1. Anasayfa
 2. Pazarlama Yönetimi

Pazarlama Yeni Ekonomide Kendisini Nasıl Günceller?

Pazarlama Yeni Ekonomide Kendisini Nasıl Günceller?
Pazarlama yeni ekonomiyle beraber kendisini güncellemelidir.
0

21. yüzyılda şirketler, sürekli değişen çevreye uyum sağlamalıdır. Şu anda, şirketler eski ekonominin yanı sıra yeni ekonominin ilginç bir karışımını temsil ediyor. Eski ekonomiyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldı, ancak yeni ekonomi için şirketler bunu çok zor öğreniyorlar. Şirketler, şirkete değer katacak bir iş modeli inşa etmek için akıllıca, eski ve yeni ekonomi unsurlarını seçmelidir.

Teknoloji devrimi, küreselleşme ve piyasa deregülasyon faktörleri, yeni ekonomiyi şekillendiren pek çok şey arasındadır. Bu 3 faktör, yeni ekonomi için itici gücü yaratan farklı seviyelerde birbirleriyle etkileşir . Eski ekonomi, sürekli bir sinyal dalgasıyla çalışırdı. Örneğin gramofon kayıtları olan analog cihazlarla doluydu. Günümüzün dünya sistemlerinde ve cihazlarında, bilginin bir ve sıfır olarak taşındığı dijital teknoloji üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, bu dijital bilgi telsiz veya kablosuz ağlar üzerinden bağlantısız cihazlar arasında değiştirilemez. Bu bağlantı intranet, extranet ve internet üzerinden gerçekleştirilir.

Günümüz sistemi intranet, extranet ve internet üzerinden gerçekleştirilir.
Günümüz sistemi intranet, extranet ve internet üzerinden gerçekleştirilir.

Deregülasyon Nedir?

Deregülasyon, belirli bir iş alanı ya da kesimde devlet kısıtlamalarının azaltılması ya da tamamen kaldırılması durumudur.

Extranet Nedir?

Ekstranet bir işletmenin, işletme dışındaki paydaşları ile veri ve enformasyon paylaşımı için mevcut telekomünikasyon altyapısını kullanarak teşkil ettiği bilgisayar ağına verilen addır.

Internet, Yahoo, Amazon, ebay gibi oyuncuların doğrudan müşterilere müzik, kitap, giyim vb. ürünler sunmalarına izin verdi. Bu hareket, geleneksel distribütörlerin ve perakendecilerin bir kısmını işlerini durdurmalarına neden olacak şekilde dengeledi. Ancak, bazı oyuncular ürün ve hizmetlerini sunmak için çevrimiçi portallar geliştirdiler ve bu da yeni online oyuncuları dengeledi. Eski oyuncuların bazıları, marka güçlerinin ve saf çevrimiçi oyuncuların zayıf iş modellerinin yardımıyla başarılı oldu.

Yeni ekonomide ebay gibi websiteleri yeni fırsatlar sundu.
Yeni ekonomide ebay gibi websiteleri yeni fırsatlar sundu.

Eski ekonomide odak sadece standartlaşma, seri üretim ve tekil pazarlama politikasıydı. Ancak, yeni ekonomide mevcut olan bilgi miktarı ile, şirketler tüketicileri anlamakta en iyisidir . Bu daha iyi bir anlayış, özelleştirilmiş ürünlere yol açtı, standartlaşmadan bir değişim. Ancak, bu özelleştirmenin sadece şirketler için değil, aynı zamanda müşterileri için de sakıncaları vardır. Şirketler, kâr kaydı yapmak için özelleştirilmiş ürünler için maliyet seviyesini korumayı zor buluyor. Karmaşık endüstri mühendisliği gerektiren ürünler için özelleştirme imkansızdır. Müşteri tamamen tamamlanana kadar gerçek ürün görünümünü bilmez ve ayrıca iade politikasında özelleştirme yoktur.

thumbnail
Önerilen Yazı
21. Yüzyıl Pazarlama Kavramına Nasıl Etki Etti?

Ekonominin yeni işleyişi, şirketlerin işlerine yaklaşma biçimlerini değiştirdi. Şirketler, müşteri ihtiyaçlarına tam olarak odaklanırken maksimum pazar payı elde etmek için pazar segmentlerini genişletmeyi dört gözle bekliyor. Bu şirketler için departmanların bir ürünü değil bir segmenti yönetmek için geliştirildiği organizasyonel değişiklikler yapıyorlar. Şirketler uzun vadeli ilişkileri teşvik etmek için tüketici bazlı marka eşitliğini geliştirmeyi dört gözle bekliyor. Firmalar, daha önce markalaşma görevi reklam yoluyla yapılırken, güçlü bir marka yaratarak, orada tüketici beklentisinden daha üstün performans gösteren ürünlerle geliyor. Şirketler çalışanları, dağıtım kanallarını ve tedarikçileri, müşterileri değil, iş ortağı olarak ele almaktadır.

Şirketler yeni ekonomide çalışma biçimlerini değiştirdiklerinden, pazarlama uygulamalarının da adapte olması zorunludur. Tüketiciler satın almalarının büyük bölümünü çevrimiçi olarak görmeyi dört gözle beklerken, işletmeler elektronik ticarete (e-ticaret) doğru bir yol olarak bakıyorlar. Araştırmalar, çevrimiçi kullanıcıların genellikle otomobil, ev vb. mallar yerine müzik, yazılım, kitap, giysi vb. satın aldıklarını göstermiştir. İş alıcıları da tedarikçiye olduğu kadar online olarak da satışa sunulmakta ve bu sayede kuruluş maliyetini önemli ölçüde azaltmaktadır. E-Ticaret, müşterilere müşteri ilişkileri için sosyal ağlar ve topluluk forumları aracılığıyla, ürünlerle ilgili deneyim ve tartışmaların yapıldığı açık kapıları da vardır. İnternet üzerinden tüketiciler, ürünlere ve hizmetlere ilişkin olarak şirketlere daha müşhızlı geri bildirim sağlayabilir.

İşletmeler çevrimiçi olarak hareket ederken, tüketicilere güvenilir ve doğru bir deneyim sunmak için web sitelerinin geliştirilmesine odaklanır. Web sitesi tasarımı, bakımı ve güvenliği, tüketici üzerinde olumlu bir izlenim yaratmak için büyük önem taşımaktadır. İnternet çağında online pazarlama ve reklam öne çıkmaktadır.

Yeni ekonomi, sadece şirketler için değil, tüketici için de zorluklar ve fırsatlar doğurdu.

Müşteri Memnuniyeti Değerine Odaklanmak

Yeni ekonomide Pazarlama’da meydana gelen değişikliklerden biri, normalde bireysel işlemlere odaklanan şirketlerin tutumlarını değiştirdi ve bireysel müşteri ömür boyu değerine yoğunlaştı ve müşterinin yaşamı boyunca kâr elde etmek için pazar tekliflerini ve fiyatlarını tasarladı. Şirket bazen yeni müşteriler kazanmak için yetersiz kalacaktır ve uzun vadede onları elde tutmaya yönelik bir gözle mevcut müşterilere fiyat ve hizmetlerinde cömert olacaktır.

Kaynaklar:

 1. Management Study Guide
 2. Marketing91
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir