1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Tesla Model S ve Model X yenilendi: Daha güçlü motor, daha uzun menzil

Tesla Model S ve Model X yenilendi: Daha güçlü motor, daha uzun menzil
0

 

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3’e gösterilen ilgiden epey şad. Lakin öbür modellerin gölgede kalmasını da istemiyor. Bu doğrultuda Model S ve Model X serisini güncelleyeceğini duyuran Tesla, bugün yaptığı açıklamayla yeni versiyonların üretimine başlandığını duyurdu.

Model 3 için geliştirilen motor artık Model S ve Model X’te 

Yapılan düzgünleştirme çalışmaları kapsamında, Model S ve Model X serilerinde birinci olarak Model 3 için geliştirilen “sürekli mıknatıs takviyeli senkron relüktans motor” kullanılmaya başlandı. Tesla tarafından yapılan açıklamada, kullanılan yüksek verimli motorun sürüş menzilini yüzde 10 oranında arttırdığı belirtildi. Model S ve Model X’in uzun menzilli versiyonları artık sırasıyla 600 km ve 523 km menzile sahip. Bunun yanı sıra, Model S ve Model X serilerinin güç ve tork bedellerinin kıymetli ölçüde arttığı, Long Range ve Standart Range modellerin 0-100 km/s hızlanma müddetlerinin de kısaldığı dile getirildi.

Yeni Model S ve Model X, %50 daha süratli şarj oluyor 

Yapılan güncellemeler bununla sonlu değil. Daha verimli bir motora kavuşan Model S ve Model X’in şarj müddetleri de güzelleştirildi. Kelam konusu araçlar artık V3 Supercharger adı verilen istasyonlarda 200 kW, V2 Supercharger’larda ise 145 kW güçle şarj olabiliyor. Bu da Model S ve Model X’teki bataryanın eskiye nazaran yüzde 50 oranında daha süratli dolması manasına geliyor.

 

Model S ve Model X ile ilgili bir öteki yenilik de süspansiyon sisteminde. Tesla, bu araçlarda bulunan havalı süspansiyon sistemini bir kademe daha yükselterek adaptif sönümleme sistemiyle geliştirmiş. Bu geliştirmenin daha fazla konfor ve dinamizm sunacağını belirten ABD’li üretici, donanım güncellemesinin yanı sıra OTA yazılım güncellemeleriyle süspansiyon sistemini güzelleştirmeye devam edeceklerinin de altını çiziyor.

Standart Range versiyonu tekrar listeye eklendi 

Model S ve Model X’in geçtiğimiz yıl listeden kaldırılan “Standart Range” versiyonu yine seriye eklenmiş durumda. Model S’in 460 km menzil sunan başlangıç versiyonu 78 bin dolar, Model X’in 400 km menzil sunan başlangıç versiyonu ise 83 bin dolar fiyat etiketine sahip. Kelam konusu araçların uzun menzilli versiyonlarında hala 100 kWh batarya paketi kullanılıyor. ABD’li üretici satış stratejisi gereği standart menzilli versiyonların batarya kapasitesini açıklamıyor. Ama bu araçlardaki bataryanın da 75 ile 85 kWh arasında olduğu düşünülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir