1. Anasayfa
 2. Genel

İşletmeden İşletmeye (B2B) Nedir?- Tanım, Türler ve Örnekler

İşletmeden İşletmeye (B2B) Nedir?- Tanım, Türler ve Örnekler
0

İşletmeden İşletmeye Nedir?

İşletmeden işletmeye veya B2B, bir şirketin ürün ve hizmetlerini başka bir şirketin müşterisine daha fazla işlenmek ve daha sonra yeniden satmak için sattığı bir iş modelidir. Basit bir deyişle, bir işletme ürün / hizmetini başka bir işletmeye satar. B2B’nin, işletmeden müşteriye (B2C) farklı olmasının nedeni, bir işletmenin ürün / hizmetini doğrudan tüketiciyi kullanan müşteriye satmasıdır.

İşletmeden İşletmeye Özelliğin Özellikleri

Çoklu Karar Vericiler

İşletmeler arası genellikle bir şirketin diğerine ürün ve hizmet sağladığı tedarik zincirinde gerçekleştiğinden. Şirketler arasındaki bu ilişki yıllarca sürmektedir. Bu nedenle, B2B’deki şirketler kararlarını aceleyle vermezler. Standart protokolü ve uygun dokümantasyonu, ziyaretleri, değerlendirmeleri ve ürünlerin muayenesini, müzakereleri ve sözleşme imzalamayı takip ederler.

Ziyaret memuru, değerlendirme ve teftiş memuru gibi herkes hemfikir olduğunda ve yönetim ilgili listelerini işaretler ve ardından sözleşmeyi imzalarlar.

Daha Uzun Karar Döngüsü

Birden fazla karar vericinin dahil olduğunu bildiğimiz için görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor. Bazen anlaşmayı kapatmak aylar ve yıllar alır. 

Müşteriye Özel İndirimler

İşletmeden işletmeye ilişkinin doğası uzun vadeli olduğundan ve pek çok paydaş dahil olmaktadır. Bazen firmalar için sadece bir tam zamanlı müşteri yeterlidir. Şirketler B2B ilişkisinin daha uzun süre çalışmasını istiyor çünkü ikisi için de iyi. Bu nedenle ticari müşterilerine özel indirimler ve oranlar veriyorlar. 

Doğrudan Satış Kanallarıyla Çatışma

Müşterilere doğrudan satış veya B2C türü hakkında konuştuğumuzda, o zaman birçok konu içermektedir. İşletme ile müşteri arasındaki ilişki sınırlı, kısa süreli ve belirsizdir. Müşteri ürünü, fiyatı veya rengini beğenmezse mağazaya geçer. B2B ilişkisi bu tür çatışmalardan muaftır. 

Uluslararası Piyasalar

B2B, coğrafi sınırlarla sınırlı değildir. Şirketler hem fiziksel hem de dijital olarak küresel olarak iş yapmaktadırlar. Petrol ve gaz buna çok güzel bir örnektir. Hükümetler ve şirketler birbirleriyle nasıl çalışır?

B2B Vs B2C

İşletmeden müşteriye (B2C), işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini doğrudan nihai tüketiciye sattıkları yerdir. B2B’de işletmeler, ürün / hizmetlerini daha fazla işlenmek ve ardından yeniden satmak için diğer işletmeye satarlar. 

Aradaki fark, müşterilerin ürünü B2C’de tüketmesi ve B2B’de ürünü / hizmeti tüketmesi, değer katması ve yeniden satmasıdır. 

B2B Modeli Türleri

B2B Modeli Türleri

İnsan kaynakları yönetimi, maaş bordrosu, vergiler, inşaat şirketleri, araştırma ve geliştirmeler, pazarlama, çağrı merkezi, reklamlar, web geliştirme ve tasarım gibi B2B modelini kullanan birçok işletme türü vardır. B2B e-ticareti kullanan diğer işletmeleri ve internet üzerinden hangi ürün veya hizmet kategorisini ele aldıklarını bulabilirsiniz. İşte aşağıdaki B2B türlerinden bazıları;

Müşteri Merkezli Model

Müşteri merkezli model, şirketin satış sonrasında bile müşterilerle uzun vadeli karlı bir ilişki kurmayı tercih ettiği modeldir. Müşterinin değeri aynı kalır; işlemden sonra değişmez. Müşteriler işletmenin ana odak noktası olduğunda, şirketin markalaşması ve diğer operasyonları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaklardır.

Amazon ve Flipkart, e-ticaret işletmelerinin iki ana örneğidir ve müşteri odaklı modeli izlerler. Müşterileriyle güvenilir ve güvenilir ilişkiler geliştirmeleri yıllar aldı ve aynı zamanda markalarına da sadıklar.

Alıcı Merkezli Model

Alıcı merkezli, farklı şirketlerin alıcılar için daha yüksek satın alma fiyatları belirlediği bir model türüdür. Daha sonra, farklı şirketlerin pazarlamacıları ve satıcıları, alıcılara farklı teklifler ve paketler ile yaklaşarak, tekliflerinin kendilerine nasıl daha iyi hizmet edeceğini düşünürler. Sonunda, alıcı tüm teklifleri ve teklifleri karşılaştıracak ve bütçesine en uygun tekliflerden birini seçecektir.

Walmart, dünya çapında bir alışveriş merkezine sahip olduğu için alıcı merkezli modelin en iyi örneğidir. Walmart’ın her şubesinin farklı ve çok sayıda tedarikçisi vardır. Ancak farklı tedarikçiler firmaya yaklaşır ve teklif verir ve en iyi teklif veren firmanın tedarikçisi olur.

Aracı Merkezli Model

Aracı merkezli, alıcıların ve satıcıların işlemi tamamlamak için ortak bir paylaşılan platformda bir araya geldiği bir B2B modelidir. Alıcıları ve satıcıları çekmek için ortak bir platform oluşturur. Her tamamlanmış işlemde, aracı komisyondan payını alacaktır. Müşteriler dijital pazardaki tüm ürünleri inceleyemez. Ancak bu aracı tarafından sağlanan platform, tüm ürünleri kontrol etmek için harika bir yerdir.

OLX ve eBay, alıcı ve satıcının buluştuğu bu tür aracı e-ticaret platformlarının iki ana örneğidir, sunulan ürün / hizmeti inceleyin. Platformun kazancı, başarılı bir işlemin ardından komisyon yoluyla veya reklam yoluyla sağlanır.

Doğrudan Bağlantılı B2B Modeli

Doğrudan bağlantı aynı zamanda şirketin tüm elektronik belgelerin paylaşılması ve aktarılması için tüm ortaklara ve paydaşlara doğrudan bağlı olduğu bir B2B modelidir.

Basit bir deyişle, üçüncü taraf bir BT organizasyonu işinize bağlıdır ve tüm belgelerin haritalanması, teknik desteği, çevirisi ve takibi gibi şirketinizin tüm iş operasyonlarını yönetecektir. Platformunuz büyümeye başladığında, ortakları ve paydaşları yönetmek, iletişimlerini yönetmek ve sorunlarını çözmek için en önemli öncelik haline gelecektir.

Ağ B2B Modeli

Ağ B2B modeli, doğrudan modelinizin birden fazla sorunu ve karmaşıklığı olduğu, ardından ağın devreye girip çözdüğü zamandır. Bu tür bir iş modeli, internetin gelişinden önce işliyordu. Bu modeli kullanarak, VPN üzerinden FTP, RosettaNet, FTPS, AS2 ve SFTP gibi protokolleri kullanmak için servis sağlayıcılara tek bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Hibrit B2B Modeli

Hibrit B2B modeli iki modelin birleşimidir; doğrudan bağlantı ve ağ B2B modeli. Bu modelin amacı, bir hizmet sağlayıcının işlem ücretinden tasarruf etmektir ve şirket, maksimum işlem müşterisiyle bağlantı kuracaktır. Bu modeli kullandığınızda, şirketiniz hizmet sağlayıcı avantajına sahip olacak ve birçok düşük hacimli ticaret ortağıyla çalışacaktır.

Yönetilen B2B Modeli

Yönetilen B2B modeli, şirketinizin tüm B2B süreçlerini yönetmek için dışarıdan bir hizmet sağlayıcısı kiralamasıdır. Dış kaynak kullanımının en belirgin avantajı, daha düşük maliyet ve basitliktir. Bu model yalnızca şirketinizin hizmet sağlayıcısı belgeleri ERP (kurumsal kaynak planlama) sistemi aracılığıyla paylaşırsa çalışır.

Yönetilen B2B modeli, çeviri, haritalama, teknik destek, belge izleme ve veri merkezi işlemleri gibi faaliyetleri gerçekleştirir.

İşletmeler Arası Modelin Avantajları

İşletmeler Arası Modelin Avantajları

İşletmenin iş modeline sağladığı avantajlardan bazıları aşağıda verilmiştir;

İstikrar

İşletmelerin ve müşterilerin bir alıcı veya satıcıdan bir sonraki alıcı veya satıcıya olan ilişkilerini sürdürdüğü işletmeden müşteriye (B2C) modelinin aksine. Öte yandan B2B (alıcı ve satıcı arasında) yıllarca süren çok istikrarlı bir ilişkidir.

Sadakat

B2B modelinde herhangi bir sözleşme imzalamadan önce, hem alıcılar hem de satıcılar bütçelerini, gelirlerini ve oranlarını planlamak için uzağa giderler. Her iki taraf da anlaşmayı tamamladığında, tedarikler ve ödemeler açısından birbirlerine güvenirler. İşletmeler arası tedarikçi pazarı büyük değildir ve sınırlı taraflar birbirlerine sadıktır.

Daha Az Gider

Bir işletme-işletme ilişkisinde, her iki taraf da ayrıntılar üzerinde planlama yapmak ve çalışmak için çok zaman harcar. Bu nedenle hatalara ve hatalara yer bırakmaz. Sonuç olarak, her şey herhangi bir ekstra masraf gerektirmeden planlandığı gibi çalışır.

Daha Kolay Hesaplama

En önemlisi, ürünü veya hizmeti çevrimiçi açık artırma yoluyla çok daha düşük bir fiyata satın alabilirsiniz. Dolayısıyla rakamlar gerçeklere dayandığı için satışları hesaplamaları çok kolaylaşıyor.

İşletmeden İşletmeye Modelin Dezavantajları

Daha Az Müşteri

B2B pazarında, B2C pazarında gördüğünüz gibi çok sayıda alıcı ve satıcı bulamazsınız. Pazar daha az alıcı ve satıcıyla küçük olmasına rağmen, siparişleri büyük.

Zaman tükeniyor

İş dünyasının müşterilere siparişleri büyük olduğundan ve ilişkileri doğası gereği uzun vadeli olduğundan. Ancak B2B müşterileri bulma ve onlarla inşa etme süreci o kadar uzundur ki, aynı B2C pazarında olduğu gibi gidip ürün ve hizmet satın alamazsınız.

Formaliteler

Aynı zamanda dokümantasyon, fiyat teklifleri, müzakereler ve toplantılar gibi birçok formaliteyi de içerir. Bazen, sözleşmeleri imzalamak için rüşvet vermeniz ve masa altı anlaşmaları yapmanız gerekir.

B2B E-ticaret Şirketlerinden Örnekler

Alibaba

Alibaba, Çin’in dünya lideri bir e-ticaret, perakende, internet ve teknoloji şirketidir. Dünya çapında tedarik ortakları vardır. Bu tedarikçiler iş şirketleridir ve Alibaba aynı zamanda bir e-ticaret şirketidir. Bu nedenle, B2B modelinin mükemmel bir örneğidir.

Slack

Slack, tekli bir platformda çalışan ve çalışan birden çok ayrı aracı bir araya getiren bir Windows aracıdır. Dosya ve belgelerin iletişimi ve paylaşımı için birçok B2B şirketi gevşeklik kullanır.

Skype

Skype, ücretsiz sesli / görüntülü aramalar, metin mesajlaşma ve dosya paylaşımı hizmeti sunan çevrimiçi bir araç ve uygulamadır. Birçok işletme iletişim ve dosya paylaşımı için Skype kullanıyor.

WeWork

WeWork, dünya lideri bir ortak çalışma alanı oluşturma şirketidir. Birçok işletme, günlük iş operasyonlarını yürütmek için WeWork’ün çalışma alanlarını kiralamaktadır. WeWork ayrıca bir B2B modelinin çok iyi bir örneğidir.

Sonuç

İşletmeden işletmeye modelin tanımını, türlerini, özelliklerini ve avantajlarını / dezavantajlarını anladıktan sonra. Nasıl çalıştığına ve işten müşteri modeline farklılık gösterdiğine dair net bir fikriniz olmalı.

İş kurmak istiyorsanız; B2C veya B2B, ikisi de iyidir. Kategorilerini, türlerini ve işlevlerini bilmek, daha iyi bir karar vermenize yardımcı olur.

İlgili Akademik Makaleler

 1. İşletmeden İşletmeye (B2B) Elektronik Pazaryerleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Dış Ticaretinde Uygulanabilirliği.
 2. İşletmeden İşletmeye Elektronik Ticaretin Gelişmesinde İlişkisel Pazarlamanın Rolü-Güven Odaklı Bir Analiz
 3. İşletmeden İşletmeye Satış Ve Kişisel Satış Sürecinde Performans Yönetimi
 4. İşletmeden tüketiciye (B2C) elektronik ticaret alanında faaliyet gösteren işletmelerin web sitelerini yönetmelerinin net fayda üzerine etkisi: kavramsal model önerisi
 5. SAĞLIK SEKTÖRÜNDE İŞLETMEDEN TÜKETİCİYE (B2C) ve İŞLETMELER ARASI (B2B) ELEKTRONİK TİCARET UYGULAMALARI
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir