1. Anasayfa
 2. Pazarlama Yönetimi

Satış Maliyeti Nedir? Satış Maliyetini Etkileyen Faktörler

satış maliyeti nedir ve satış maliyeti nasıl hesaplanır konuları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ayrıca promosyo, kira, komisyon bileşenlerine yer verilmiştir.

Satış Maliyeti Nedir? Satış Maliyetini Etkileyen Faktörler
0

Pazarlama sözlüğüne göre, satış maliyeti, bir şirket tarafından yapılan harcamaları ifade eder. Bu promosyon yanı sıra dağılımını içeren bir ürün . Birincil sebep, alıcıları başka bir şeyi tercih etmek yerine ürününüzü satın almaya ikna etmektir.

Basit bir ifadeyle, bir şirketin satış maliyeti, ödenen maaşlar, dağıtılması gereken komisyonlar, bir galeriye verilecek kira, reklam maliyetleri ve diğer promosyon araçlarına dahil edilen harcamalar anlamına gelir.

Satış Maliyetinin 4 Ana Bileşeni

Satış Maliyetinin 4 Ana Bileşeni

Yukarıdaki açıklamadan, satış maliyetinin bir takım bileşenlere sahip olduğu anlaşılabilir. Bu bileşenlerin hepsi birbirine bağlıdır ve bir şirketin şirket için karlı olmasını sağlamada işlevlerin sorunsuz akışını etkiler.

Maaş ve Ücretler

İlk bileşen, işçilere ve işçilere ödenen maaş ve ücretlerdir. Bu çok önemlidir, çünkü bu temel insanlar olmadan ürün olmaz. Ürünün varlığı hayati önem taşımaktadır. Bu işçilerin ödemeleri, şirketin ne kadar kar ettiği ve her bir çalışanın kaç saat harcaması gerektiği ile belirlenir.

Komisyonlar

Komisyonlar, aracılara ödenen kârın bir kısmını ifade eder. Bu, ürünün pazarlanmasına ve tanıtımına yardımcı olanlar için olabilir. Örneğin, bir reklam ajansı tarafından tasarlandığı takdirde bir reklam ajansına yapılan ödeme harikalar yaratır ve satışları arttırır.

Kira

Showroom’un kirası satış maliyetinin bir diğer hayati bileşenidir. Bu, merkezi bir konumdaki mekanların, bir şekilde biraz daha az yer kaplayanlardan daha fazla harcama gerektirdiğini gösterir. Merkezi bir konumun daha fazla trafik çekmesi muhtemel olduğu varsayılmaktadır. Kişinin kendine ait bir galeri olmaması durumunda, diğer mağazalara komisyon ve kira ödemeleri de gerekir.

Reklam ve Promosyonlar

Reklamlar her şirket için çok büyük bir harcamaya neden olur. Geleneksel gazeteler, radyolar, dergiler, reklam panoları, pankartlar, ünlü ciroları ve diğer benzer araçlar gibi reklam araçları vardır. Bu araç, reklam ajanslarına ve reklam metni tasarımcılarına yapılan ödemeleri de kapsar.

Promosyonlar : Reklamların ve promosyonların aynı şekilde ses çıkardığını düşünebilseniz de, bunlar farklıdır. Promosyonlar, broşürler, teklifler, indirimler, işbirlikleri vb. yoluyla yapılan tanıtım anlamına gelir.

Satış Maliyeti Kavramının Dayandığı Varsayım

Satış Maliyeti Kavramının Dayandığı Varsayım

Satış maliyeti kavramının dayandığı temel varsayım, tüketicilerin pazardaki ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarıdır . Bu, potansiyel müşterilerin ürününüzü satın almaya yönlendirilebileceği inancına yol açar. Reklamların ve ürünlerin dış görünümünün alıcıları bu alana yatırım yapmalarına teşvik edebileceği düşünülmektedir. Yenilik dikkat çekiyor ve bu nedenle tanıtım araçları ve kitlelere ulaşmak için kullanılan yöntemler düzenli olarak güncelleniyor. Birincil sebep tüketicinin aklında olmaktır.

Müşterilerin kararsızlığı kabul edilir. Eksiksiz bilgi eksikliği avantajlarından yararlanır ve ürünler onlara satılır. Kilit nokta, ürünün, ihtiyaçlarını tam olarak yerine getirmek istedikleri şey olduğuna inanmalarına yönlendirmektir.

Satış Maliyeti ile Üretim Maliyeti Arasındaki Fark

Aradaki fark isimlerinin kendisinden çok açık.

Satış Maliyeti ile Üretim Maliyeti Arasındaki Fark
 • Satış maliyeti, daha önce açıklandığı gibi, insanların ürünlerini satın almalarını sağlamak için bir şirket tarafından ödenen fiyattır. Bu, ödemenin, ürünün ve ayrıca azami hedef alıcılara ulaşmak için tanıtım faaliyetlerinin yapılmasında yer almak anlamına geldiği anlamına gelir . “ Talep yaratma” olarak adlandırılabilir . Öte yandan, üretim maliyeti, bir ürünün imalat, taşıma, nakliye rotaları ve araçları, depolanması ve teslimatında yapılan harcamaları ifade eder. Bu, ürünün ortaya çıkması ve var olması için ne gerekiyorsa onu gerektirir.
 • Satış maliyeti, satış departmanında büyük ölçüde vurgulamaktadır. Bu, reklam anlamına gelir. Reklam, reklam tasarlama ve yayınlama için işe alınan çeşitli reklam araçları ve ajanslar gibi bileşenlerin bulunduğu geniş bir alandır. Zaman zaman, şirketler kendi reklam departmanlarına sahiptir ve kopyanın tasarımı için dış yardıma ihtiyaç duymazlar. Öte yandan, üretim maliyeti, ürünün geniş bir faaliyet alanında farklı alanlara sunulmasını sağlayan ödemeyi ifade eder . Buna depolama hizmetleri de dahildir .
 • Son olarak, satış maliyetinin başkalarının bir ürün arzusu yapma sürecini ifade ettiğini anlamak zorunludur. Bu, başkalarının talep etmesini sağlamak anlamına gelir. Daha fazla ve daha fazla satın almak isteyen yapmak için kullanılan taktiktir. Bu bir şirketin karının artmasına yol açar. Öte yandan, üretim maliyeti, ürünün nüfusun taleplerini karşılamasını sağlama sürecidir.

Dolayısıyla, satış maliyetinin ürün merkezliyken üretim maliyetinin müşteri odaklı olduğu ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığı açıkça söylenebilir.

Ortalama Satış Maliyeti Nedir?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, bu, birim başına düşen maliyeti ifade eder. Bu, sizin tarafınızdan yatırılan satış maliyetini göstermek için bir eğri çizerseniz, u şeklinde bir eğri elde edersiniz. Başlangıçta, satış maliyetiyle karşılaştırıldığında satışlarda bir artış göreceksiniz. Ancak, bir noktadan sonra, düşük bir değere düşer. Ancak, yine ivme kazanır ve artar.

Bu, satış maliyetinin bileşenlerini gerçekleştirmek için her zaman belirli bir miktarda yatırımın gerekli olacağını göstermektedir. Bu belirli miktar ortalama satış maliyetidir. Bu, şirketin satışlarına ve karına bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

Satış Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Satış maliyetinin en kolay açıklaması:

Satış Maliyeti = ( Envanterdeki bitmiş malın maliyeti )  + (Üretilen malların maliyeti) – (Envanterdeki bitmiş malın maliyeti)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir