1. Anasayfa
 2. Genel

Marini Naturals: Saç Bakım İşinde 12 Ülkeye Ulaşmak

Marini Naturals: Saç Bakım İşinde 12 Ülkeye Ulaşmak
Marini Naturals: Saç Bakım İşinde 12 Ülkeye Ulaşmak
0

2013 yılında Michelle Ntalami için en önemli şey, babasının kanserden ağır bir şekilde hasta olmasıydı.

Kemoterapi tedavisi tüm saçlarını kaybetmesini sağladığında, dayanışma içinde tıraş olmaya karar verdi.

35 yaşındaki Michelle ayrıca, gelecekte teşhis konulması riskini azaltmak için “daha sağlıklı ve doğal yaşamaya” başlayacağına söz verdi.

Böylece, afro saçı geri döndükçe, Kenya’nın başkenti Nairobi’deki kadınların çoğunun saçlarını düzeltmek için kullandığı kimyasal tedavileri kullanmayı bırakmaya karar verdi.

Bunun yerine, sadece doğal afro saçlar için doğal olarak yapılmış saç bakım ürünleri satın alacaktı. Ne yazık ki bunlar o sırada Kenya’da satın alınamazdı, bu yüzden Michelle bunları ABD ve Avrupa’dan sipariş etmeye başladı.

Bu çok pahalı olduğu için avokado, yumurta, biberiye suyu ve aloe vera gibi malzemeleri kullanarak banyosunda kendi şampuanlarını, saç kremlerini ve diğer ürünlerini yapmaya başladı.

“Onları test etmek için arkadaşlarına verdiğimde, sevdiklerini söylediler” diyor. “Doğal saç ürünleri satmanın uygun bir iş olabileceğini fark ettim.” diye devam etti.

Bugün Nairobi merkezli şirketi Marini Naturals, 12 ülkede, 10’u Afrika’da, Türkiye ve Fransa’da ayda 50.000 şişe ve küvet satıyor.

Michelle, ailesinin ona “sıkı çalışma ve hayallerinin peşinden gitme” nin önemini öğrettiğini söylerken, aynı zamanda ona, çoğu Kenyalı’nın zevk aldığından çok daha rahat bir yetişme verebildiler.

2014 yılında vefat eden babası bir iş adamı ve Kenya’nın mali düzenleyicisi Sermaye Piyasası Kurumu’nun patronuydu. Bu arada annesi Birleşmiş Milletler için çalıştı.

“Ailem her zaman kariyer ve eğitim yönünden destekliyordu” diyor.

Okuldan sonra Michelle, Nairobi Üniversitesi’nden tasarım ve iletişim derecesi aldı ve daha sonra İtalya’da zaman geçirdi ve İtalya’daki Floransa Tasarım Akademisi’nden iç tasarımda yüksek lisans yaptı.

Kenya’ya dönerek önce bir BT şirketinde çalıştı. Daha sonra pan-Afrika reklam ajansı Sanad Africa’a katıldı.

Ancak, uzun zamandır kendi işini kurmak istiyordu ve Sanad’da Brandvine Group adlı kendi marka ajansını kurdu. Bunu Marini’de kurucu ortağı olabilecek en iyi arkadaşı Niyati Patel ile birlikte yönetti.

“Her zaman kendi şirketimi kurmak istedim, çünkü sıfırdan bir şeyler kurmayı seviyorum” diyor Michelle.

Marini‘yi 2015’te piyasaya süren Michelle, yakında Kenya kadınlarını kimyasal saç düzleştiricilerinden vazgeçmeye ve bunun yerine doğal buklelerini kucaklamaya ikna etmek için “şiddetli bir mücade” ile karşı karşıya olduğunu fark ettiğini söyledi.

Birçok şeye karşı savaştığını söylüyor. “Çoğu kozmetik bilim adamı, Afrika pazarının çoğu doğal saçlarının güzel olamayacağına ikna olduğundan, Afrika pazarının doğal saç ürünlerine hazır olmadığını iddia etti.”

Ancak her iki konuyu da değiştirmeye ve Marini’nin başarısını yakalamaya kararlı olan Michelle, bazı videolar yapmaya ve YouTube’da bir kampanya başlatmaya karar verdi. 30 model kullanarak şirketin ürünlerini kullanarak oluşturulan 50’den fazla doğal saç modelini sergiledi.

“Bu büyük bir başarı oldu” diyor. “Tüm kıtadaki insanlar videolarımızı sosyal medyada paylaştı ve YouTube eğiticilerimiz pazarlama stratejimizin önemli bir parçası oldu.”

Satışları artırmaya yardımcı olan şey, Michelle’in Kenya’dan hindistancevizi yağı, Uganda’dan shea yağı ve Güney Afrika’dan gelen doğal kokular gibi tüm malzemelerin Afrika’da yapıldığını söyleyebildi. Bununla birlikte, ambalaj Çin’den, Michelle’in hayal kırıklığıyla Afrika’da yeterli kalitede şişe ve küvet bulamadığını söyledi.

Fransa ve Türkiye’de zaten Marini Naturals’ı Afrika dışında satmakta olan Michelle, şimdi daha fazla küresel genişlemeye dikkat ediyor. Afrika kökenli daha fazla erkek ve kadın saçlarını düzeltmekten vazgeçmeye karar verirken ürünlerine artan bir ilgi olduğunu söylüyor.

“Bu artan küresel talep sayesinde şimdi Marini’yi Avrupa’ya ve ABD’ye daha fazla ölçeklemek istiyoruz” diyor.

Şirket ayrıca yeni cilt bakım ürünleri yelpazesini ihraç etmeye başlamayı planlıyor.

Michelle, en büyük memnuniyetini olumlu müşteri geri bildirimlerini alması olduğunu söylüyor.

“Onu çok özlüyorum” diyor. “Belki Marini Naturals gitmeden önce bana armağanıdır.

“Bunu dünyadaki milyonlarca kadın, erkek ve çocuğun hayatını değiştiren bir ürüne çevirebilmek son derece tatmin edicidir.”

Kaynak: BBC

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir