e dönüşecek”

SEDDK Başkanı Menteş, denetim ve düzenleme alanında yapacakları çalışmalara ait de bilgi verdi.

Trafik sigortasında eş bedel kesim ile ilgili yönetmelik hazırlanması gerektiğini söz eden Menteş, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte eş kıymet kesim üzerinde çalışıyoruz. Burada hem yerli üretime teşvik edecek ve maliyetleri düşürmüş olacağız.” dedi.

Menteş, otomatik iştirak sisteminin revize edilerek daha kapsamlı ve gereksinimi karşılar hale geleceğine dikkati çekerek, “Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere çok sayıda paydaş ile çalışıyoruz. Bu süreci otomatik iştirak sisteminden tamamlayıcı emeklilik sistemine geçiş olarak da özetleyebiliriz.” halinde konuştu.

Katılım sigortacılığı çalışmalarında Katılım Finans Kanunu ile uyumlu formda alt mevzuatı hazırlıklarını belirten Menteş, birinci yönetmeliğin 2017’de yayımlandığını, bu düzenlemenin risk paylaşım temelli bir düzenleme olduğunu ve Türkiye modeli denilen bir uygulamaya geçildiğini, yeni düzenlemede İştirak Finans Kanunu’na uygun, üniversal standartlara dönerek yeni bir Türkiye modeli sunacaklarını kaydetti.

Sağlık sigortalarında ömür uzunluğu yenileme ve bekleme müddetleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan Menteş, kelamlarını söyle tamamladı:

“Mali bünye yeterliliğinde likit olmayan varlıkların piyasa şartlarının çok üstünde değerlenip sermaye yeterliliğine husus olduğunu müşahede ediyoruz. Fakat sigortacılık finans demektir ve finansta likit konuşur. Bilançolarda bu tıp varlık değerlemelerine şahit oluyoruz. IRFS 17 öncesinde bununla ilgili de düzenleme yapacağız. Şirketlerin iç kontrol, bağımsız kontrol ve aktüeryal kontrol üzere tabi oldukları kontrol sistemlerini da SEDDK kontrol alanı içerisinde ele alacağız.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir