1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Global piyasalarda güçlü dolar teması

Global piyasalarda güçlü dolar teması
0

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması sonrası dolar gücünü korurken Asya-Pasifik ülkeleri merkez bankaları kur istikrarı için adım atıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Salı kapanışı prestijiyle Ekim 2022’den beri en süratli beş günlük yükselişi kaydetti. Endeks hafif düşüşle 1.265 puanda.

Salı günü dolara karşı kritik 1.400 düzeyini aşan Güney Kore wonu Kore Merkez Bankası Liderinin hareketin çok olduğunu söylemesinin akabinde dolara karşı %0,7 güçlendi. Endonezya rupisi, ülkenin merkez bankasının müdahalesine karşın zayıflamaya devam etti. Filipinler pezosu dolara karşı kritik 57 düzeyini geçti.

Hisse senetleri cephesinde ise kayıplar evvelki seanslara nazaran daha hudutlu. S&P 500 salı gününü %0,2 düşüşle tamamladı. S&P 500 vadelileri %0,2 yükseliyor. Asya Pasifik endeksleri hudutlu kayıp yaşarken Japon Topix %0,3, Güney Kore Kospi %0,2 ekside.

İsrail’in İran’a vereceği cevap beklenirken petrol piyasasına Fed teması hakim. Brent petrol yüksek Fed faizi beklentisiyle bu sabah 90 doların altına indi.

Powell’dan şahin sözler

Fed Başkanı Jerome Powell enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin akabinde faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun müddet bekleneceğinin sinyalini verdi.

Powell enflasyonun geçen yıl sonunda düşmesinin akabinde ek bir ilerleme kaydedilmediğini vurgularken %2’lik gayeye ilerlediklerine inanmaları için daha fazla vakit gerekeceğini belirtti.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem ile katıldığı ortak panelde konuşan Powell fiyat baskılarının süregelmesi durumunda Fed’in faizleri “gerektiği kadar uzun mühlet sabit tutabileceğini” belirtti.

Powell “İşgücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı siyasete daha fazla vakit tanımak ve datalar ile gelişen ekonomik görünümün bize yol göstermesine müsaade vermek uygun olacak” sözlerini kullandı.

Enflasyon göstergelerinde analist kestirimlerinin üç ay üst üste aşılmasının akabinde Powell’ın bu açıklamaları bir bildiri değişikliği manasına geliyor. Fed’in faizleri düşürmek için tez etmeyeceğini vurgulaması bu yılki indirim beklentilerini azaltıyor. Fed üyelerinin medyan kestirimi üç faiz indirimine işaret ederken future piyasalarında bir yahut iki faiz indirimi fiyatlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir