1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Tesla’nın kârı ilk çeyrekte yüzde 55 geriledi

Tesla’nın kârı ilk çeyrekte yüzde 55 geriledi
0

Tesla, bu yılın birinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, şirketin geliri yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 9 azalarak 21,3 milyar dolara geriledi. Tesla, 2023’ün birinci çeyreğinde 23,3 milyar dolar gelir elde etmişti.

Artan rekabet ve elektrikli araçlara olan talebin yavaşlamasıyla düşüş kaydeden şirketin geliri, kelam konusu devirde piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Elektrikli araba üreticisinin net kârı da yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 55 azalışla 1,1 milyar dolara düştü. Tesla’nın net kârı, geçen yılın birebir devrinde 2,5 milyar dolar olmuştu.

Üretim ve teslimatta düşüş

Tesla, 2024’ün birinci çeyreğinde global çapta 433 bin 371 arabanın üretimini yaparken, 386 bin 810 aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Şirketin araç üretimi bu devirde yıllık bazda yüzde 2, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 9 azaldı.

Tesla’dan yapılan açıklamada, birçok araba üreticisinin elektrikli araçlar yerine hibritlere öncelik vermesi nedeniyle global elektrikli araç satışlarının baskı altında kalmaya devam ettiği belirtildi.

Şirketin yapay zeka altyapısı, üretim kapasitesi, şarj ağı ile yeni eser altyapısı dahil olmak üzere birinci çeyrekte 2,8 milyar dolarlık sermaye harcamasıyla gelecek büyümesine yönelik yatırım yaptığı kaydedilen açıklamada, yakın vakitte operasyonel verimliliği artırmak için ise maliyet düşürme çalışması gerçekleştirdiği aktarıldı.

Açıklamada, “Nihayetinde yeni ve daha uygun fiyatlı eserler sunmak için mevcut fabrikalardan ve üretim çizgilerinden faydalanmak da dahil kârlı büyümeye odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu. Tesla’nın açıklamasında, geleceğin yalnızca elektrikli değil tıpkı vakitte otonom da olduğu vurgulandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir