1. Anasayfa
 2. İşletme

İşletmelerde Yönetimin Önemi : Başarısız Örnekler

İşletmelerde Yönetimin Önemi : Başarısız Örnekler
0

Başlangıçtaki işletmelerin neredeyse % 90’ı , ilk beş yıl içinde, neredeyse% 90’ı zayıf yönetim nedeniyle başarısız olduğu için sefil bir şekilde başarısız olmaktadır.

Yönetim her zaman her işletmenin temel bir unsuru olmuştur. Ancak eski zamanların aksine, kurum içi ve harici iş ortamındaki artan rekabet nedeniyle organizasyonu yönetmek daha zor bir iş haline geldi. İyi yönetim, şirketin kârını ve itibarını artırabilirken, zayıf yönetim şirketi rekabetten atabilir.

Bir yönetim örneği alalım:

Diyelim ki Ayşenur küçük bir restoran açtı. Müşterilere kaliteli yiyecek satmak ve sadakatlerini kazanmak onun amacıdır, ancak bu onun tek görevi olmamalıdır.

İşlerini sorunsuz yürütmek için menüleri planlama, envanteri sürdürme, gerekenleri sipariş etme, bütçeyi planlama, standartları sürdürme, müşterilerin şikayetleriyle ilgilenme, çalışanları işe alma ve eğitme ve daha pek çok şeyle ilgilenmesi gerekiyor.

Bunlardan biri bile göz ardı edilirse, işi çok büyük bir darbe alır.

Yönetimin devreye girdiği yer burasıdır. Ayşenur ve ekibi görevlerini paylaşabilir ve restoranın amacına ulaşmak için birlikte çalışabilirler. Başarısızlığı önlemek için, koordineli ve planlı bir şekilde çalışması gerekir. Bu, hiçbir görevin göz ardı edilmemesini ve işin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar.

Yönetim nedir?

Yönetim, bir kişinin hedefini sürekli değişen bir ortamda etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesi için kurum veya şirketin faaliyetlerini ve kaynaklarını planladığı, organize ettiği, yönettiği ve kontrol ettiği süreçtir. Örgütün iş ilişkilerini denetleme ve kontrol etme sürecidir.

Yönetim aynı zamanda çalışanların ve işverenlerin iş ortamını başarılı bir şekilde ve yetkin bir şekilde yerine getirmek için birlikte çalışabilecekleri bir iş ortamı oluşturmayı da içerir. Örgütün amacına ulaşmak için bir grup insanın çalışmalarını planlı bir şekilde birleştirmesine rehberlik eder.

Paul Hawken’e göre,

İyi yönetim, problemleri çok ilginç yapma ve çözümlerini o kadar yapıcı hale getirme sanatıdır; herkes onlarla çalışmak ve onlarla ilgilenmek ister.

Yönetimin Önemi

Bir şirketin başarısının tamamen ne kadar iyi yönetildiğine bağlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir, çünkü yönetimin önemi asla küçümsenemez veya göz ardı edilemez.

Yönetimin herhangi bir işletme için önemli olmasının nedeni:

Hedefleri Hizalama

Bir şirket, işverenlerden ve birlikte çalışan birkaç çalışandan oluşur. Herkesin kendi amacı vardır. Yönetim, hedeflerine birlikte ulaşmak için onlara ortak bir yön verir.

Örneğin:

Bir şirketin amacı, çıktılarını ve karını en üst düzeye çıkarmaktır. Bir çalışanın amacı hem maaş hem de tanınma açısından şirketten en iyi şekilde yararlanmaktır. Yönetim, kuruluşa en iyisini vermesini sağlayan etkili çalışan motivasyon stratejileri kullanarak bu iki hedefi uyumlu hale getirmeye yardımcı olur.

Kaynakların En İyi Kullanımı

Rekabetçi bir ortamda faaliyet gösteren bir organizasyon için kaynakların doğru kullanımı gerçekten önemlidir. Yönetim, işin bölünmesine yardımcı olur ve çalışanların yetersiz performans göstermelerini veya işlerine aşırı yüklenmelerini önler.

Her çalışanın kendi uzmanlık alanı olduğu bir alan vardır. Yönetim sayesinde çalışanlara kendi bilgi alanlarıyla ilgili çalışmalar yapılır. İşin hızını ve doğruluğunu arttırır.

Dahası, yönetim aynı zamanda diğer kaynaklara gelince israfı azaltacak şekilde çalışmanın standartlaştırılmasını da sağlar.

Örneğin:

Yönetim, satışta iyi olan kişiye, yalnızca herhangi bir bölümde değil, sadece satış bölümünde iş verilmesini sağlar. Ayrıca, gerçek satış ziyaretleri sırasında öğrenmesini sağlamak için boşa zaman harcamamasını sağlamak için ona uygun bir eğitim sunar.

Maliyeti Düşürmek

Yönetim, verimliliğin tüm faktörlerini bir araya getirmeye ve organize etmeye yardımcı olur. Zaman kaybını önleyen ve sonuçta paranın israfını azaltan kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını içerir. Bu nedenle yönetim daha iyi yatırım getirisi sağlar (Yatırımın geri dönüşü).

Maliyetin düşürülmesi, pazarda iyi bir pozisyon elde edilmesine yardımcı olur ve şirketi rekabette önde tutar.

Verimliliği Artırma

Şirketin temel amacı, en verimli sonucu elde etmek, yani üretimi en üst düzeye çıkarmak ve girdiyi en aza indirgemek suretiyle maksimum kar elde etmektir.

Yönetim, kaynakların optimal kullanımını içerir ve maliyetin düşürülmesine yardımcı olur. Sonuç olarak bu iki faktör şirketin verimliliğini arttırmaktadır.

Dinamik Bir Ortamda Hayatta Kalmak

Şirket, politik, sosyal, ekonomik vb. birçok dış faktörün işleyişini etkilediği dinamik bir ortamda faaliyet göstermektedir. Bu, şirketin esnek olmasını ve kısa vadeli hedeflerini ve çalışma tarzlarını değişen çevreye göre değiştirmesini neredeyse zorunlu kılmaktadır.

Yönetim, başarılı kalmak için şirketin değişen çevreye uyum sağlamasına yardımcı olur.

Örneğin:

Fast fooddaki lider McDonald’s, vejeteryanların hâkim olduğu Hindistan pazarında hayatta kalabilmek için menüsünde birçok değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Mücadele Yarışması

Doğru yönetim her zaman kurumun sağlam işleyişini amaçlar ve başarısızlık oranlarını azaltır. Böylece zor durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur ve organizasyonu rakiplerin önünde tutar.

Modern iş ortamında, uygun yönetim ile büyük pazarlarda organizasyonlarını sürdürmek mümkündür.

Toplumun Refahı İçin Temel

İyi yönetim, yalnızca görevin zorluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pahalı ve nadir bulunan kaynak israfını da önler.

Yönetim, yaşam standardını artıran kaliteli hizmet ve ürünlerin temininde yardımcı olur. Aynı zamanda kurumun daha fazla kar elde etmesine ve böylece adil ücretlerin sağlanmasına ve daha fazla istihdam imkanı yaratılmasına yol açmaktadır.

Etkili Olmayan Yönetimden Kaynaklanan İş Başarısızlığı Örnekleri

Enron Yönetimi Hatası

Enron , 2001 yılının başında 100 milyar dolar gelir elde etti ve 29.000 çalışanı oldu. Ancak şirket 2 Aralık 2001’de iflas etti. Enron’un hisselerinin yoğun olduğu dönemde 90.75 $ değerinde olduğu ancak şirketin 2 Aralık 2001’de iflas ettiği bildirildiğinde 0.26 $ ‘da işlem yapıldı.

Neden?

Çünkü Enron’un yöneticileri, başarısız projeler ve anlaşmalar nedeniyle milyarlarca dolar borcunu gizlemek için muhasebe boşluklarını ve yanlış raporları kullandılar. Tüm şirketi yanlış yönlendirdiler ve denetçileri kanıtları silmeleri ve yöneticilerden saklamaları için zorladılar.

Kötü yönetim nedeniyle, liderler tüm bu boşlukları tanıyamadılar ve şirket sonunda iflas etti.

Compaq Yönetim Hatası

Compaq, PC sistemlerinin en büyük sağlayıcısıydı ve 80’li ve 90’lı yıllarda en başarılı şirketlerden biriydi.

1991 yılında Eckhard Pfeiffer CEO oldu ve işi genişletmeyi planladı ve izleyicilerden ve pazardan uzaklaştı. Compaq, 9,6 milyar dolarlık 1998’de Digital Equipment Corporation, bir hizmet şirketi satın aldı. Buradaki sorun, birleşme dışarıda iyi görünse de, yönetim DEC’in Compaq için kullanılmayacak ve pek çok ürün geliştirdiğini düşünmedi.

Şirket, DEC’in bazı bölümlerini ve Altavista gibi diğer kar amacı gütmeyen yatırımları elden çıkarmakta başarılı olmasına rağmen, şirket yönü ve dürüstlüğü yoktu. CFO Earl Mason ve CEO Eckhard Pfeiffer gibi üst düzey yöneticiler birkaç skandalın parçası oldu ve istifaya zorlandı. Sonuç olarak, şirket önce Dell’e, sonra diğer rakiplere kaybetti.

Böylece, CEO’nun kötü yönetimi nedeniyle, şirket 1998’de devredildi ve 2002 yılında Hewlett-Packard tarafından satın alındı.

Sonuç Olarak?

Sonuç olarak, yönetim her işletmede yapabileceği veya bozabileceği için önemlidir. İyi yönetim, işletmeyi destekleyebilir ve rekabette öne götürebilir. Bu yüzden, kör bir göze çevirmek bir seçenek değildir.

Her sektörde ve yaşamın her aşamasında yönetim becerileri gerekir. Bu nedenle, yönetimin hangi rolü oynadığını ve bunun iş üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini bilmek çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir