1. Anasayfa
 2. Örgütte Motivasyon

Alderfer’ın ERG Teorisi ve İşyerinde Çalışanların Motivasyonu

Alderfer’ın ERG Teorisi ve İşyerinde Çalışanların Motivasyonu
Alderfer'ın ERG Teorisi ve İşyerinde Çalışanların Motivasyonu
0

Alderfer’ın ERG teorisi, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin basitleştirilmiş bir versiyonudur ve bu, tüm insan ihtiyaçlarının aşağıdan yukarıya değil aynı anda erişilebilir ve tatmin olabileceğini gösterir. Her iki şekilde de, ihtiyaçlar karşılandıkça, çalışanlar yeni bir ihtiyacı karşılamak için çaba gösterirler.

Alderfer’in ERG Teorisi Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisini Basitleştiriyor

Bir süredir işsiz olan Ayşe, yerel bir web sitesi olan Online Haber Merkezi ( OHM ) kopya asistanı olarak görevlendirildi. Ayşe, uzun yıllar boyunca büyük bir yayın olan Gazete Haber Merkezi kıdemli editörüydü.

İşe umutsuz olan Ayşe, editöre hızla terfi edilmek umuduyla OHM pozisyonunu aldı. Jesse kopya asistanının pozisyonunu kabul ettiğinde, gerçekten yaptığı şey Alderfer’in varoluş ihtiyacını karşılamaktı. Maaş onu fizyolojik olarak tatmin etti – yiyecek, su ve barınak gibi temel ihtiyaçları karşıladı.

Alderfer’in ERG teorisi, bir çalışanın yerine getirmeye çalıştığı üç temel ihtiyaç olduğunu iddia ediyor. Her ihtiyaç karşılandıkça, farklı bir ihtiyacı karşılamak için motivasyon görevi görür.

ERG varlık, ilişki ve büyümeyi temsil eder ve bunlar şu şekilde tanımlanır:

 • Varlık – fizyolojik sağlık ve güvenlik gibi temel maddi varlık ihtiyacı
 • İlişki – kişiler arası bağlantı, sosyal statü ve tanıma ihtiyacı
 • Büyüme – yaratıcı ve anlamlı çalışmalar da dahil olmak üzere kişisel gelişim ihtiyacı

Her ihtiyaç karşılandığından, başka bir ihtiyaç karşılanabilir. Aslında, herhangi bir noktada, birkaç kişi tatmin olabilir. Benzer şekilde Maslow beş temel insan ihtiyacı olduğuna inanıyordu:

 • Psikolojik ihtiyaçlar
 • Güvenlik ihtiyaçları
 • Aidiyet ihtiyaçları
 • Durum ihtiyaçları
 • Kendini gerçekleştirme ihtiyacı

Aradaki fark, Maslow’un herhangi bir zamanda yalnızca bir ihtiyacın karşılanabileceğine inanmasıydı. Daha düşük dereceli bir ihtiyaç karşılandıkça, yeni bir iş bulmak gibi, bir promosyon almak gibi daha üst düzey bir ihtiyacı karşılamak için çalışmalar başlar.

Uzun vadeli bir hastalık tanısı koymak gibi sağlık gibi daha düşük bir ihtiyaç artık karşılanmıyorsa, terfi alma durumu artık önemli değildir. İyileşme fizyolojik ihtiyacını karşılamak için hiyerarşide hızlı bir hareket gereklidir.

Maslow'un İhtiyaçlar Teorisi Hiyerarşisi
Maslow’un İhtiyaçlar Teorisi Hiyerarşisi

Motivasyon ve İhtiyaç Memnuniyeti

Alderfer’ın ERG ve Maslow’un hiyerarşisi için ihtiyaç duyulmaktadır. Aslında, ihtiyaçları karşılamak ve yeniden karşılamak için motivasyon itici güçtür.

Ayşe haber hikâyelerini olgusal tutarsızlıklar için kontrol etmediğinde, zamanını yazı işleri ofisinde asılı geçiriyor. Motivasyonu meslektaşları tarafından kabul edilecektir. Ayşe bir ilişki ihtiyacı üzerinde çalışıyor: insanlarla bağlantı kurma ve tercih edilen bir grup tarafından kabul edilmiş hissetme ihtiyacı. Ayşe için bu editörler çünkü bir zamanlar editörüydü.

En iyi dergi ve gazetelerde serbest çalışma için iş panolarını düzenli olarak tarar. Ayşe bir büyüme ihtiyacı üzerinde çalışıyor: anlamlı ve yaratıcı projeler üzerinde çalışma ihtiyacı.

Ayşe aynı anda birden fazla ihtiyacı karşılamak için çok çalışıyor olsa da, bazen yenilgiyle sonuçlanır. Alderfer buna hüsran-regresyon diyor. Hayal kırıklığı-gerileme, daha yüksek istekler karşılanmadığında daha düşük seviyedeki ihtiyaçları karşılama eğilimidir.

Örnek yazma, bir telefon görüşmesi veya e-posta kadar değildir. Her şeyden sinirli olan Ayşe, başka bir yerde memnuniyet aramaya başladı. Büyüme ihtiyacı karşılanmıyordu.

Kopya odasına geri dönünce, Ayşe aklını arzulanan bir kariyere sahip olduğu bir zamana doğru dolaşırken buldu. Online Haber Merkezi’nde düşük merdivenden asla yukarı çıkmayacağı açıktı .

Ayşe, büyüme ihtiyacını karşılamak için başka birinin yapacağı şeyi yaptı: ofisden iş arama. Ne yazık ki, özgeçmişini ofis faks makinesinde bırakmak felaket oldu. İşini kaybetti. Bu, varoluş ihtiyaçlarının artık karşılanmadığı anlamına geliyordu.

Ayşe, yerel bir haber istasyonu için büyük bir yapımcı olarak işe alındı ​​(varoluş ihtiyacı ve büyüme ihtiyacı). Yeteneklerinin keşfedilmesi umuduyla (büyüme ihtiyacı) en iyi yayıncılara yazı örnekleri göndermeye devam etti. Ayrıca editörlük eski meslektaşları ile kurduğu ilişkileri haftalık olarak sürdürdü (ilgililik ihtiyaçları).

Yöneticilerin Bilmeleri Gerekenler

Yöneticiler, çalışanların ihtiyaçlarını birer birer karşılamaya odaklanma eğilimindedir. Sadece bir iş sağlamak sadece varoluş ihtiyacını karşılar. Ancak, çalışanların sahip olduğu diğer ihtiyaçlar vardır:

 • Bir terfi kazanmak (büyüme)
 • İş arkadaşları ve yöneticilerle ilişkiler kurma (ilişki)
 • Anlamlı ve tatmin edici çalışmalar yapmak (büyüme)
 • İyi bir işi tanıma (ilişki)
 • Yaratıcı karar almanın (büyüme) bir parçası olmak
 • Adil ve adil ücretler (varlık)
 • İş güvenliği (varlık)

Çalışanlar ile güçlü ilişkiler kurarak, yöneticiler bu ihtiyaçları daha iyi anlayabilir ve tatmin edebilecekleri yolları keşfedebilir.

Makale Özeti

Hem Alderfer’in ERG teorisi hem de Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi temel insani ihtiyaçlar olduğunu göstermektedir. İşyerine tercüme edilen bu ihtiyaçlar motive edici güçler olarak kabul edilir. İhtiyaçlar karşılandıkça yeni ihtiyaçlar gelişir.

Maslow, insanların beş temel ihtiyacı olduğunu gördü: fizyolojik, güvenlik, aidiyet, statü ve kendini gerçekleştirme.

Alderfer’in ERG teorisi sadece üç temel insan ihtiyacına odaklanmıştır: varoluş (fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçları), ilişki (sosyal ve statü ihtiyaçları) ve büyüme (yaratıcı ve anlamlı çalışma).

Maslow, herhangi bir anda yalnızca bir ihtiyacın karşılanabileceğine inanıyordu ve daha düşük dereceli bir ihtiyaç artık karşılanmadığından, daha düşük dereceli ihtiyaç, daha düşük dereceli ihtiyacı karşılamak için hiyerarşik bir inişten vazgeçildi. Alderfer, herhangi bir zamanda gelişebilecek ve tatmin edilebilecek birkaç ihtiyaç olduğuna inanıyordu. Ancak bir ihtiyaç artık karşılanmadığında, Alderfer hayal kırıklığı gerilemesinin yaşandığını iddia eder ve bu da daha düşük dereceli bir ihtiyacı yeniden ziyaret etme ihtiyacına yol açar.

Yöneticiler, çalışanların anlamlı çalışma, adil ücretler, sağlam ilişkiler, iş güvenliği ve tanınma gibi birçok farklı ihtiyacı olduğunu anlamalıdır. İhtiyaçlar karşılandıkça, çalışan da tatmin olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir