1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Uygunluk Çalışması: Solomon Asch’ın Bilgilendirici ve Normatif Uygunluk Çalışması

Uygunluk Çalışması: Solomon Asch’ın Bilgilendirici ve Normatif Uygunluk Çalışması
Uygunluk Çalışması: Solomon Asch'ın Bilgilendirici ve Normatif Uygunluk Çalışması
0

Solomon Asch, uygunluk çalışması, insanların doğru cevabı bilseler bile, genellikle gruba uyduğunu gösteren ünlü bir sosyal psikologdu. Bu derste, denemesinin yanı sıra farklı uygunluk türlerini öğreneceğiz.

Solomon Asch

Kendi kararınıza ne kadar güveniyorsunuz? Doğru olmadığını düşünüyor olsanız bile bir grupla birlikte gitme olasılığınız nedir? Bu soruların cevaplarını bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak düşündüğünüz ve etrafınızdaki grubun inandığı şey arasında seçim yapmanız gereken bir duruma girdiğinizde şaşırabilirsiniz.

Solomon Asch, uygunluğu veya insanların daha büyük grupla ne kadar ilerlediğini inceleyen ünlü bir sosyal psikologdu. En ünlü çalışmasında Asch, konuları bir grubun görüşü ile kendi görüşleri arasında seçim yapmak zorunda oldukları bir duruma soktu. Sonuç sizi şaşırtabilir.

Uygunluk Çalışması

Çalışma şöyle devam etti: Bir katılımcı, katılımcının da çalışmanın bir parçası olduğuna inandığı diğer yedi kişiyle odaya geldi. Gerçekte, diğer insanlar konfederasyonlardı ya da denekmiş gibi davranan araştırmacılardı.

Asch katılımcı ve konfederasyonların önüne iki kart koydu. Bir kartta bir çizgi vardı. Diğer kartın farklı uzunluklarda üç satırı vardı. Herkese üç çizgiden hangisinin diğer karttaki çizgiyle aynı uzunlukta olduğu soruldu. Oldukça açık, değil mi?

Fakat bekle! Asch masadaki her kişiden birer birer yüksek sesle cevap vermesini istedi. Oradaki insanlardan biri dışında herkesin gerçekten konfederasyon olduğunu unutmayın. Masanın etrafında dolaştıklarında, her konfederasyon yanlış cevap verdi. Gerçek katılımcıya ulaştıklarında, herkesin düşündüğünden farklı bir cevap söylediğini duymuştu.

İster inanın ister inanmayın, çalışmaya katılanların çoğu yanlış cevap verdi. Aslında, farklı kartlarla birkaç kez egzersiz yaptıktan sonra Asch, insanların yaklaşık% 75’inin, konfederasyonların verdiği yanlış cevaba uyacak şekilde en az bir kez cevaplarını değiştirdiğini buldu.

Bilgilendirici Vs. Normatif Uygunluk

Neden yanlış cevap verdikleri sorulduğunda, çoğu insan iki yoldan birini yanıtladı: Ya diğerleri uyuştukları için katılımcının yapmadığı bir şey bilmeleri gerektiğini düşündükleri için uyduklarını söylediler ya da söylediler, bunun yanlış cevap olduğunu bilmelerine rağmen, dalga geçmek istemedikleri için devam ettiler.

İlk cevap bilgilendirici uygunluğun bir örneğidir . Bilgilendirici uygunluk, insanların bir grupla birlikte gittikleri zamandır, çünkü grubun doğru olması ya da bilmedikleri bir şey bilmeleri gerektiğini düşünürler. Bu, insanlar patron veya profesör gibi güçlü bir kişiyle gruptayken çok olur. Patron katılmadıkları bir şey söylemeye başladığında, ‘Eh, o patron, bu yüzden haklı olmalı’ ya da ‘Sanırım profesörüm bunu benden daha iyi biliyor’ diye düşünüyorlar.

Diğer uygunluk türü normatif uygunluktur . Normatif uygunluk, insanlar grubun geri kalanının yanlış olduğunu bildiklerinde gerçekleşir, ancak sevilmek istedikleri veya eğlenmek istemedikleri için yine de devam ederler. Akran baskısını düşünün ; bir grup insan bir şey yapman gerektiğini söylediğinde, seninle dalga geçmeyecek ya da sana isim demeyecek şekilde devam edebilirsin.

Psikolojiye Etkisi

Asch’ın deneyi 1951’de yapıldı ve psikoloji dünyası üzerinde kalıcı bir etkisi oldu. Çalışma, uygunluk ve itaat gibi ilgili konularda yapılan diğer deneylerin kapısını açtı. Aslında, 1960’ların başında Stanley Milgram tarafından yapılan en ünlü itaat çalışması doğrudan Asch’ın denemesinden ilham aldı.

Asch, farklı faktörlerin uyumu nasıl etkilediğini görmek için çalışma üzerinde birçok varyasyon yaptı. Daha büyük bir grubun ve daha zor bir görevin uygunluğu arttırdığını buldu. Bu arada, insanların özel olarak cevap vermesine izin verildiğinde veya grup oybirliği ile uygun olmadığında, uygunluğun azaldığını tespit etti.

Bazı modern psikologlar, uyum sağlayan insanların yüzdesinin Asch’ın bulduğundan çok daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Bunun nedeni zamanların değişmiş olması olabilir. 1951’de uygunluk büyük ölçüde iyi bir şey olarak görülüyordu, ancak o zamandan beri bağımsızlık ideal olarak görülüyordu. Asch’ın bulguları ile diğerlerinin bulguları arasındaki fark, test edilen kişilerle de ilgili olabilir. Asch yaklaşık aynı yaştaki tüm beyaz erkekleri kullandı. Gruba diğer ırklar, cinsiyetler ve yaşlar dahil edildiğinde işler değişir.

Farklılıklar ne olursa olsun, Asch’in orijinal çalışması sosyal psikoloji tarihinde önemli bir araştırma olmaya devam ediyor.

Makale Özeti

Solomon Aschuyumluluk eğitimi alan bir sosyal psikologdu . En ünlü çalışmasında, insanların yanlış olduğunu bilseler bile, sadece grupla birlikte gitmek için bir soruya genellikle yanlış cevap vereceğini buldu. Bu çalışma dışında, Asch iki tür uygunluk tanımladı: insanlar yanlış olduklarına inandıklarında ve grubun geri kalanı haklı olduklarında bilgilendirici uygunluk ve insanlar doğru olduklarına inandıklarını ancak grupla uyum sağladıklarını düşündüklerinde normatif uygunluk içinde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir