1. Anasayfa
 2. Genel

Sosyal Beceriler Nelerdir ve Nasıl Parlatılır?

Sosyal Beceriler Nelerdir ve Nasıl Parlatılır?
0

Çocukluğumuzdan itibaren, yaşamanın, iletişim kurmanın ve başkalarıyla etkileşim kurmanın en iyi yollarını yani sosyal becerilerin temellerini öğrenmeye başladık.

İletişim, anlamlı ilişkilere hızlı bir yanıttır.

Sağlıklı bir iletişim becerileri seti, hem kişisel hem de profesyonel ilişkileri iyileştirmede işe yarar.

Sosyalleşmenin, sosyal medya üzerinden maksimum sayıda kişiye bağlanmak ile eş tutulduğu çağda, bir kişinin gerçek sosyal ilişkilere sahip olması ihtiyacı küçümsenemez.

Arzu edilen herhangi bir meslek veya sosyal konum, kişilerarası beceriler gerektirir. Fikrini inançla masaya yatırabilen, arkadaş canlısı, sosyal bir adayın kesinlikle bir bakış açısı vardır.

Profesyonel ağınızı genişletmek, güçlü bir sosyal çevre oluşturmak, profesyonel başarı merdivenlerini tırmanmak için ekipler halinde verimli bir şekilde çalışmak, sosyal becerilerin ustaca birleştirilmesini gerektiren tüm kilit alanlardır.

Bu gönderi, sosyal becerilerin ne olduğunu ve doğru sosyalleşme becerilerini nasıl dahil edebileceğinizi ortaya çıkaracaktır.

Sosyal Beceri Nedir?

Sosyal Beceriler nelerdir?

Sosyal beceriler, kişilerarası iletişimin, sosyal etkileşimlerin ve kişisel varoluşun kalitesini artıran bir dizi yumuşak beceriyi ifade eder.

Profesyonel bir alanda veya daha yakın bir sosyal çevrede kişi, çeşitli kanallar aracılığıyla, kelimeler ve fikirler yardımıyla sözlü olarak ve sözsüz olarak daha ince ifadeler, beden dili, göz teması ve el hareketleri kullanarak iletişim kurar.

Belirli bir düşünceyi karşısındakine iletebilme yeteneği, bir önermeyi dinamik sosyal gruplara inançla satma sanatı, sosyalleşmenin kritik yönlerini özetler.

Saati geri sararsak, ‘sosyal beceriler’ kişinin sahip olduğu Facebook arkadaşlarının sayısı anlamına gelmeyecek ve entelektüel sohbetlerde kullanılan bir dizi ideal, somut teknik haline gelecektir.

Dışa dönük insanların sosyalleşmede üstün olduğuna dair yaygın olarak inanılan bir eğilim tartışılabilir. Sağlıklı bir iletişim kanalı, bir yandan empatik konuşmayı, diğer yandan aktif dinlemeyi gerektirir.

Daha sakin, daha sessiz bir benlik, hem kişisel hem de profesyonel olarak kaliteli bir ağ sürdürmekte başarılı olabilir.

Önemli Sosyal Beceriler

Sosyal Beceriler sağlıklı bir pakettir. Aktif bir dinleyiciye karşı katılımcı bir sohbetçi olmak gibi, iletişimin tüm ince ve ince nüanslarını içerir.

Aşağıdaki bileşenler, kişinin kişisel veya profesyonel kişilerarası iletişiminin kalitesini artırabilir:

1. Uygun Beden Dili ve Göz Teması

Jestler kelimelerden önce konuşur. Öğrencilerle dolu bir odaya veya mülakat heyetine girdikten sonra, izin alındıktan sonra zarafetle koltuğa oturmak, bilgisizce durmaktan daha iyi takdir edilecektir.

Bir konuşmada, kişiyle göz teması kurmak güveni yansıtır. Uzaklara bakmak veya unutulmaya bakmak, ilgisizliğin, bilgisizliğin ve kendinizi o konuşmada yokmuş gibi göstermenin işaretleridir.

Gözün tam ortasındaki sağlam ama empatik bir bakış, sohbete katılım ve katılım hissi verir.

2. Empatik Olarak Dinleyin

İşitme ve aktif dinleme arasında büyük bir fark vardır. İlki sadece biyolojik bir süreç olup, mevcut soruna dair çok az işaret verirken, ikincisi anlayış ve şefkati yansıtır. Basit bir baş sallama, gözlere bakma ve diğer kişiyi dinlerken küçük bir gülümseme, sohbete ilgi gösteren jestlerdir.

3. Saldırganlığı Kaybet, İddialı Ol

Yönetilecek beş kişilik bir grup söz konusu olduğunda, otoriterliği yansıtmamanın ve işi istenilen şekilde yaptırmanın iki yolu vardır. Kişi ya bir toplantı düzenleyebilir, akranlarının fikirlerini dikkate almayabilir, onları görevden alabilir ya da bunu ‘İyi adam’ yöntemiyle yapabilir. İkincisi daha sosyal olandır. Kişileri kararlara ortak eder.

4. Etkili İletişim Kanalları

Sosyal beceriler tamamen dinamizmle ilgilidir. Bir kişinin değişen çevreye ve iletişim gereksinimlerine ne kadar çabuk uyum sağlayabileceği anlaşma dolaplarıdır.

Birinin iletişiminin her ince yönünün nasıl bir etki yaratabileceğini bilmek çok önemlidir. Bir e-posta üzerinden duygusal bir çatışmayı çözmek, yüz yüze görüşmekten daha az mantıklıdır; önemli bir farkındalıktır.

 Neden Sosyal Becerileri Geliştirmelisiniz?

Endüstrilerden ofislere, okullardan kolejlere, gayri resmi partilerle röportajlar, çevredeki insanlarla ağ kurma, özetin özetidir. Birinin potansiyelini tartmak, kişiliğini masadaki en unutulmaz kişi olarak temsil etme yetenekleriyle eş anlamlıdır.

Profesyonel alanda yapılan en önemli yatırımlardan biri ağ oluşturmadır. Evde ve işyerinde anlamlı ilişkiler, kişinin sosyal durumunun doğrudan bir yansımasıdır. İyi sosyal beceriler, üretken yollarla fütürist olabilir.

Odadaki en entelektüel beyinlerle yapılan sohbetler, eve güzel fikirler, yeni bir girişim için fırsatlar veya bitmeyen bir tartışmada yeni bir bakış açısı getirir.

Sağlıklı iletişim kanalları, açıkça belirlenmiş beklentiler ve meslektaş incelemesi ile ekibin ortak hedefine ulaşılmasına katkıda bulunabilir. Bir yardım eli veya zihin açıcı bir konuşma, rahatsız edici senaryolar arasında gezinmeye tam olarak yardımcı olabilir.

‘Bize son liderlik deneyiminizden veya bir grup yönetimi projenizden bahsedin’ en yaygın mülakat sorusudur ve kişinin sosyal becerilerini ve etkili iletişim kurma yeteneğini test etmek için ortaya koyar.

Sosyal Becerilerinizi Nasıl Parlatabilirsiniz?

En kişisel yolculukta kişinin sosyal becerilerini geliştiren hız, kişiden kişiye değişir. Stephen Hawking düzeyindeki bir içe dönüklükten, açgözlü, Mark Antony benzeri bir dışadönüklüğe bir gecede dönüşüm beklemek mantıklı değil.

O zaman bile, kişinin sosyal becerilerini geliştirmek için bazı genelleştirilmiş teknikler vardır:

1. Küçük toplantıların bir parçası olun

Benzer düşünen insanlardan oluşan bir iç çevreyle sohbet başlatmak, doğrudan büyük kalabalıkları vurmaktan her zaman daha kolaydır.

2. Sohbette hazır olun

Bunu, ince iltifatlarda bulunarak, bir kavrayış işareti olarak ifadelerine başını sallayarak bir grup kişiye veya kişiye gösterin.

3. Konuşmada diğerleri için bir alan yaratın

Sohbeti ilerletmek karmaşık göründüğünde, başkalarını konuşmaya davet edin. Yanıtları kolayca oluşturulabilecek açık uçlu sorular sorun.

4. Beden dilini gözlemlemek

Kişinin bedensel hareketlerini ve bunların nasıl algılanabileceğini öğrenmesi önemlidir. Bir aynanın önünde durmak ve farklı sosyal senaryolar uygulamak harikalar yaratabilir!

5. Bir konuşmada zekice noktalara değinmek için öze sahip olun

Etrafta olup bitenler hakkında okumak ve bir ideoloji oluşturmak için bir ideoloji oluşturmak, korkutucu konuşmalarda bir başlangıç ​​​​yapabilir.

Keyifli bir kişilik gerektiren en sık ziyaret edilen mekanlar; seminerler, söyleşi panelleri, üniversite ortamı, aile buluşmaları ve ofislerdeki kahve molalarıdır.

Tüm bu korkutucu görünen ortamlarda rahatsanız, önündeki sosyalleşme savaşı kolaylaşır. Burada riskler düşük olduğundan, daha gayri resmi ortamlarda bireyin sosyal becerilerini denemesi her zaman önerilmiştir.

Bu ayarlardan öğrenilenler, özgeçmişin bulunduğu klasöre konabilir ve bu önemli görüşmeye götürülebilir. Röportajı akıcılık, kusursuzluk ve güvenle çivileyen her şey önde.

Son düşünceler!

Yukarıda bahsedilen derslerin tamamı uygulamaya geçirildiğinde başarılı olmaktadır.

Bu nedenle, istenen tutumu gözlemleyin ve taklit edin, bu tutumları özelleştirin ve en korkutucu konuşmaları sorunsuz bir şekilde süzün.

Olumlu bir şekilde, sosyal becerilerin doğru araç takımı, kişinin istihdam edilebilirliği, dinamik fırsatların mevcudiyeti ve anlamlı kişisel ve profesyonel ilişkiler üzerinde büyütülmüş bir etkiye sahip olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir