1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Bilişsel Bozukluklar Nedir? : Örnekler ve Tanım

Bilişsel Bozukluklar Nedir? : Örnekler ve Tanım
Bilişsel Bozukluklar Nedir? : Örnekler ve Tanım
0

Bu makale, bilişsel çarpıtma kavramını tartışır ve yaygın çarpık düşünme türlerini tanımlar. 

Bilişsel Bozukluklar Nelerdir?

Eğer daha önce tekrarlanan, yanlış, olumsuz bir düşünceniz varsa, o zaman bilişsel bir çarpıtma yaşadınız. Bilişsel çarpıtma, aklımızın bizi doğru olmayan bir şeye ikna etmek için yarattığı düşüncelerdir. Tipik olarak, bu yanlış düşünceler olumsuzdur. Bilişsel çarpıtma normal bir gelişim işareti veya stresli bir duruma tipik bir yanıt olabilir. Bozulmaları azaltmaya ve bu düşüncelerden muzdarip bireylerin bakış açılarını yeniden yönlendirmelerine yardımcı olan spesifik terapötik yaklaşımlar vardır.

Bilişsel Bozulma Türleri

Yaşamları boyunca çoğu insan hem olumlu hem de olumsuz durumlar yaşayacaktır. Ancak, odak her zaman negatif üzerinde olduğunda, bu olumsuz bir durum olarak kabul edilebilir. Bir eylemin olumsuz bir sonucu olacağını sık sık tahmin eden birinin farkına varırsanız, bilişsel bir çarpıtma yaşıyor olabilir. Bilişsel çarpıtmalar, insanların olumlu bir şekilde düşünmelerine izin vermez, gerçekleşen herhangi bir olayda rutin olarak olumsuza odaklanmaya zorlar.

Gün boyunca, aklımızdan geçen ve bize belirli durumlarda nasıl tepki vereceğimizi söyleyen bir kendi kendine konuşmamız var. Kişiselleştirme, birisinin başka türlü olması gerekmeyen şeyleri kişisel olarak tekrar tekrar alacağı bilişsel bir çarpıtmadır.

Zihin okuma belki de insanlarda ortaya çıkabilecek bilişsel çarpıklıkların en yaygın biçimlerinden biridir. Bir kişi zihin okumasını deneyimlediğinde, o kişi gerçekleri olmadan başka birinin ne düşündüğünü tahmin ettiği için gerçekçi olmayan bir durum hissi kazanır. Buna iyi bir örnek, aile üyenizin sizinle iletişim kurmayı bırakmasıdır. Aslında, onlarla konuşma şansı vermeden, yanıtlarınızın ne olabileceğini akılda okuyabilirler.

Felaket, birisinin rutin olarak hoş olmayan olayları felaket olarak düşündüğü zamandır. Örneğin, çocuğunuz bir testten geçemez ve otomatik olarak tüm kursta başarısız olacağına inanır, ancak gerçekte test son sınıfında çok ağır değildir. Bu bir felaket örneğidir. Ülkemizde bu duruma halk arasında “felaket tellalığı” adı verilir.

Bilişsel Bozukluklara Örnekler

Başka bir kişinin nasıl düşündüğünü bilmek zor olabilir, ancak diğer insanlarda çarpıklıkları tespit etmenin bazı kolay yolları vardır.

Örneğin, çarpıklık yaşayan gençlerin olgunlaşması genellikle bir çöküşü örneklendirir ve bunu büyük bir karakter kusuru olarak görür. Bir hata yaparken, sağlıklı bir yetişkin genellikle başkalarına ne olduğunu sözlü olarak söyleyerek hataya sahip olacaktır. Bozulma yaşayan ve düşük öz saygılı bir genç, başkalarına bir hata yapmak yerine ‘aptal,’ kaybeden ‘veya’ pislik ‘olduklarını sözlü olarak bilgilendirecektir. Katastrofize edici çarpıklık tipini kullanırken, daha sonra kanıtları göz ardı ederken kendilerini tek bir hatadan dolayı başarısız olarak etiketleyecekler. Yetişkinler ve küçük çocuklar da bu davranışı gösterebilir.

Bilişsel bozulmanın bir başka önemli örneği, bir kişi eylemleri için sürekli sorumluluk almayı reddettiğinde ve bunun yerine suçu dış faktörlere yerleştirdiğinde ortaya çıkar. Diyelim ki bir çocuk sınavda başarısız oluyor. Sınıfta yeterince çalışmamaya veya dikkat etmemeye sahip olmak yerine, çocuk öğretmenini, testin zaman çerçevesini veya sınıf arkadaşlarını başarısız oldukları için suçlayacaktır.

Bilişsel Bozukluklar Nasıl Değiştirilir

Bilişsel bozulmalar tedavi edilebilir ve genellikle kişi olgunlaştıkça stabilize olabilir. İnsanların bilişsel çarpıklıklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için başarılı olduğu gösterilen bazı spesifik egzersizler vardır.

Bozulmayı Belirleyin

Kişi yaşadıkları 10 olumsuz düşünceyi bir yere yazın. Bundan sonra, çarpık düşüncenin yerini alacak 10 olumlu düşünce yazın.

Şartları tanımlayın

Birisi kendini ‘kaybeden’, ‘aptal’ veya ‘pislik’ olarak adlandırırsa, bu terimlerin kendileri için gerçekte ne anlama geldiğini açıklamalarını isteyin. Gerçekçi tartışma ve bu terimlerin gerçekte ne anlama geldiğinin değerlendirilmesi, felaketin anlaşılmasına ve tanımlanmasına yardımcı olabilir.

‘Olmalı’ ifadesini ‘Yapabilir’ haline getir

‘Sınıfta daha fazla dikkat etmeliydim’ ifadesinde olduğu gibi ‘gerekir’ için konuşmayı izleyin ve ‘Sınıfta daha fazla dikkat gösterebilirim’ ifadesinde olduğu gibi ifadeleri daha az suçlama odaklı hale getirin. Bu, duruma daha olumlu bir yaklaşım ve bir öğrenme deneyimi sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir