1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Nostaljik oyunlar, makine tahsili ile günümüz teknolojisine uyarlanabiliyor

Nostaljik oyunlar, makine tahsili ile günümüz teknolojisine uyarlanabiliyor
0
En sevdiğiniz klasik görüntü oyunları, artık günümüz teknolojilerine uyarlanabiliyor. Fakat bu geliştirmeleri yapan oyunun imalcileri değil, bu işe gönül vermiş bağımsız kullanıcılar. Üstelik bu işlem yapay zeka (AI) teknolojisi kullanılarak kısa bir müddette gerçekleşiyor.

Heyecan verici bir gelişme

Nostaljik oyunların, günümüz sistemlerine adapte edilme süreci epeyce sancılı ve uzun olabiliyor. Bu süreç aylarca, hatta yıllarca sürebilirken, yeni geliştirilen sistem, makine öğrenimi ile bu süreci yalnızca birkaç haftaya indiriyor. Bunun en düzgün örneği ise, Mart ayında Reddit kullanıcısı BearborgOne’ın sevilen klasik oyunlardan Metroid Prime 2‘yi 4k’lık bir başyapıta dönüştürmesi olarak gösteriliyor.

ESRGAN (Enhanced Super-Resolution Generative Adversarial Networks ) ismi verilen bu teknoloji, grafik dokularını orijinal oyundan toplayıp, tahlil ediyor ve düşük çözünürlüklü grafiklerdeki boşlukları doldurarak tasarımı düzeltip sertleştiriyor. Yapay zeka ise bulanık pikselleri adeta bir restorasyondan geçirerek, detaylı binalar yahut ağaçlar haline getiriyor. Yapay zeka tüm süreçleri yapıyor görünse de, karmaşık kimi oyunlardaki görüntülerin el ile temizlenmesinin yüzlerce saat sürebileceği tabir ediliyor. Fakat bu gelişmenin, retro oyunlardan aldığı zevki şimdiki oyunlardan alamayan kullanıcılar için heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir