İşe Alım Süreci: İnsan Kaynakları Yöneticileri Çalışanları Nasıl İşe Alıyor?
İşe Alım Süreci: İnsan Kaynakları Yöneticileri Çalışanları Nasıl İşe Alıyor?
0

Bir şirket bir çalışanı işe alırken, doğru çalışanları işe aldığından emin olması gerekir. İşe alım sürecinde birkaç farklı adım vardır. Bu makale, başvuru formları, test, mülakat, referans kontrolleri ve sağlık sınavlarını içeren bu adımları açıklamaktadır.

İşe Alım Süreci nedir?

Bu makale, insan kaynakları yöneticileri tarafından başvuruları incelemek, adayları test etmek ve mülakat yapmak, referans kontrolleri yapmak ve sağlık kontrolleri talep etmek için kullanılan işe alım sürecini anlatmaktadır.

İşe alım süreci, işe alınacak çalışana karar vermek için adaylar arasında seçme ve çeşitli istihdam öncesi testleri ve kontrolleri uygulamak, test uygulamaları ve mülakat sonrası adayları seçme işlemidir.

İşe alım sürecinde, bir insan kaynakları yöneticisi işe en uygun olanı belirlemek için aşağıdaki adımları kullanır:

 • İş başvurularını gözden geçirme
 • Test adaylarını belirleme
 • Seçilen adaylarla görüşme yapma
 • Önceden belirlenmiş seçim kriterlerine göre adayları seçme
 • Arka plan ve referans kontrolleri yapma
 • Seçilen adayları sağlık kontrolü için gönderme

İşe Alım Süreci

Bir retaurantın bir fırıncı tutması gerekiyordu. İnsan kaynakları müdürü Ahmet Bey 200’den fazla başvuru aldı. Mümkün olan en iyi adayı seçmek için bir süreç kullanması gerektiğini biliyordu. Ama sonra ne yapmalı?

Ahmet Bey’in atacağı ilk adım başvuruları gözden geçirmektir. Başvuru incelemesi, adayın iş için gerekli beceri, eğitim, deneyim veya diğer vasıflara sahip olup olmadığını belirlemek için alınan her başvuruyu okumak anlamına gelir. Ahmet Bey daha sonra görüşülecek ve bir süre dosyada saklanacak olan adayları ayıracaktır.

Sınav adayları bir sonraki adım olacaktır ve genellikle adayın pozisyona uygun olup olmadığını belirlemek için adayların iş becerileri veya bilgi açısından test edilmesini içerir. Testler kişilik testleri, beceri testleri ve fiziksel testleri içerebilir. Ahmet Bey birkaç aday seçti ve hepsini test için gönderdi. Test sonuçlarını aldıktan sonra, seçimi daha az adayla daraltacaktır.

Daha sonra görüşmeler planlanacaktır. Mülakat, iş arayan ile işveren arasında, adayın iş için doğru niteliklere sahip olup olmadığını değerlendiren bir toplantıdır. Testler Ahmet Bey’e adayların iş için uygun olup olmayacağı konusunda iyi bir fikir sağlamasına rağmen, yüz yüze görüşme ona kişisel hijyen, zamanındalık ve görgü gibi aday hakkında daha fazla bilgi verecektir. Mülakatlar tamamlandığında, adaylar test ve mülakat sonuçlarına göre seçilecektir. Bu adım, aday havuzunu daha da daraltacaktır. Bir dizi önceden belirlenmiş kriter geliştirilir ve beceri, bilgi, deneyim ve eğitimi içerebilir.

Adayın seçimi, adayın niteliklerini, işi gerçekleştirmek için gerekli olan önceden belirlenmiş nitelikler veya kriterler listesiyle karşılaştırarak yapılır. Bazen aday seçimi bir kişi tarafından yapılır. Bazen bir komite başvuruları gözden geçirir ve notları görüşür ve kararı verir. Ahmet Bey, tüm adaylar için mülakat notlarını ve test sonuçlarını dikkatle gözden geçirecek ve nihai kararı verecektir.

Doğru aday seçildikten sonra, arka plan kontrolleri ve referans kontrolleri gereklidir. Arka plan kontrolleri yapmak genellikle bir adayın kredi puanını, sabıka kaydını, eğitim kaydını ve askeri kaydını kontrol etmeyi içerir. Bu kontroller, bir adayın başvurusunda belirttiklerinin gerçek olduğunu doğrulamak için yapılır. Bir aday başvurusunda içerdiği bilgiler hakkında doğru bilgiler vermezse veya bu bilgilerden herhangi biri hakkında yalan söylerse, genellikle iş teklifini iptal etmek gerekir.

Referans kontrolleri genellikle adayın geçmişte çalıştığı profesyonel tanıdıkları olan referanslarla iletişim kurulmasını içerir. Bazı yaygın referans kontrol soruları, istihdam süresi, maaş, iş ahlakı ve ayrılma nedenidir.

Referans ve arka plan kontrolleri geri döndükten sonra, Ahmet Bey sürecin son adımını tamamlayacaktır. Seçilen adayın sağlık kontrolü için gönderilmesi, genel olarak, çalışanın uyuşturucu kullanımını aramak veya belirli hastalıkların önlenmesi için aşılanmak üzere kan veya idrar analizi için yerel bir klinik veya sağlık kuruluşuna gönderilmesini içerir. Ahmet Bey güvenli bir pastaneye sahiptir. Bir çalışanın işteyken uyuşturucu madde bağımlılığı yapması kazalara veya yaralanmalara neden olabilir. Çalışanlar köpek maması olsa bile Ahmet Bey, çalışanın köpek kemiklerini kirletebilecek bulaşıcı bir hastalığa sahip olmadığından emin olmalıdır.

Son adım tamamlandıktan sonra, çalışan şirkette çalışmaya başlar.

Makale Özeti

Özetle, işe alım süreci başvuruları gözden geçirme, mülakat için doğru adayları seçme, adayları test etme, işe alma kararı verecek adaylar arasında seçim yapma ve çeşitli iş öncesi testler ve kontroller yapma sürecidir.

İşe alım sürecinde bir insan kaynakları yöneticisi işe en uygun olanı belirlemek için adımlar atar. Bunlar:

 • Adayın iş için gerekli beceri, eğitim, deneyim veya diğer niteliklere sahip olup olmadığını belirlemek için alınan her başvuruyu okumak.
 • Adayın işe uygun olup olmadığını belirlemek için adayları işle ilgili beceri veya bilgi açısından test etmek.
 • Adayın iş için doğru niteliklere sahip olup olmadığını değerlendirmek üzere aday ile yönetici arasında bir toplantı yapılması.
 • Adayın niteliklerini, işi yapmak için gerekli olan önceden belirlenmiş bir nitelikler veya kriterler listesiyle karşılaştırmak.
 • Bir adayın kredi puanını, sabıka kaydını, eğitim kaydını ve askeri kaydını kontrol etmek ve genellikle geçmişte çalıştığı profesyonel tanıdıkları olan referanslarla iletişim kurmak.
 • Adayı, ilaç kullanımını aramak veya belirli hastalıkların önlenmesi için bağışık hale getirmek amacıyla kan veya idrar analizi için gönderme.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir