1. Anasayfa
 2. Genel

Küresel Pazar Penetrasyon Teknikleri ve Etkileri

Küresel Pazar Penetrasyon Teknikleri ve Etkileri
Küresel Pazar Penetrasyon Teknikleri ve Etkileri
0

Küresel pazara nüfuz etmeyi sağlayan teknikler hakkında bilgi edinin. Küreselleşmeye başlarken pazarlamanın 4P’sinde değerlendirilmesi gereken hususları keşfedin. Bu makalede, küreselleşmenin yatırımlar ve finansal etkiler üzerindeki etkilerini araştırın.

Neden Küresel Olmalısınız?

Dilara, Türkiye’de bulunan ve ülke içinde son derece iyi performans gösteren bir şirkete sahiptir. 50 şehirde pazar payını maksimize etti. Bununla birlikte, organizasyonu için ek büyüme istemektedir. Biraz araştırmadan sonra Dilara, marka bilinirliğini, gelir potansiyelini ve şirketin tüketici tabanını genişletmek için şirketlerin genellikle dünyanın farklı ekonomik pazarları olan küresel pazarlara nüfuz etmek için iç sınırların ötesine uzanmaya çalışacağını fark etmektedir.

Global Pazara Giriş

Dilara, iç pazardaki başarısıyla elde ettiği nakit akışını küresel genişlemesini finanse etmek için kullanmaya karar verdi. Ama Dilara ‘Nereden başlayacağım? Nasıl başlarım?’ soruları ile meşgul olmaktadır. Oldukça becerikli bir işletme sahibi olan Dilara, küresel pazar penetrasyon teknikleri hakkında çevrimiçi bir kurs buldu. Piyasa penetrasyonu konusunda iyi bir anlayışa sahip olmasına rağmen, henüz dikkate almadığı küresel piyasalara özgü bazı önemli hususlar vardı. Kursu aldıktan sonra Dilara, şirketin uluslararası pazarlara erişimini genişletmek için Dört P Pazarlama’nın (Dağıtım, Ürün, Promosyon ve Fiyat) her bir yönünü araştırdı. Bu dört P’ye bakalım ve Dilara’nın ne keşfettiğini görelim.

İlgili Makale: Uluslararası Pazarlama Karması ve 4 P Pazarlama

Dağıtım

Dilara’nın öncelikle hangi küresel pazarlara nüfuz edeceğine karar vermesi gerekiyordu. Hedeflenecek en iyi yeri belirlemek için birçok ülkeyi araştırdı. Ürünleri için en fazla talebe sahip olacak ülkeleri belirleyip tahmin edebildi. Bunu yapmak için demografik veriler, ekonomik eğilimler, giriş engelleri ve mevcut talep potansiyeli topladı. Bu bilgiyle donanmış, hedeflediği pazarı seçti. Dilara, Çin’i hedef pazar olarak benimsedi.

Ürün

Dilara daha sonra hedef pazarlarında ürün satmak için uyması gereken yasal, güvenlik ve düzenleyici yönergeleri toplamaya çalıştı. Çin’de belirli bir ürün güvenliği yasası olmasa da, Dilara diğer yasa ve yönetmeliklerde belirtilen gereksinimleri keşfetti. Örneğin Dilara, Tüketici Haklarının ve Çıkarlarının Korunması Hakkında Kanunda ve Medeni Kanunun Genel İlkeleri’nde düzenlemeler keşfetmiştir. Ek düzenlemelere uyum sağlamak ve ürünleri ve süreçleri için gerekli belgeleri toplamak üzere ek denetimler ve ürün incelemeleri planladı. Yeni bir endüstri standardına uymak için ürün ambalajında ​​yapması gereken birkaç küçük değişiklik vardı. Menşe ülkesini açıkça göstermek için ürün etiketini güncellemek zorunda kaldı. Bu, Çin’deki ürün etiketleri için bir gerekliliktir.

Dilara, mevcut ürün hattını tamamlayan piyasaya özel değer sağlayan ek ürün tekliflerini de araştırdı.

Tanıtım

Markalaşma, pazar penetrasyonunun en kritik yönlerinden biridir. Global pazarlarda marka bilinirliğini artırmak için markanın tutarlı olması gerekir. Tutarlılığın çalışması için markanın iç pazarın dışında yankılanan bir marka olması gerekir. Neyse ki, Dilara’nın mevcut markası yarattığı, diğer kültürlerde ve dillerde alternatif anlamları olan kelimeler veya ifadeler içermiyor. Markanın, sloganın veya sembolün potansiyel olarak kültürel olarak rahatsız edici olabilecek hiçbir şey içermediğinden emin olmak için kapsamlı araştırmalar yapmak zorunda kaldı. Olsaydı, küresel pazara etkili bir şekilde nüfuz edebilmek için yeniden markalaşma çabasına girmesi gerekecekti.

Marka adı ve ürün açıklaması yurtdışı pazarına iyi bir şekilde dönüşmeyen bir şirket örneği Schweppes’dir. Schweppes Tonic Water için yapılan bir İtalyan kampanyası, adını Schweppes Toilet Water’a çevirdi. Bunun şirketin aradığı açıklama olmadığını söylemek güvenli. Neyse ki Dilara, işini yeniden markalamak için finansal masrafı üstlenmek zorunda kalmayacaktı.

Promosyonun dikkate alınması gereken bir diğer yönü de yerelleştirmedir. Çeviri dışında Dilara, kültürel ayrıntıları paketleme, e-postalar, el ilanları ve doğrudan posta kampanyaları gibi promosyon öğelerine çekmeye çalıştı.

Fiyat

Dilara, kabul edilebilir bir fiyat noktası belirlemek için pazar araştırması ve rakip analizi yürütüyor. Daha önce sahip olmadığı ek ücretler, vergiler ve raporlama gereksinimlerini içeren yabancı hukuk ve vergi sistemi hakkında bilgi almak zorunda kaldı. Yeni ürün çekmek için ilk ürün fiyatının rakip fiyatlandırmasının altında düşük olduğu fiyatlandırma stratejisi kullanmaya karar verdi. Bu stratejiye penetrasyon fiyatlaması denir.

Bu strateji, müşterilerin daha düşük fiyat nedeniyle Dilara’nın markasını denemek için yerel markaları terk etmelerine neden olacaktır. İlk hacim düşük birim fiyatı dengeleyecektir. Artan pazar payı, marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak, ilk dönemden sonra Dilara, yeni müşterileri başlangıçta daha düşük fiyat noktasına çekildiği için fiyatları ilerletme biçiminde stratejik olmalıdır.

İlgili Makale: Fiyatlandırma Stratejileri: Fiyatlandırma Stratejileri ve Yöntemleri

Yatırımlara Etkisi

Küresel pazara giriş, uluslararası yatırım üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Çeşitli şirketler, kültürler ve ekonomiler, küreselleşmeyi desteklemek için kaynak sağlama, işçilik, hizmet ve ulaşım ile bağlantılıdır. Bu faaliyetler, bu iş alanlarında verimliliği artırmak ve kolaylaştırmak için çeşitli işletmelere yapılan yatırımları temsil etmektedir. Dolayısıyla, küreselleşme arttıkça, uluslararası yatırımlar da artmaktadır.

Makale Özeti

Küresel pazarlara nüfuz edebilmek için yeterli araştırma ve analiz gerekmektedir. Global Pazardaki Uygunluklarını ve Yeterliliklerini değerlendirmek için dört P Pazarlama (Yer, Ürün, Tanıtım ve Fiyat) dikkatle değerlendirilmelidir. Hedef pazara, ürün uyumluluğuna, şirket markasına, promosyon malzemelerine ve fiyatlandırmaya özel önem verilmelidir. Küreselleşmenin yatırımlar ve finansal kaynaklar üzerindeki etkisini anlamak ve geliştirmek de önemlidir. Küresel genişlemeyi desteklemek için yeterli finansal kaynakların temin edilmesi; yeni müşteriler çekmek için, ilk ürün fiyatının rakip fiyatlandırmasının altında düşük olduğu fiyatlandırma stratejisi olan penetrasyon fiyatlandırmasına yardımcı olabilir. Genişleme dikkatlice bütçelenmeli ve planlanmalıdır. Planlanır ve doğru şekilde yürütülürse, küreselleşme artan uluslararası yatırım fırsatı, marka bilinirliği, gelir potansiyeli ve pazar payı ile sonuçlanabilir. Bunun nedeni, kaynak kullanımı, emek ve ulaşım gibi şeylerin dünyadaki ekonomileri ve kültürleri birbirine bağlamasıdır.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Müşteri Bağlılığı Yaratmada Fiyat Politikasının Önemi ve Uygulanan Fiyatlandırma Yöntemlerinin Değerlendirilmesi
 2. Üç Faktörlü Varlık Fiyatlandırma Modelinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında Uygulanabilirliği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir