1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrolde sert düşüş

Petrolde sert düşüş
0

Küresel gösterge Brent Çarşamba günü yüzde 3 oranında düştükten sonra varil başına 87 doların üzerinde süreç görürken, ABD ham petrolü 83 dolara yakın. ABD ham petrol stokları geçen hafta 2,7 milyon varil artarak geçen Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyine ulaşırken, yakıt talebi göstergeleri de düştü.

Yatırımcılar İran’ın saldırısına İsrail’in yansısını beklerken, zayıf ABD bilgileri Orta Doğu’daki jeopolitik tansiyonların tesirini gölgeledi. Goldman Sachs, şu anda varil başına 5 ila 10 dolar ortasında bir primin oluştuğunu, lakin artış olmazsa fiyatların düşebileceğini söyledi.

ABD yaptırımları da gündemdeydi. Lider Joe Biden’ın idaresi, Venezuela petrolüne yönelik kısıtlamaları yine uygulayarak, Güney Amerika ülkesinden gelen akışları engelleyebilecek bir hareketle altı aylık ertelemeyi sona erdirdi. Birebir vakitte, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri tarafından bu haftanın sonlarında oylanacak dış yardım paketinin bir kesimi olarak İran petrolüne yeni yaptırımlar da dahil edildi.

Petrol fiyatları, OPEC+ üyelerinin arz kesintileri ve Orta Doğu ile Rusya’daki jeopolitik risklerin birleşerek fiyatlara yardımcı olmasıyla birlikte yılbaşından bu yana rahat bir halde yüksek seyrediyor. Artış, ham petrolün varil başına 100 doları tekrar kazanabileceği tarafındaki spekülasyonları ateşledi; lakin vakit aralıkları da dahil olmak üzere birtakım piyasa ölçümleri şartların biraz daha az sıkılaştığına işaret ederek yükseliş artık duraksadı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
bitcoin-dalgalandi-MhY6bSey.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir