Psikolojide İç gözlem ve Öz-farkındalık Teorisi: Tanım ve Örnekler
Psikolojide İç gözlem ve Kendini Tanıma Teorisi: Tanım ve Örnekler
0

İç gözlem ve öz-farkındalık kendimizi görme biçimimizi nasıl etkiler? Bu makalede, iç gözlem ve öz-farkındalığın tanımı, örnekleri ve etkilerine bakacağız.

İç gözlem nedir?

Şunu hayal edin: Geniş bir evin verandasında duruyorsunuz. Avluya bakabilir ve önünüzdeki her şeyi görebilirsiniz: ağaçlar, kuşlar, bir çit. Ön bahçeye doğru basamaklardan inip evin ötesindeki dünyayı keşfedebilirsiniz. Ya da arkanızı dönüp eve girebilir, her odada yürüyebilir ve içindekileri keşfedebilirsiniz.

Bu, iç gözlem ve dış gözlem arasındaki farktır. İç gözlem, insanlar içe baktıklarında ve düşüncelerini, duygularını ve motiflerini incelediklerinde olur. Keşif için evin içinde yürümek gibi bir şeydir.

Çoğu zaman, insanlar içeride olup bitenden daha fazla etraflarındaki dünyaya odaklanırlar. Sonuçta bu mantıklı olandır, genellikle çevremizde dikkatimizi çeken şeyler vardır. İnsanlar, hava durumu, hayvanlar, doğa, binalar ve milyonlarca başka şey dikkatimizi çekebilir.

Ancak, iç gözlem, dikkatimizi diğer tüm şeylerden uzaklaştırıp iç yaşamımıza yöneltir. İç gözlem, kim olduğumuza dair bir fikir oluşturmamızın bir yoludur. Ancak, iç gözlem ile ilgili birkaç sorun vardır. İlk olarak, insanlar iç gözlemi beklediğimiz kadar kullanmazlar. Bahsettiğimiz gibi insanlar dikkatimizi çekecek başka birçok şeyle ilgilenip, oturup düşüncelerini ve duygularını çok sık incelemiyorlar.

İç gözlem ile ortaya çıkan diğer bir konu da insanlar bunu kullandığında neden böyle hissettikleri veya eylemlerini motive eden şeylerin her zaman farkında olmadıklarıdır. Yine de, iç gözlem kendiniz hakkında bilgi edinmek için güçlü bir araç olabilir. Bu, öz-farkındalık durumuna veya çevrenizden ve diğer insanlardan ayrı olduğunuzu anlamanıza ve sizi farklı kılan şeyin takdir edilmesine yol açabilir.

Öz-Farkındalık Teorisi

Gurur duymadığınız bir şey yaptığınız veya söylediğiniz bir zamanı düşünün. Belki de kıskanç hissettiğiniz için arkadaşınıza karşı kaba davrandınız ya da ödeme yapmada bir mağazadan bir şeker aldınız. Davranışınızla ilgili neden kötü hissettiniz? Öz-Farkındalık Teorisinin buna bir cevabı vardır.

Öz-farkındalık Teorisi, iç gözlem yoluyla veya başka bir yolla kendimize dikkat ettiğimizde, değerlerimize göre kendimizi yargıladığımız fikirlerdir. Yukarıdaki örnekte, davranışınız değerlerinizle uyumlu değildi ve bu nedenle, bundan dolayı kendinizi suçlu hissettiniz.

Öz-farkındalığın her zaman gerçekleştiğini düşünebilirsiniz, ancak çalışmalar, iç gözlem gibi, insanların çoğu zaman öz-farkındalığının olmadığını göstermektedir. Klasik bir çalışmada, bilim adamları insanlara yanlarında taşıması için bir bip sesi verdi. Sinyal sesi her çıktığında katılımcılardan yaptıklarını durdurmaları ve düşüncelerini kaydetmeleri istendi. Şaşırtıcı bir şekilde, denekler zamanın sadece% 8’inde kendini tanıma odaklı düşüncelere giriyorlardı!

Öz-Farkındalık Etkileri

Öyleyse, insanlar iç gözlem ve öz-farkındalığa neden girmelidir? Kendinizin ve dahili süreçlerinizin farkında olmanın çeşitli faydaları vardır. Çalışmalar, insanların iç gözlem ile meşgul olduklarında, değerlerine göre karar verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. İnsanların ne kadar bilinçli oldukları, beladan uzak durma ve prososyal davranışlarda bulunma olasılıkları o kadar yüksektir. Bu mantıklı; Sonuçta, değerlerinizin ne olduğunu düşünüyorsanız ve farkındaysanız, davranışınızı bunlarla eşleştirmeniz daha olasıdır.

Öz-Farkındalık Teorisinin dikkatimizi kendimize odakladığımızda, davranışlarımızı iç standartlarımıza ve değerlerimize göre değerlendireceğimizi söylediğini unutmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi, davranışlarımız standartlarımız ve değerlerimizle eşleşirse veya bu değerleri aşarsa bu olumlu duygular doğurabilir. Ancak, değerlerimize veya standartlarımıza göre hareket etmediğimizi fark edersek, rahatsız oluruz.

Yukarıda kullandığımız, standartlarınız ve değerlerinizle uyumlu olmayan bir şey söylediğiniz bir örneği düşünün. Nispeten küçük bir şey veya nispeten alışılmadık bir olay ise, suçluluk duygusu hissedebiliriz, ancak bunun ötesine geçeriz. Bununla birlikte, bizim tarafımızdan değerlerimizle büyük ölçüde senkronize olmayan davranışları veya değerlerimize aykırı olan düzenli olarak gerçekleşen davranışları fark edersek, öz farkındalık ile ilişkili olumsuz duyguları bırakmaktan daha zor bir zaman geçiririz. Örneğin kaçmak için, bazı insanlar, içki ya da uyuşturucu gibi yıkıcı davranışlarda bulunabilirler.

Makale Özeti

İç gözlem, düşüncelerimizi, hislerimizi ve güdülerimizi inceleme sürecidir. Öz farkındalığa veya dikkatimizin kendimize odaklanmasını sağlayabilir. Öz-farkındalık Teorisi, kendimizi ve davranışlarımızı fark etmemizin, davranışlarımızı iç standartlarımıza göre değerlendirmemize yol açtığını belirtir. Davranışlarımız değerlerimizle örtüşüyorsa, öz-farkındalığın olumlu faydaları olabilir. Bununla birlikte, davranışlarımız değerlerimize aykırı olursa, insanlar olumsuz duygular yaşayacaklar ve sonuç olarak yıkıcı davranışlarda bulunacaklardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir