Impostor Sendromu Nedir? Tanımı ve Belirtileri
Impostor Sendromu Nedir? Tanımı ve Belirtileri
0

Impostor sendromu, teşhis edilen bir bozukluk olmasa da, yüksek başarılı akademisyenleri ve profesyonelleri etkiler. Bu makale sizi sahtekâr sendromunun, kişinin düşüncesinde nasıl ortaya çıkabileceğini ve onunla başa çıkmanın bazı yollarını tanıtacaktır.

Impostor Sendromu Tanımı

Hiç herhangi bir kanıtla, belirli bir konuda odanın uzmanı olduğunuz bir durumda bulundunuz mu? Bu durumda,hiç hata yapmış gibi hissettiniz mi? – Uzman olmak için çok çalıştığınız alana katkıda bulunmanın bir yolu yoktu? Hayatta olduğun yere saf şansla ya da başka birinin hatasıyla geldiğini hiç hissettin mi?

Bu sorulardan herhangi biri doğruysa, impostor sendromunuz olabilir veya hala acı çekiyor olabilirsiniz. Impostor sendromu, kazandığınız ezici kanıtlara rağmen bir iş veya pozisyonda yetersiz veya haklı olmadığınız hissidir. Başka bir deyişle, bir sahtekâr gibi hissediyorsunuz – taklit etmeyen veya poz vermeyen biri gibi poz veren biri. Zihinsel bir bozukluk değildir ve genellikle belirli olaylara veya uyaranlara bir tepki olarak düşünülür.

Özellikle yeni bir işe veya akademik programa başlarken  kendinden şüphe duymanın tamamen normal olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla birlikte sahtekâr sendromu olanların, birinin bulundukları pozisyonda olmayı hak etmediklerini anlayacağı konusunda her şeyi kapsayan, ezici bir korkusu vardır.

Kimleri Etkileyebilir

Birçok insan bundan mustarip olsa da, sahtekâr sendromun akademisyenler veya diğer kamu meslekleri alanlarında yüksek başarılı insanları daha çok etkilemesi muhtemeldir. Başarılı kadınları etkileme olasılığı daha yüksektir. Bu dersin geri kalanı, yüksek başarılı, başarılı kadınların merceği aracılığıyla, sahtekâr sendrom için semptomlara ve potansiyel başa çıkma becerilerine odaklanacaktır. Ancak bu durum, erkeklerin bu semptomları yaşamadıkları veya aynı başa çıkma becerilerini kullanamayacakları anlamına gelmez.

Belirtiler

Aklınızda bir teknoloji şirketi için çalışan başarılı, profesyonel bir kadın hayal edin. O neye benziyor? Ne giyiyor? Ne düşünüyor? Son soruya daha yakından odaklanın. Bu kadının yapması gereken çeşitli şeyleri, şirketinin karşılaştığı bazı sorunların çözümlerini veya personelinin performansını iyileştirme yollarını düşündüğünü varsayabilirsiniz.

Bu düşünceler bu kadın için geçerli olabilir. Bununla birlikte, eğer sahtekâr sendromundan mustaripse, düşünceleri oldukça farklı görünecektir. İmpostorlık sendromu ile uğraşan insanlar genellikle sessizce acı çekerken, aşağılık düşünceleri günlerini devralır. Belli bir sorunu çözme konusunda güven duymak yerine, resmettiğiniz başarılı profesyoneller bunun yerine ‘Birisi beni işe alırken hata yaptı’ veya ‘Bunu yapamam, bu işi yapmak için şanslı olmalıyım’ diye düşünüyor olabilir.

Impostor sendromlu birinin düşünce süreçleri genellikle üç geniş düşünme şekli olarak kendini gösterir. Kişi sahte biri gibi hissedebilir ve bunu güçlendiren düşünceleri olabilir, başarısını sıkı çalışma yerine iyi şansa verebilir veya başarısını veya sıkı çalışmasını oynayabilir. Bu tür düşüncelere ve nasıl tezahür ettiklerine örnekler:

 • Sahte gibi hissediyorum; ‘Sadece yetkin olduğum izlenimini veriyorum. Gerçekte, bunu yapacak kadar iyi ya da nitelikli değilim. ‘
 • Beceri, yetenek veya sıkı çalışma yerine şanstan dolayı başarı; ‘Sunumum başarılı olduğu için şanslıydım. Bunu bir daha yapamayacağım. ‘
 • Önemsiz başarılar; ‘Bir terfi almak o kadar da önemli değil. Hala çalışmam gereken daha çok şey var. ‘

Bu düşünceler geçmiyor, çoğu zaman yaşanıyor. Kalıcı ve ezici. Ayrıca davranışlarda değişikliğe neden olabilirler. Örneğin, sahtekâr sendromundan mustarip bir kadın, kendisine ‘kendini kanıtlamak’ için üç kat daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyabilir ve pozisyonu için gerçekten nitelikli olduğunu düşünür.

‘Impostor’, üst düzeylerle ve iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için cazibeyi de kullanabilir, çünkü kendini algıladığı beceri veya bilgi eksikliğiyle başarılı olmanın tek yolu olduğunu düşünür. Kendinden emin davranmaktan da kaçınabilir, çünkü birisinin sahte olmadığını veya taklit ettiği biri gibi davranacağını anlayacağından korkabilir.

Impostor Sendromunun Üstesinden Gelmek

Daha önceki profesyonel kadını hayal edin. Artık sahtekârlık sendromundan mustarip olduğunu bildiğinize göre, bu duyguların üstesinden gelmeye yardımcı olmanın bazı yolları nelerdir? Uzman olmayabilirsiniz, ancak yeni ortaya çıkardığınız fikirlerden bazıları muhtemelen bu bölümde bulacağınız önerilerdir.

Eğer sahtekâr sendromu olan bir arkadaşınıza yardım etme pozisyonuna getirildiyseniz, yapabileceğiniz ilk şey kişiden başarılarını tanımasını istemektir. Bu, kazandığı dereceler, iyi performans gösterdiği işler veya elde ettiği promosyonlar gibi somut başarılarını listeleyen kişiye benzeyebilir.

Ayrıca, bu kişinin kendi alanındaki bir mentor ile aramasını ve konuşmasını önerebilirsiniz. İşyerinde veya okulda saygı duyduğu ve güvendiği biri varsa, bu kişi sahtekâr sendromu için iyi bir rahatlama kaynağı olacaktır. Bir akıl hocası, arkadaşınıza duygularının doğal ama mantıksız olduğunu temin etmeye yardımcı olabilir. Akıl hocası, arkadaşınızı iyi tanıdığı için, arkadaşınızın bulunduğu konumda olmayı hak etmesinin tüm nedenlerinden bahsedebilir.

Son olarak, arkadaşınızın profesyonel yardım almasını da önerebilirsiniz. Bir terapist veya psikolog arkadaşınızın düşüncesini değiştirmesine yardımcı olabilir. Impostor sendromunun büyük bir kısmı ezici, her şeyi kapsayan düşünceler olduğundan, bu düşünceleri değiştirmek için çalışmak büyük bir fark yaratabilir. Impostor sendromu teşhis edilmiş bir zihinsel hastalık olmasa da, psikoloji alanında hala iyi biliniyor, bu yüzden çoğu profesyonel insanların üstesinden gelmek için donanımlıdır.

Makale Özeti

Impostor sendromu, aksine kanıtlara rağmen, kişinin nitelikli olmadığı veya bir iş veya pozisyonu hak etmediği konusunda büyük bir korku ve inançtır. Profesyonel kadınları erkeklerden daha sık etkilese de, herkes sahtekârlık sendromu çekebilir. Genellikle başarıyı şansa atmak, başarıyı küçümsemek, sahte veya impostor gibi hissetmek de dahil olmak üzere rahatsız edici düşünce süreçleri olarak kendini gösterir. Impostor sendromunun üstesinden gelmek veya bununla başa çıkmak için başarıları tanımak, bir mentordan yardım almak veya profesyonel bir psikolog veya terapistten yardım almak gibi çeşitli stratejiler vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir