1. Anasayfa
 2. Teknoloji

SpaceX’e büyük şok: Crew Dragon kapsülü paramparça oldu (Video)

SpaceX’e büyük şok: Crew Dragon kapsülü paramparça oldu (Video)
0
 
SpaceX’in yeni jenerasyon uzay kapsülü Crew Dragon, dün (20 Nisan) gerçekleştirilen bir motor testi sırasında büyük bir sorun yaşadı. Önümüzdeki haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan bir deneme uçuşuna hazırlanan kapsül, motor testleri sırasında patlayarak paramparça oldu. Şanssız olayın gerçekleştiği Cape Canaveral Uzay Üssü’nde havayı duman bulutları kapladı.

Konuyla ilgili birinci resmi açıklamaları yapan SpaceX sözcüsü,”SpaceX, bugün Cape Canaveral, Florida’da Crew Dragon uzay kapsülü üzerinde bir grup motor testleri gerçekleştirdi. Birinci testler muvaffakiyetle sonuçlanmış olsa da yaptığımız son testte bir anomali durumu ortaya çıktı.” sözlerini kullandı.

NASA durumdan şad olmayacak

İnsanlı uzay vazifeleri için hazırlanan Crew Dragon, bilhassa de NASA için çok büyük bir değere sahip. Uzay ajansının tam 2,6 milyar dolarlık yatırım yaptığı kapsül, Amerikan astronotlarının tekrar ABD topraklarından uzaya gönderilmesini sağlayacak. Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, astronotlarını Rus roketleri ve kapsülleriyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderiyordu.

Yaşanan bu şanssız olayın akabinde artık Crew Dragon’un durumu belgisiz bir hale geldi. Kapsülün önümüzdeki yaz aylarında birinci beşerli test uçuşlarının yapılması bekleniyordu. Lakin şu etapta bu test uçuşunun artık mümkün olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Üstteki görüntüde da görebileceğiniz üzere durum pek de iç açıcı değil.

Twitter üzerinden açıklama yapan NASA başkanı Jim Bridenstine, SpaceX ile bir arada durumu değerlendirdiklerini ve yaşanan anormallik üzerinde gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığını söyledi. Elon Musk ise şu an için bahisle ilgili rastgele bir açıklama yapmış değil.

Crew Dragon’un birinci mürettebatsız test uçuşunu geçtiğimiz ay başarıyla gerçekleştirildi. Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilen kapsül burada yaklaşık beş gün kaldıktan sonra Yeryüzü’ne geri döndü. NASA ve SpaceX birinci deneme uçuşunun kusursuz bir muvaffakiyetle sonuçlandığını açıklamıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir