1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Ömer Koç: Güçlenen likiditemizle paydaşlarımıza kıymet yaratmaya çalışacağız

Ömer Koç: Güçlenen likiditemizle paydaşlarımıza kıymet yaratmaya çalışacağız
0

Koç Holding, 60. Olağan Genel Heyet Toplantısı’nı 18 Nisan 2024 Perşembe günü yapıldı.

Koç Holding Onur Lideri Rahmi M. Koç, Yönetim Kurulu Lideri Ömer M. Koç, Yönetim Kurulu Lider Vekili Ali Y. Koç, Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding üst idaresi ve hissedarların iştirakiyle düzenlenen toplantı, Nakkaştepe’deki Holding merkezinde yapıldı.

Koç Topluluğu’nun ülke iktisadına katma kıymet sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, “Her fırsatta lisana getirdiğimiz üzere, ülkemizin geleceğine güveniyoruz” dedi. Koç, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Koç Topluluğu olarak kuvvetli mali gücümüz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, geniş tedarik zincirimiz, çevresel, toplumsal ve kurumsal idare alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve faal risk idaresi politikalarımız ile bu kuvvetli devirde de ülkemiz için bedel yaratmayı sürdürdük. Her vakit olduğu üzere kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını titizlikle değerlendirip yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ettik. 2023 yılındaki 3,7 milyar ABD doları yatırımla birlikte son 5 yılda yaklaşık 11,2 milyar ABD doları kombine yatırıma ulaştık; memleketimize güvendik ve inandık. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Küresel 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk.”

Ömer M. Koç: “Ülkemizin müreffeh ve çağdaş geleceğine hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhuriyet’in 100’üncü yaşının coşkuyla kutlandığı özel bir yılı geride bıraktıklarını belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Lideri Ömer M. Koç, “Büyük Atatürk’ün bir asır evvel bu ülke için kurduğu hayâllerin, O’nun muasır medeniyet tahayyülünün bugüne kadar başarılanların çok ötesinde olduğunun farkındayız. Koç Topluluğu, bir asırdır işte bu hayâlleri gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor. Bundan sonra daha da çok çalışarak ülkemizin müreffeh ve çağdaş geleceğine hizmet etmeyi sürdüreceğiz” iletilerini paylaştı.

Stratejik vizyonları doğrultusunda hem mevcut işlerinde hem de yeni alanlarda yatırımlarına devam ettiklerini belirten Ömer M. Koç, “Arçelik ile dünyanın önde gelen konut aletleri üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştirakleri Arçelik denetimi altında birleştirildi. Tofaş da Stellantis ile Türkiye satış ve dağıtım şirketini satın almak üzere mutabakata vardı, Rekâbet Kurumu’nun onayı bekleniyor. Ford Otosan, Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi olarak yeni araç yatırımlarına devam ediyor. Başka taraftan, yenilenebilir güç yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Dünya genelinde ortalama ömür müddetinin uzaması ve nüfusun yaşlanması nedeniyle gelişen sıhhat kesimine yatırım yapıyor ve bu alandaki fırsatları takip ediyoruz. Yapı Kredi Bankası’ndaki ana hissedarlığımız devam ederken 2023 yılı içerisinde sahip olduğumuz payların bir kısmını memleketler arası kurumsal yatırımcılara sattık. Tat Gıda’daki hisselerimizin satışını tamamladık. Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki periyotta tüm paydaşlarımız için uzun vadeli bedel yaratma gayesiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Koç markasının prestijini artırarak 2’nci yüzyılımıza ilerliyoruz”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da şu iletileri vurguladı: “Kurumsal kültürümüzden aldığımız güç ve daima geliştirdiğimiz rekabetçiliğimizle, sürdürülebilir büyüme maksadımızdan sapmadan, daha âlâ bir dünya amacıyla tüm paydaşlarımız için kıymet yaratıyor ve Koç markasının prestijini artırarak büyük bir özgüvenle 2’nci yüzyılımıza ilerliyoruz.”

“Elde ettiğimiz muvaffakiyetlerde, değişimi kucaklayan bir kurumsal kültürü benimsememizi sağlayan çok boyutlu dönüşüm programlarımızın büyük hissesi var” diyen Çakıroğlu, “Bu programlar sayesinde geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerle, çevik idare, bilgiye dayalı karar verme ve aktif kaynak kullanımı disipliniyle ve en değerlisi çağın yetkinlikleriyle donattığımız eşsiz insan kaynağımızla yarınlarda çok daha büyük başarılara ulaşacağımıza eminiz” tabirlerini kullandı. Muvaffakiyet tarifini hiçbir vakit finansal sonuçlarla sonlu görmediklerini belirten Çakıroğlu, “Bir asırlık emeğin, özverinin, kuruluşumuzun temellerindeki kurumsal kıymetlerin ve ülke iktisadında çığır açan birincilerin karşılığı olan prestijimizi en bedelli varlığımız sayıyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızın hassasiyetle benimsediği bu tavır sayesinde ne keyifli ki 2023’te de Türkiye’nin en prestijli markası seçildik” dedi.

Levent Çakıroğlu, geçen yılın başında yaşanan sarsıntılar sonrasında Koç Topluluğu’nun AFAD’la iş birliği içinde 5 vilayette toplam 20 bin kişilik Umut Kentleri kısa müddette yerleşime hazır hale getirdiğini belirtti. Ayrıyeten Koç Topluluğu’nun faaliyet gösterdiği bölgelerde şirketlerinin ve iş ortaklarının zelzele kaynaklı risklerini dikkate alan kapsamlı bir kıymetlendirme çalışmasına başladıklarını da ekledi.

Yeni idare oluştu

Koç Holding’in yeni Yönetim Kurulu belirlendi Koç Holding 60. Olağan Genel Şura Toplantısı sonucunda seçilen Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
Rahmi M. Koç – Gurur Lideri, Ömer M. Koç – Yönetim Kurulu Lideri, Ali Y. Koç – Lider Vekili, Semahat S. Arsel – Üye, Caroline N. Koç – Üye, İpek Kıraç – Üye, Levent Çakıroğlu – Üye ve CEO, Jacques A. Nasser – Üye, Cem M. Kozlu – Bağımsız Üye, Peter Martyr – Bağımsız Üye, Michel Ray de Carvalho – Bağımsız Üye, Ömer Önhon – Bağımsız Üye.

İhracat performansı 25 milyar dolar civarında

Koç Halding tarafından yapılan açıklamada, holdingin Fortune’un “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Ayrıyeten, Forbes tarafından yayınlanan “Dünyanın En Âlâ İşverenleri” listesinde 2023 yılında da Türkiye’nin 1 numarası olduğu belirtildi.

Holding 2023 yılı Faaliyet Raporu’ndan öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Küresel büyüme, güçlü markalar yaratma, tüm paydaşlarımız için daima daha fazla bedel sağlama ve insan kaynağımızı geliştirme gayeleri yatırımlarımıza taraf vermeye devam etti.

2023’te en fazla yatırım otomotiv bölümünde gerçekleştirildi, onu sağlam tüketim ve güç kesimleri izlendi.

Ar-ge, inovasyon, teknoloji ve dijital dönüşüm Topluluğun odaklandığı esas alanlar ortasında olmaya devam etti.

Koç Topluluğu, Türkiye’de özel kesim Ar-Ge yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştiriyor.

Topluluğumuzun kombine gelirlerinin Türkiye’nin GSYH’sine oranı yaklaşık yüzde 8 düzeyinde, ihracatı da Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturdu.

Koç Topluluğu’nun yurt dışı gelirleri, bilhassa otomotiv ve sağlam tüketim şirketlerinin ihracat performansları ile yaklaşık 25 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yurt dışı gelirlerin toplam kombine gelirler içindeki hissesi yaklaşık yüzde 29 oldu.

Holding, 2050 yılına yönelik karbon nötr taahhüdü kapsamında başlattığı Karbon Dönüşüm Programı ile farklı kesimlerdeki Topluluk şirketlerinin düşük karbon iktisadına geçişini sağlamayı hedefliyor.

Holding 2050 karbon nötr gayesi doğrultusunda direkt (Kapsam 1 ve Kapsam 2) sera gazı emisyonlarını 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltmayı hedefliyor.

Topluluk direkt sera gazı emisyonlarında 2017 baz yılından bu yana yüzde 13 azalış elde etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir